Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMLERİ PROTOKOLÜ ANKARA’DA İMZALANDI

Halk arasında Mobese diye adlandırılan Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri ( KGYS ) protokolü Ankara’da KKTC İçişleri Bakanı Kutlu Evren ve TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalandı. 

KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMLERİ PROTOKOLÜ ANKARA’DA İMZALANDI
26 Eylül 2017 - 17:37 'de eklendi.

Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri Protokolü Ankara’da imzalandi.

 

Halk arasında Mobese diye adlandırılan Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri ( KGYS ) protokolü Ankara’da KKTC İçişleri Bakanı Kutlu Evren ve TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalandı.

 

Ekim 2016 tarihinde görüşmesi yapılan ve yaklaşık bir yıldır projelendirme, yer etütleri ve fizibilitesi tamamlanan KGY Sistemleri Protokolü, KKTC sınırları içerisinde güvenlik hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi, suç ve suçlular ile mücadelede etkinliğin arttırılması, hava, kara ve deniz hudut kapılarında güvenliğin en üst düzeye çıkarılarak bu kapılardan giriş-çıkış yapan insanların, araçların ve konteynırların insan kaçakçılığı başta olmak üzere uyuşturucu, silah veya patlayıcı maddelere karşın arama ve kontrolünün en üst seviyeye çıkarılmasını ve KKTC sınır kapılarında güvenlik tedbirlerinin artırılmasına yönelik yapılacak çalışmaları kapsamaktadır.

 

Protokol imza töreninde ilk sözü alan TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2016 Ekim ayında başlayan sürecin bugün ülkeler arası imza aşamasına gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek KGY Sistemlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkına hayırlı olmasını diledi.

 

KKTC İçişleri Bakanı Kutlu Evren ise yapmış olduğu konuşmada Ülkemizde şu anda 134 milletten insan yaşamaktadır, globalleşen Dünya’da suç oranları her ülkede olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizdeki olayların daha erken çözümlenebilmesi ve önüne geçilmesi adına başlatmış olduğumuz Kent Güvenlik ve Yönetim Sistemleri projesinin bugün son aşaması olan ülkeler arası işbirliği protokolü imza töreninde bulunmanın ve böyle bir projeye imza atacak olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyim. Proje kapsamında Lefkoşa’da 33, Girne’de 28 bölge olmak üzere 169 noktada 544 canlı kamera ve Polis Genel Müdürlüğüne bağlı bir izleme merkezi hizmet verecektir. Projemizi konuştuğumuz günden beridir ilgisini ve desteğini bizlerden esirgemeyen TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya,  projenin son aşamaya gelmesinde katkı sahibi olan Kıbrıs İşlerinden Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ezelden beridir yardımlarını hiç bir zaman esirgemeyen Türkiye Cumhuriyetine teşekkür ederek KGY Sistemlerinin ülkemize hayırlı olmasını diledi.

 

Protokol gereği prosedürlerin çok kısa bir sürede tamamlanacağı ve projenin 6 ay içerisinde teslim edileceği bildirildi.

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER