Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

ATALAY: `RAMAZAN`DA YAKALADIĞINIZ DAVRANIŞI SÜRDÜRÜN`

Din İşleri Başkanlığı, her Müslüman’ın, Ramazan ayında yakaladığı ulvi sosyal davranış biçimlerini, Ramazandan sonra da devam ettirmesi gerektiğini vurguladı.

ATALAY: `RAMAZAN`DA YAKALADIĞINIZ DAVRANIŞI SÜRDÜRÜN`
23 Haziran 2017 - 14:46 'de eklendi.

DİN İŞLERİ BAŞKANI ATALAY: “HER MÜSLÜMAN, RAMAZAN AYINDA YAKALADIĞI ULVİ SOSYAL DAVRANIŞ BİÇİMLERİNİ, RAMAZANDAN SONRA DA DEVAM ETTİRMELİ”

“GERİDE BIRAKTIĞI, VAZGEÇTİĞİ KÖTÜ OLAN, AİLEVİ VE TOPLUMSAL HUZURU BOZAN HUY VE DAVRANIŞLARA BİR DAHA ASLA DÖNMEME AZİM VE KARARLILIĞINI CANLI TUTMALIDIR”

Din İşleri Başkanlığı, her Müslüman’ın, Ramazan ayında yakaladığı ulvi sosyal davranış biçimlerini, Ramazandan sonra da devam ettirmesi gerektiğini vurguladı.

Ramazan Bayramı vesilesiyle mesaj yayımlayan Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, bayramların, toplumda karşılıklı ziyaretlerin yapıldığı, paylaşmanın arttığı, dargınlıkların, kırgınlıkların son bulduğu, toplumsal huzura zarar verebilecek davranışlardan uzak kalmak için azami özenin gösterildiği, çocukların mahallede kapı-kapı dolaşarak şeker topladığı, büyüklerin çocukları çeşitli hediyelerle sevindirdiği günler olduğunu, bu davranışların hayatın her safhasında devam ettirilmesinin gerektiğini kaydetti.

Atalay, “Bu nedenle her Müslüman, Ramazan ayında yakaladığı bu ulvi sosyal davranış biçimlerini, Ramazandan sonra da devam ettirmeli, geride bıraktığı, vazgeçtiği kötü olan, ailevi ve toplumsal huzuru bozan huy ve davranışlara bir daha asla dönmeme azim ve kararlılığını canlı tutmalıdır” dedi.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yıllardır vicdanları derinden yaralayan olayların yaşandığını bunların herkesi derinden üzdüğünü ifade eden Atalay, “Peygamberimizin ‘kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma’ şeklinde formüle ettiği vicdani ölçümüz; çeşitli coğrafyalarda acı çeken insanların feryatlarına kulak kapayarak, onların içerisinde bulundukları durumu görmezden gelerek tam anlamıyla Bayram sevincini yaşamamıza engel olmaktadır” dedi.

Atalay, İslam ve insan kardeşliği Kur’an’ın çizdiği çerçevede yeniden şekilleninceye kadar, dünyada huzurun hâkim ve daim olması da bayramların tam anlamıyla bayram gibi idrak edilmesi de mümkün gözükmediğini kaydetti.

“MEZARLIKLARDA HAZIR HATİM VE DUA SATANLARA İTİBAR ETMEYİN”

Her bayram olduğu gibi bu bayramda da, tanıdık ve yakınları, komşuları, kimsesiz ve hastaları ziyaret etmek, öksüz-yetim ve kimsesiz çocukları sevindirmek, hiçbir temelde ayrım yapmadan herkesi bayram sevincine ortak etmeye gayret göstermek gerektiğini ifade eden Atalay, vefat etmiş yakınların kabirlerini ziyaret etmek için de gayret gösterilmesi, mezarlıklarda hazır hatim ve dua satanlara itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs’ın en önemli manevi mimarı Hala Sultan’ın kabrinin bulunduğu Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’ne bayramın üçüncü günü olan 27 Haziran’da ziyaret düzenleneceğini ifade eden Atalay, “Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın Ramazan Bayramı’nı tebrik eder, Ramazan Bayramı’nın milletimize, İslam âlemine, bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini yüce Allah’tan tüm kalbimle dilerim” ifadelerini kullandı.

HATIRLATMALAR

Atalay’ın mesajında, bayramla ilgili bazı hatırlatmalar da yapıldı.

Bu yılki fitre miktarının 20 TL olduğu ve ailedeki her birey için bayram namazından önce verilmesi gerektiği; bayramı namazının KKTC genelinde 25 Haziran Pazar günü saat 06.18’de, Güney Kıbrıs’ta Bayraktar Camisinde 07.00’de, Hala Sultan Tekkesi’nde ise 09.00’da kılınacağı; Lefkoşa’daki Hz. Ebubekir Camii’nde kılınacak bayram namazı BRT 2’den canlı verileceği kaydedildi.

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER