Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

ÇAVUŞOĞLU: “YÜZÜMÜZ AVRUPA’YA DÖNÜK, HEDEFİMİZ AVRUPA STANDARTLARI”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı altında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınma Merkezi, bugün düzenlenen törenle açıldı. Açılışta konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuşoğlu, “Yüzümüz Avrupa’ya dönük, hedefimiz Avrupa standartlarıdır” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: “YÜZÜMÜZ AVRUPA’YA DÖNÜK, HEDEFİMİZ AVRUPA STANDARTLARI”
25 Mayıs 2017 - 19:55 'de eklendi.

ÇAVUŞOĞLU: “YÜZÜMÜZ AVRUPA’YA DÖNÜK, HEDEFİMİZ AVRUPA STANDARTLARI”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı altında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınma Merkezi, bugün düzenlenen törenle açıldı.

Merkez, “gelişen teknolojiye uygun olarak çiftçilerin bilgiye olan ihtiyaçlarının karşılanması, ülke çiftçilerinin dünya çiftçisi ile rekabet edebilirliğinin sağlanması ve kırsal bölgelerde yaşayan halkın gelir düzeyinin yükseltilmesi için çiftçilere ve kırsal girişimcilere sunulan eğitim, yayım ve danışmanlık hizmetlerinin etkin ve koordineli şekilde yürütülmesine yönelik idari kapasitenin geliştirilmesini” amaçlıyor.

Açılışına Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da katıldığı Merkezin çalışmaları kapsamında, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Tarımsal Danışmanlık Hizmetlerine Yönelik Teknik Destek Projesi işbirliğinde, tarımsal danışmanlar yetiştirilecek. Bu danışmanlar yerli üreticilere eğitim desteği verecek.

“ÇALIŞTAYA KATILMAYANLARIN  ELEŞTİRİSİ UKALALIK”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu açılışta yaptığı konuşmada, Merkez’in kurulması için bir yıldır sürdürülen çalışmaların takdire şayan olduğunu kaydetti.

İktidara gelen hükümetlerin, AB vizyonuyla ilgili hükümet programına koydukları hedeflerden farklı icraatlar yaptığını belirten Çavuşoğlu, bu konudaki eksiklikleri tamamlamanın zamanının geldiğini belirtti.

Tarım Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalıştaylara katılmayan kesimlerin yapılan icraatları eleştirmesini “ukalalık” olarak değerlendiren Çavuşoğlu, her türlü katkıya açık olduklarını dile getirdi.

“YAN GELİP YATMAYA MÜSAADE EDİLMEYECEK”

Konuşmasında kurumsallaşmanın ve standartlaşmanın önemine işaret eden Çavuşoğlu, “Yüzümüz Avrupa’ya dönüktür. Hedefimiz Avrupa standartlarıdır” şeklinde konuştu.

Merkeze alınacak danışmanların işinin ehli olacağını, kimsenin uzmanlık ücreti alarak “yan gelip yatmasına” müsaade edilmeyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, Merkezin çalışmalarını bizzat takip edeceğini de ekledi.

SOLYALI

Tarım ve Kırsal Kalkınma Merkezi Koordinatörü Deniz Solyalı da, merkezin 23 Şubat 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı uyarınca kurulduğunu belirtti.

“Bu bağlamda ülkemiz çiftçisine ve kırsal girişimcilerine ulaştırılacak eğitim yayım hizmetlerinin programlanması ve kapasite geliştirilmesi AB Teknik Destek Ekibi tarafından sağlanacaktır” diyen Solyalı, Kırsal Kalkınma Planı hazırlanmasına yönelik çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

“Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Stratejisi ile uyumlu olarak plan hazırlanmış, sonlandırılmış ve paydaşlar ile paylaşma aşamasına gelinmiştir” diyen Solyalı, şöyle devam etti:

“Plan önümüzdeki günlerde tüm paydaşlar ve sivil toplum örgütlerinin görüşüne sunulacak. 13 Haziran’da gerçekleştirilecek bir sunumda geri bildirimler alınarak gerekli revizyonlar yapılacaktır. Akabinde ise planda öngörülen önceliklere finansal kaynak aktarımı Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilecektir.”

BARIN

Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi temsilcisi Burcu Barın da, Koordinasyon Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Merkezi’nin Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve ülkede etkin bir tarımsal danışmanlık sistemi oluşturmayı hedefleyen Tarımsal Danışmanlık Hizmetlerine Yönelik Teknik Destek Projesi desteği ile bir seneye aşkın bir süredir yapılan çalışmalar neticesinde oluşturulduğunu dile getiren Barın, şöyle devam etti:

“Daha önce yürütülen çalışmalardan farklı olarak bu proje ülkemizde sürdürülebilir bir yapıda danışmanlık hizmetleri sistemini oluşturmayı ve bu yapının projenin bitiminden sonra da devam etmesini hedeflemektedir.”

AQUILINA

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Tarımsal Danışmanlık Hizmetlerine Yönelik Teknik Destek Projesi Uzmanı Donald Aquilina da, yürütülen projenin detaylarından bahsetti.

Aquilina, projenin 3 ana aktivitesinin kapasite artırımı, danışmanların eğitimi ve hibe programı için destek olduğunu kaydetti.

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER