Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

ÖZGÜRGÜN: HALK İRADESİ YOK SAYILMIŞTIR

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün Cumhuriyet Meclisinde bugün başlayan bütçe görüşmeleri çerçevesinde gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. 

ÖZGÜRGÜN: HALK İRADESİ YOK SAYILMIŞTIR
12 Mart 2018 - 14:55 'de eklendi.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün Cumhuriyet Meclisinde bugün başlayan bütçe görüşmeleri çerçevesinde gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında genel seçim sonuçlarına değinen Özgürgün Halk iradesi Ulusal Birlik Partisi’ne muhalefet görevi vermemiştir, ikinci ve üçüncü gelen partilerin toplam milletvekili kadar milletvekili çıkaran bir partinin ve genel başkanının seçim zaferini sorgulamanın bir izahı yoktur, hükümetin ortak paydası hizmet değil seçim yenilgilerini unutturmak ve sümen altı etmektir dedi.

Özgürgün, bugün hükümetin 5 milyar 815 milyonluk bütçesini görüşmek üzere başlayan maratonun ilk konuşmasını yaparken elbette büyük bir bölümü tarafımızdan hazırlanan bütçenin detaylarına inecek değilim, arkadaşlar sıraları geldikçe görüşlerini arz edeceklerdir, bütçe yürütme organı tarafından hazırlanıp yasama organı yani meclis tarafından onaylanıp yürürlüğe giren bir yasadır ve belli bir dönemin gelir ve giderini kapsamaktadır. Bütçenin olumlu sonuçlar vermesi ve öngörülen hedeflere ulaşması bütçe uygulayıcıların yani hükümet edenlerin anlayış ve tutumları ile ilgilidir dedi.

500’er bin TL’lik örtülü ödenekten haberim yok demek trajikomik bir durumdur

Bütçeye konulan, dört ortağa 500’er bin TL’lik örtülü ödenek ve Cumhurbaşkanının artırılmış 1.3 milyon liralık örtülü ödeneği hakkında gazetecilerin sorusu üzerine Sayın Başbakanın 500’er bin TL’lik örtülü ödenekten haberim yok diye cevap vermesi trajikomik bir durumdur ve seçim öncesi yapılan söylemler hatırlanacak olursa o söylemlere ters düşecek bir durum olduğu farkedilecektir. Bu durum da bizim  hükümet beş ortaktan oluşmaktadır söylemlerimizi de doğrulamaktadır.

Hukukun üstünlüğünü dillerine dolayanların hukuktan haberleri yok

Özgürgün, meclis başkanının belirlenmesi aşamasında bile hukukun üstünlüğünü savunanların, bile bile ülkeye boşa zaman harcattığını gözlemledik. Bu zaman kaybını yaratanların ya hukuktan haberi yok ya da bilerek birbirlerini kandırmaktadırlar. Sn. Angolemli üzerinde uzlaşıldıysa ve iç tüzük değiştirilip sayın Angolemli başkan yapılacaksa UBP buna destek verecektir.

DAÜ’de siyaset yasağının kaldırılmasına da değinen Hüseyin Özgürgün daha düne kadar DAÜ’de siyaset yasağı varsaydı bu yasağı çiğneyenler eminiz bize bunun hakkında açıklama yapacaklardır, DAÜ’de akademik ve yönetim kadrolarına siyaset yasağının kaldırılmasının ayrı bir tartışma konusu olduğunu da söyleyen Özgürgün, neden idari ve akademik kadrolara kaldırılıyor da alt kadrolar halen daha yasak? DAÜ’de siyaset yapmanın artı ve eksileri nelerdir? bunların tümünün tartışılması gerekmektedir dedi.

Hükümet edenlerin Kıbrıs konusunda ortak bir görüşleri yoktur

Hüseyin Özgürgün, Meclisin her milletvekilinin yüreğindeki, beynindeki hizmetin öznesi devlet olmalıdır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmalıdır. O nedenledir ki onu korumak, geliştirmek ve yüceltmek yemini ile göreve başlanmalıdır, bu konuda samimi ve dürüst olup ortak hareket edilmesi gerektiğinin altını çizerek, ne yazık ki hükümet programında dört farklı dünya görüşüne sahip partilerin Kıbrıs konusuna dair bir ortak görüşlerinin bulunmadığını ve bu ortak kararın nasıl gelişeceğini hem kendilerinin hem de halkın merak ettiğini söyledi.

Hükümet edenler haftalarca eleştirdiği “gara Mercedeslerle” dolaşmaktadırlar

Özgürgün, şu an hükümette olan partilerin bazı bakanları haftalarca, alınan Mercedesleri eleştirmiş, o dönem bizim hükümetimizi yerden yere vurmuşlardı. Fakat görüyoruz ki şu an herkesin Mercedeslerle keyfi yerinde. Bizim devletin itibarına saygımız olduğu için bu konuya itirazımız olmaz ve olamaz da, Devletin makamları en itibarlı makam arabalarını kullanmalıdır ama bunu eleştirenlerin dün dündür bugün bugündür mantalitesi ile hareket etmelerini tüm halkın görmesi önemlidir.

Ombudsman bize çok çektirdi ama bütçesini onaylayacayız

Hükümetimiz döneminde Ombudsman siyasi amaçlarla bizlere çok fazla müdahalede bulunmuştur ama bizim, Devletin kurumlarına saygımız sonsuzdur ve Ombudsman bütçesine de desteğimiz olacaktır. Biz  devlet yönetimiyle siyaseti ayırt edebilecek kapasitede bir partiyiz ve hareketlerimiz de o yönde olacaktır. Devlet yönetiminde sapla samanı ayırt edebilmek önemli bir mevzudur.

Cumhurbaşkanı iç siyasette aktif rol almıştır

Özgürgün, yarınki Cumhurbaşkanlığı bütçe görüşmesinde söz almayacağını belirterek Sayın Cumhurbaşkanı ile çok muhabbetli bir dönem geçirmediğimizi söyleyebilirim, Kıbrıs konusunda görüşlerimizin örtüşmediği bilinmektedir; Sayın Cumhurbaşkanı iç siyasete karışmıştır, rol almıştır, makama saygım sonsuz ancak sıcak ilişki kuramadığımız da hükümetimizi içine sindiremediği de yatsınamaz bir gerçektir.  Bir harita verildi fakat o günün Başbakanının haritadan haberi yoktu, haritada bazı topraklar verilmişti, eleştirdim. Eleştirilerimize yanıt yerine  sözcüsü ile saldırıya geçti.

 

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER