Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

TARIM DAİRESİ, “FARE MÜCADELE KAMPANYASI” BAŞLATTI

Tarım ürünlerinde zarara neden olan, insanlara ve çiftlik hayvanlarına çeşitli tehlikeli hastalık etmenlerini bulaştırabilen fare ve sıçanlara karşı “Fare Mücadele Kampanyası” başlatıldı.

TARIM DAİRESİ, “FARE MÜCADELE KAMPANYASI” BAŞLATTI
07 Ağustos 2017 - 15:52 'de eklendi.

Tarım ürünlerinde zarara neden olan,  insanlara ve çiftlik hayvanlarına çeşitli tehlikeli hastalık etmenlerini bulaştırabilen fare ve sıçanlara karşı “Fare Mücadele Kampanyası” başlatıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kampanyanın Tarım Dairesi Müdürlüğünce  yürütüleceği belirtildi.

Farelerle mücadelede kullanılmak üzere her köye ayrılan fare zehirleri, Kaza ve Bölge Tarım Dairelerinden, ilgili Belediyeler ve Muhtarlıklar tarafından teslim alınacak ve ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtılacak.

İlgili Belediye ve Muhtarlıklara ayrılan fare zehirlerinin 15 gün içerisinde Kaza / Bölge Tarım Dairelerinden alınması gerektiği belirtilen açıklamada, KKTC dahilindeki tüm köylere fare zehirlerinin ücretsiz olarak verileceği kaydedildi.

Üreticilerin fare zehirlerini doğaya zarar vermeden, tüm emniyet tedbirlerini alarak, amacına uygun  kullanmalarının önemine işaret edilen açıklamada, fare zehirlerinin, çocukların ve hayvanların erişemeyeceği yerlere, ağaç kovuklarına konulması gerektiği  vurgulandı.

Açıklamada, fare ve sıçanların doğal düşmanlarının korunmasının da farelerle mücadeleye yardımcı olduğu ifade edilerek, bu doğal düşmanlar arasında; kara yılan gibi yılan türleri, baykuş türleri ve tilkinin yer aldığı belirtildi.

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER