Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim

TÜRK HAVA SAHASI’NDAN KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİ’NİN BULUNDUĞU YERLERE UÇUŞ KAPATILDI

 Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan tavsiye kararı doğrultusunda Bakanlar Kurulunun, Türk Hava Sahası’ndan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerlere uçuşu kapattığını açıkladı.

TÜRK HAVA SAHASI’NDAN KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİ’NİN BULUNDUĞU YERLERE UÇUŞ KAPATILDI
16 Ekim 2017 - 22:37 'de eklendi.


“BUNDAN SONRA TÜRK HAVA SAHASI’NI KULLANARAK HİÇBİR UÇAK KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİ’NİN BULUNDUĞU YERDEKİ HAVAALANLARINA UÇAMAYACAK VE ORADAN KALKAN HİÇBİR UÇAK DA TÜRK HAVA SAHASI’NI KULLANAMAYACAK”

“BAKANLAR KURULUMUZ, OHAL’İN 3 AY DAHA UZATILMASINI KARARA BAĞLAMIŞTIR VE ALINAN KARAR TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA GÖNDERİLMİŞTİR”

Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan tavsiye kararı doğrultusunda Bakanlar Kurulunun, Türk Hava Sahası’ndan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerlere uçuşu kapattığını açıkladı.

Bundan sonra Türk Hava Sahası’nı kullanarak hiçbir uçak Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerdeki havaalanlarına uçamayacak ve oradan kalkan hiçbir uçak da Türk Hava Sahası’nı kullanamayacak.” dedi.

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Somali’de meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına, Somali halkı ile hükümetine de taziyelerini ileten Bozdağ, terör saldırısının duyulması sonrasında Türkiye’nin Somali ile dayanışma içerisinde olduğunu söyledi.

Türk Hava Sahası’nın, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerlere uçuşa kapatılması konusunda Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan tavsiye kararı doğrultusunda Bakanlar Kurulu’nun uçuşa kapattığını bildiren Bozdağ, “Bundan sonra Türk Hava Sahası’nı kullanarak hiç bir uçak, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerdeki havaalanlarına uçamayacak ve oradan kalkan hiçbir uçak da Türk Hava Sahası’nı kullanamayacak.” dedi.

Bozdağ, Türkiye-Irak arasındaki sınırlardan birisi olan İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın, Irak hükümetine devri konusundaki çalışmaların başlatılması hususunda da Milli Güvenlik Kurulu’nun tavsiye kararı aldığını, Bakanlar Kurulunda da İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Irak hükümetine devri çalışmalarının başlatılması kararının verildiğini açıkladı.

“OHAL, TÜRKİYE’DE DEVLETE İLAN EDİLMİŞTİR”

Milli Güvenlik Kurulu’nun özel bir gündemle toplandığını ve süresi dolmak üzere olan Olağanüstü Hal’in uzatılıp uzatılmaması hususunu değerlendirdiğini aktaran Bozdağ, şunları kaydetti:

“Olağanüstü Hal’in 3 ay daha uzatılması hususunu Bakanlar Kuruluna tavsiyet etti. Arkasından Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulumuz FETÖ/PDY, PKK, KCK, DHKP-C, DEAŞ ve bilimum terör örgütleriyle daha etkin mücadele etmek maksadıyla hızlı karar almak, alınan kararları hızlı uygulamak, OHAL’i gerekli kılan şartların tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak, demokrasimizin, hukuk devletinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması maksadıyla alınan tedbirlerin devamlılığını temin etmek maksadıyla OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını karara bağlamıştır ve alınan karar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmiştir.”

Bozdağ, özellikle ifade etmek istediği bir hususun bulunduğuna işaret ederek, “OHAL, Türkiye’de devlete ilan edilmiştir. Esasında devleti yönetenlerin kararlarını hızlı alması, uygulaması, terörle etkin ve kararlı mücadele yapması ve Türkiye’yi OHAL’i ilan etmeye zorlayan şartların ortadan kaldırılması maksadıyla bizzat hükümete ilan edilmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşın rutin hayatında OHAL’in varlığı nedeniyle bugüne kadar herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığının altını çizen Bozdağ, herkesin hayatının OHAL’den önceki hakları ve özgürlükleri neyse aynı çerçevede işlediğini anlattı.

Bozdağ, bu güne kadar bu işleyişte bir sıkıntının yaşanmadığını, bundan sonra da yaşanmayacağını kaydederek, “Sadece terör örgütleri, terör örgütlerinin üyesi teröristler ve bunlara destek verenlere karşı OHAL döneminde alınan tedbirler uygulanmıştır, bundan sonra da aynı şekilde uygulanmaya devam edecektir. Parlamentonun kabul etmesi halinde Olağanüstü Hal 3 ay daha uzatılmış olacaktır.” ifadesini kullandı.

Etiketler :
Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER