Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

BAŞBAKAN YARDIMCISI, MALİYE BAKANI DENKTAŞ: “KIYASLAMA ŞAHISLAR ARASINDA DEĞİL, ÜNİVERSİTELER ARASINDA YAPILMALI”

Demokrat Parti Genel Başkanı, Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, üniversite kurma çalışmaları ve arazi tahsis girişimine ilişkin eleştirilere karşılık, “Kıyaslama şahıslar arasında değil, üniversiteler arasında yapılmalı” dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI, MALİYE BAKANI DENKTAŞ: “KIYASLAMA ŞAHISLAR ARASINDA DEĞİL, ÜNİVERSİTELER ARASINDA YAPILMALI”
03 Haziran 2017 - 8:56 'de eklendi.

Demokrat Parti Genel Başkanı, Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, üniversite kurma çalışmaları ve arazi tahsis girişimine ilişkin eleştirilere  karşılık, “Kıyaslama şahıslar arasında değil, üniversiteler arasında yapılmalı” dedi.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Adaletli değerlendirme için üniversiteler arasında kıyas yapılmalı” diyen Denktaş, Devlet Emlak Malzeme Dairesi tarafından arazi verilen üniversitelerle ilgili şu bilgileri aktardı.

İTÜ’YE 617 DÖNÜM

“Lefke Avrupa Üniversitesi 261 dönüm, Girne Amerikan Üniversitesi 97 dönüm, Uluslararası Final Üniversitesi 37 dönüm, Yakın Doğu Üniversitesi 293 dönüm, İstanbul Teknik Üniversitesi 617 dönüm, Özok Üniversitesi 181 dönüm, Türk Eğitim Derneği 30 dönüm, Kıbrıs Türk Bilim ve Araştırma Vakfı 15 dönüm, Doğu Akdeniz Üniversitesi 362 dönüm.”

“MALİ OLARAK MÜMKÜN DEĞİL”

“Denktaş Devlet Üniversitesi” kurulması konusunda ise Serdar Denktaş, şunları kaydetti:

“Fikri desteklemekle birlikte devletin böyle bir projenin altından kalkması mali olarak mümkün değildir. Çünkü mesele sadece üniversiteyi kurmak değildir. Devlet üniversitesi olması halinde parasız eğitim de verilmesi gerekir. Devlet bu koşullarda bu yükü kaldıramaz.”

“ATIL BİR BİNA…”

Kurulması öngörülen üniversiteye merkez binası olarak kiralanan suriçindeki bina hakkında da Denktaş, şunları ifade etti:

“Eylül ayında eğitime başlama hedefi ile kiralanmış ve tamiratı yapılmaktadır. Ayni bina bir basın kuruluşuna verilirken peşkeş değil, bet ofisi ve gazino işletmecisine verilirken peşkeş değil ama bir üniversiteye verilince mi peşkeş! Biz Lefkoşa Surlariçi’ne verdiğimiz değeri o dönem yine acımasızca bizi eleştirenlere rağmen, Surlariçi’ndeki binayı restore ederek kullanıma açtığımız Turizm Bakanlığı binası meselesinde gösterdik. Yine ayni şekilde atıl duran, geceleri uyuşturucu bağımlılarının gizlenme yeri olan bir başka binayı üniversite binası yapıp hayata kazandırmak, eğitim yuvası yapmak mı peşkeş!”

“ÖZEL MÜLKİYETE KURULUNCA…”

“Bu ülkede yeterince üniversite var diyenler acaba bu kadar üniversite içerisinde bir tek Denktaş üniversitesini mi fazlalık olarak gördü? Yoksa bugüne kadar kendilerinin de ders verdikleri üniversitelerin gönüllerindeki yeri ayrı mı? Bu kadar yaygaradan sonra son beş yıl içerisinde verilen tüm üniversite arazileri iptal edilmeli mi, yoksa onlar kalsın mı?” diye soran Denktaş, şunları ekledi:

“Bu üniversite yarın özel mülkiyete tabi olan, kişiler tarafından satın alınmış bir arazide kurulduğu zaman acaba buna da ‘bu işi ticaret olarak yapıyorlar’ diye karşı mı çıkacaklar? Herhangi bir gelir elde etmeden bir üniversiteyi yürütmenin formülünü ortaya koyacak bir klavye şövalyesi var mı acaba…”

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER