Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

CUMHURBAŞKANI AKINCI, TÜRKEŞ VE KASIRGA’YI KABUL ETTİ

AKINCI: “RUMLARIN FEDERAL ANLAYIŞI İÇSELLEŞTİRMELERİ LAZIM” “GÜÇLÜ VE DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE KKTC’NİN DE EN BÜYÜK GÜÇLERİNDEN BİRİDİR” KASIRGA: “KKTC’NİN, BUGÜN GELDİĞİ NOKTA İTİBARIYLA, HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLEDİĞİNİ GÖRMEKTEN ÇOK MUTLUYUZ” Lefkoşa, 15 Kasım 16 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının federal anlayışı içselleştirmesi gerektiğini belirtti. Akıncı, “Bir Kıbrıslı Türk’ün, dönüşümlü olsa da, ortaklık cumhuriyetinin cumhurbaşkanı […]

CUMHURBAŞKANI AKINCI, TÜRKEŞ VE KASIRGA’YI KABUL ETTİ
16 Kasım 2016 - 0:18 'de eklendi.

AKINCI: “RUMLARIN FEDERAL ANLAYIŞI İÇSELLEŞTİRMELERİ LAZIM”

“GÜÇLÜ VE DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE KKTC’NİN DE EN BÜYÜK GÜÇLERİNDEN BİRİDİR”

KASIRGA: “KKTC’NİN, BUGÜN GELDİĞİ NOKTA İTİBARIYLA, HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLEDİĞİNİ GÖRMEKTEN ÇOK MUTLUYUZ”

Lefkoşa, 15 Kasım 16 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının federal anlayışı içselleştirmesi gerektiğini belirtti. Akıncı, “Bir Kıbrıslı Türk’ün, dönüşümlü olsa da, ortaklık cumhuriyetinin cumhurbaşkanı olabileceğini artık hazmetmeleri lazım. Biz çoktan hazmettik. Eğer bu hazım karşılıklı olursa ve hazımsızlıklarını giderebilirlerse herkesin ‘bunu halkımıza seve seve takdim edebiliriz’ diyebileceği bir ortak payda yaratmak mümkün olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’nin 33. kuruluş yıldönümü kutlamaları nedeniyle adada bulunan TC Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i kabul etti.

Kabulde, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ da hazır bulundu.

AKINCI: “BÖLGEDE DÜŞMANLIKTAN KİMSENİN KAZANACAĞI BİR ŞEY OLAMAZ”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kasırga ve Türkeş’i kabulde yaptığı konuşmada, bu özel günde Türkiye’nin en önemli kurumlarının temsilcilerinin aralarında bulunmasından duyduğu mutluluğu bir kez daha yinelemek istediğini söyledi.

Akıncı, “33. yılda yine birlikte olduk. Sizlerle işbirliği, dayanışma ve istişare içinde müzakere yürütüyoruz. Bizim de temennimiz, sizin gibi, bu 50 yıllık sorunu tarihe gömmektir” dedi.

Yeni işbirliği olanakları yaratmanın önemine vurgu yapan Akıncı, bölgede düşmanlıktan kimsenin kazanacağı bir şey olmadığını ancak dostluktan tüm tarafların kazanacağı çok şey olduğunu belirtti.

“ARTIK ONLARIN DA BİZİM ADIMLARIMIZA KARŞILIK VERMESİNİN ZAMANIDIR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle devam etti:

“Tabi bunu yapabilmek için dengeli yaklaşımlar gerekir. Biz, öyle inanıyorum ki, yapabileceğimizin azamisini yaparak, bunu gösteriyoruz. Geçmişte de bu böyleydi, şimdi de böyledir. Hep çözüm arayan, isteyen, zorlayan taraf olduk. Yine aynı noktadayız. Ancak artık onların da bizim bu adımlarımıza karşılık vermesinin zamanıdır.  Bu son derece önemlidir. Dengeli bir anlaşma için bu şarttır. Kaçınılmazdır.”

Maksimalist davranmayıp, makul, ölçülü ve dengeli davranış ve taleplerle bu işlerin çözümlenebileceğini kaydeden Akıncı, Güney Kıbrıs’ta bazı çevrelere hakim olan “İşte bu adanın tamamı bizimdi, Kıbrıs Türkler de sayıca çok az, onlara azınlık hakları verelim” yönündeki düşüncenin sakıncalarına dikkat çekti.

“FEDERAL ANLAYIŞIN İÇSELLEŞTİRİLMESİ LAZIM”

Akıncı, kilisenin başını çektiği bu tip yaklaşımlara Rum liderliğinin prim vermemesi ve federal anlayışın içselleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Bir Kıbrıslı Türk’ün, dönüşümlü olsa da, ortaklık cumhuriyetinin cumhurbaşkanı olabileceğini artık hazmetmeleri lazım. Biz çoktan hazmettik. Eğer bu hazım karşılıklı olursa ve hazımsızlıklarını giderebilirlerse herkesin ‘bunu halkımıza seve seve takdim edebiliriz’ diyebileceği bir ortak payda yaratmak mümkün olabilir. Bunu göreceğiz önümüzdeki pazardan itibaren. Temenni ederim ki bizim attığımız adımlara onlar da karşılık versinler. Çünkü şimdi deniyor ki Kıbrıs Türk tarafı bir açılım yaptı. Eğer öyleyse ki öyledir. Şimdi sıra onlarda. Onların bu adımlarını görmemiz lazım. Ve dengeli bir anlaşmaya yol almamız lazım.”

“DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE KKTC’NİN DE EN BÜYÜK GÜÇLERİNDEN BİRİDİR”

15 Temmuz darbe girişimine de değinen Akıncı, yaralarını sarma çabaların sürdüren Türkiye’nin bir daha öyle bir darbe yaşanmaması çabalarını izlediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Temennimiz bir daha böyle bir durum vuku bulmasın; Türkiye, Atatürk’ün de öngördüğü şekilde, çağdaş, demokratik, laik bir devlet olma yolunda kazanımlarını artırarak gelişerek büyüsün. Güçlü bir Türkiye, demokratik bir Türkiye KKTC’nin de en büyük güçlerinden biridir” dedi.

KASIRGA: “KIBRIS TÜRKÜ’NÜN YANINDA OLMAKTAN SON DERECE MUTLUYUZ”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da konuşmasında, cumhuriyet kutlamalarında yer almak ve Kıbrıs Türkü’nün yanında olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve saygılarını getirdiğini kaydeden Kasırga, “Kendileri burada olmayı arzularlardı ancak gündem malum yoğun. O nedenle bizleri görevlendirdiler” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün bu gururlu gününde, elde edilen başarıların arkasındaki büyük kahramanlıkların olduğunun herkes tarafından bilindiğini kaydeden Kasırga, KKTC’nin, bugün geldiği nokta itibarıyla, hedefine emin adımlarla ilerlediğini görmekten çok mutlu olduklarını söyledi.

Kasırga, yürütülen görüşmelerin, çözüm arayışlarının başarıyla sonuçlanmasını temenni ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmaların ardından, Türkeş ve Kasırga’ya anı tabağı takdim etti.

(FEZ/HÖ)

Haber: Fezile Öksüz   Fotoğraflar: Erol Uysal

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER