Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

4 İŞLETMEYE 552 TL CEZA

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Ekibi, Kordonboyu’ndaki restoranlara baskın düzenleyerek gece denetimlerinde bulundu. Denetimler esnasında 13 restoran kontrol edilirken, 4 işletmeye toplam 552 TL para cezası kesildi, bir lahmacun salonu mühürlendi, bir börek imalathanesi ve restoranın faaliyetleri durduruldu.

4 İŞLETMEYE 552 TL CEZA
25 Mayıs 2017 - 19:46 'de eklendi.

4 İŞLETMEYE TOPLAM 552 TL PARA CEZASI KESİLDİ

BİR LAHMACUN SALONU MÜHÜRLENİRKEN, BİR BÖREK İMALATHANESİ VE RESTORANIN FAALİYETLERİ DURDURULDU

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Ekibi, Kordonboyu’ndaki restoranlara baskın düzenleyerek gece denetimlerinde bulundu. Denetimler esnasında 13 restoran kontrol edilirken,  4 işletmeye toplam 552 TL para cezası kesildi, bir lahmacun salonu mühürlendi, bir börek imalathanesi ve restoranın faaliyetleri durduruldu.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, denetimler esnasında mutfakların genel hijyen altyapısı, ekipmanların uygunluğu, havalandırma, temizlik ve genel hijyen uygulamaları, çalışanların kişisel hijyenleri ve yemek üretimleri sırasında teknik kuralların uygulanıp uygulanmadığının kontrol edildiği belirtildi.

Sağlık Şubesi Ekibi, işletmelerde tespit ettikleri uygunsuzlukları rapor ederek bazı işletme sahiplerine para cezası uyguladı. Denetimler esnasında 13 restoran kontrol edilirken,  4 işletmeye toplam 552 TL para cezası kesildi.

Gece yapılan denetimlerde hijyen koşullarına uygunsuzluk tespit edilerek faaliyeti durdurulan Kıbrıs Evi’nin mutfağı bugün sabah gerekli düzenlemeleri sağladığından faaliyetlerine devam ederken, Palmi Börek imalathanesinin faaliyetleri durduruldu. Temizlik ve hijyen koşullarına uygun çalışmayan Özbesi Lahmacun Salonu ise mühürlendi.

SOYEL: “CEZAİ UYGULAMALAR KAÇINILMAZ”

Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, gıda işletmelerinin mutfaklarındaki hijyen koşullarının sürekli olarak altyapısal kriterlere uygunluğunun gözden geçirilmesi ve bina iç bakımı yanında üretim uygulamalarındaki gıda hijyeninin doğru şekilde yerine getirilmesinin şart olduğunu söyledi.

Özellikle gıda depolamalarında muhafaza yöntemlerinin riske edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Soyel, denetimlerde risk olarak tespit ettikleri noktalarda işletmelerin Belediyeler Yasası gereği mühürlendiğini kaydetti.

Soyel, “Bu tür cezai uygulamalar kaçınılmaz uygulamalar olup halkın kullanımına açık tüm toplu tüketim yerlerinde halk sağlığının korunması adına yerine getirilmektedir” ifadelerini kullandı.

GÜNGÖRDÜ: “GIDA DENETİMLERİNE ÖNEM VERMEKTEYİZ”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, “Hızla gelişen kentimize olan yoğun ilgi nedeniyle yiyecek-içecek ve eğlence merkezlerinde de artış ve talep yaşanmaktadır. Sadece turistik nüfus değil aynı zamanda öğrenciler ve halkımızın da yoğunlukla dışarıda yemek yeme alışkanlıklarındaki artış nedeniyle artan sorumluluğumuz adına gıda denetimlerine önem vermekteyiz” dedi.

Güngördü, rutin olarak yapılan kontroller yanında, gece baskınlarıyla da gıda işletmelerinde temizlik ve hijyenin sağlanmasının toplum sağlığı açısından önem taşıdığına vurgu yaptı.

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER