Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

EVREN, “BİZ KEYFİ VATANDAŞLIK VERMİYORUZ. ENDİŞE EDİLMESİ GEREKEN BİR ŞEY YOK”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalar yapılıyor.

EVREN, “BİZ KEYFİ VATANDAŞLIK VERMİYORUZ. ENDİŞE EDİLMESİ GEREKEN BİR ŞEY YOK”
30 Mayıs 2017 - 13:36 'de eklendi.

MECLİS’TE GÜNCEL KONUŞMALAR YAPILIYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalar yapılıyor.

YORGANCIOĞLU

CTP milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, “Hükümetin adaletsiz uygulamaları” konulu konuşma yaptı.

Yorgancıoğlu, hükümeti “talan hükümeti” olmakla suçladı.

Anayasa’dan maddeler okuyan Yorgancıoğlu, milletvekillerinin başka bir iş üstlenemeyeceğinin buradaki yasalarla açık ve net olarak belirlendiğini belirtti.

Bazı yasalardan maddeler okuyan Yorgancıoğlu, milletvekillerinin ihaleye ve devletle ilgili ticari ilişki içine giremeyeceğinin belirlendiğini kaydetti.

Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olarak, bankalar, geçici işçi alımı, CAS gibi konularda hükümetin talan yaptığını iddia eden Yorgancıoğlu, eşitlik ilkelerine aykırı icraatlar yapıldığını savundu.

KIB-TEK’in borçlarının bağışlandığını, izaz ikramların geçmişe göre 7 katına çıktığını, düzensiz şekilde vatandaşlık dağıtıldığını savunan Yorgancıoğlu, “Hükümet, devlet kaynaklarını talan ediyor” dedi.

“Bu ülkede bu işlere tahammül kalmadı” diyen Yorgancıoğlu, bir siyasetçinin çocuğunun diğer vatandaşlardan ne farkı olduğunu, neden işlerin ihalesiz yapıldığını sordu.

Yorgancıoğlu, “Bu kadar büyük yatırımları finanse edilecek kaynak nereden bulunuyor. Herkes Kermiya’daki araziyi konuşuyor meğer Surlariçi’ndeki hastane binası da onlara verildi. Bunlar nasıl oluyor. Bu, toplumun kaldıracağı bir nokta değil. Sadece arazilerde, istihdamda, finansmanda değil memleketin her alanı talan ediliyor” dedi.

Yorgancıoğlu, askerin kullanımında olan alanların devlete ait arazi olduğunu, bu statüden çıkarılması durumunda, kişiye ve isme değil devlete verilmesi gerektiğini söyledi.

UBP milletvekili Ersin Tatar, bu sırada yerinden söz alarak, arazi kiralanmasına karşı olduğunu, “Altında kaldık ezildik” dedi.

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, CTP hükümetleri döneminde Anayasa’daki eşitliğe ilişkin maddeler uyulup uyulmadığını sordu.

Çavuşoğlu, “Biz yalan dolan ve talan hükümetini biz çoktan CTP hükümetine yakıştırmıştık” dedi.

Parti gruplarında Genel Kurul salonuna taşan tartışmalar olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Bir dönemeçteyiz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın arazi konusuna ilişkin “Hukuken bir sorun yoktur, etik boyutuna bakacağım” dediğini anımsatan Çavuşoğlu, bunun sonuncunu beklemekte olduklarını belirtti.

Bu tip arazilerin UBP ve DP döneminde verildiğine ilişkin algı yaratıldığını ancak bunun doğru olmadığını belirten Çavuşoğlu, geçmişten bu yana bu tür olayların incelenebileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, bu tartışmaların fırsata çevrilmesi ve topluma fayda getirecek bir noktaya ulaşılması gerektiğini dile getirdi.

Ülkede istihdamların benzer şekilde yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, KHK hariç sınavların benzer şekilde yapıldığını, bu konuda araştırma komitesi kurulması önerisi sunduğunu anımsattı.

Çavuşoğlu, spor fonu ile büyük ölçekli yatırımlara fırsat yaratıldığını söyleyerek, bu fonun “talan edildiğini” söylemenin yanlış olduğunu kaydetti.

Kayıtlı yaşama geçilirken, yasalar yapılırken, komiteye Vatandaşlık Yasası’nın düzenlenmesi önerisinde bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu yasanın geçen onca yıla rağmen hala düzenlenemediğini belirtti.

DERYA

CTP milletvekili Doğuş Derya da “Hükümetin yurttaşlık politikaları” konusunda konuşma yaptı.

Derya, 1974 sonrasında kurulan düzenin nepotik, yani akraba kayırmacılığının hakim olduğunu bir düzen olduğunu savunarak, hükümetin de nepotik bir hükümet olduğunu iddia etti.

Bakanlar Kurulu’nun kriter olmadan çok sayıda kişiyi vatandaş yaptığını savunan Derya, çalışma izni ve evlilik yolu dışında istisnai vatandaşlık sayısının çok fazla olduğunu ve kurala bağlı olmadığını söyledi.

2016 Nisan Ağustos ayları arasında çalışma izni ve evlilik yolu ile 433 kişiye vatandaşlık verildiğini söyleyen Derya, çalışma izni ile 5 yıla kadar vatandaşlık verildiğini belirtti.

Derya, ülkenin koşulları düşünülmeden, altyapı ve verilecek hizmetler göz önünde tutulmadan vatandaşlık verilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

Bakanlar Kurulu’nun istisnai vatandaş olarak toplamda 643 kişiye vatandaşlık verdiğini söyleyen Derya, keyfi olarak verildiğini savunduğu bu vatandaşlıkların aileler de dahil edildiğinde üçle çarpılması gerektiğini kaydetti.

Derya, bu vatandaşlıkların neye göre verildiğini sordu.

Bu kişilerin sağlık ve sabıka kontrolü yapıldığına, araştırıldığına inanmadığını söyleyen Derya, ülkenin kaldıramayacağı kadar nüfusun yığıldığını, okullarda ve hastanelerde yığılmalar yaşandığını savundu.
“Girne’de yürüdüğümde kendimi Kıbrıs’ta hissedemiyorum” diyen Derya, yapılaşma ve altyapı sorunlarına vurgu yaptı.

Yabancı işçilerin ve insanların insan hakları gibi, ülke vatandaşlarının da insan haklarının korunması ve gözetilmesi gerektiğini söyleyen Derya, yabancı nüfusun, kendi nüfusundan fazla olduğu bir başka ülke bulunmadığını belirtti.

EVREN

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, 11 yılı doldurmuş güvenliği ve sağlığı olumlu gelen, ülkeyi vatan belirlemiş kişileri vatandaş yaptıklarını söyleyerek, son yıllarda 11 yılı dolduran kişi sayısının fazla olduğunu belirtti.

Evren, pratik olarak görülen bazı sıkıntılar bulunduğunu, buna çözüm bulmak için Bakanlar Kurulu’nun kararlar aldığını söyledi.

Ailesi vatandaş olmuş, 18 yaş üzeri çocukların vatandaş yapıldığını söyleyen Evren, ayrıca ülkede çalışan ama bir süre yurt dışında kalmış kişilerin ve iş dünyasına, ekonomiye katkı koyacak yatırım yapacak kişilerin vatandaş yapıldığını, bu kişilerin güvenlik ve sağlıklarının değerlendirildiğini ifade etti.

Evren, mevcut yurttaşlık yasasının bu sorunlara çözüm üretemediğini, dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nda vatandaşlık yapıldığını ancak güvenlik ve sağlığı olumlu gelmeyen kişilerin vatandaş yapılmadığını belirtti.

Evren, “Biz keyfi vatandaşlık vermiyoruz. Endişe edilmesi gereken bir şey yok” dedi.

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER