• DOLAR
  $1.546,3200
  ( ₺3,10 )
 • EURO
  $0,4373
  %0,83
 • ALTIN
  $48.515,0000
  %0,77
 • BIST
  91,3356
  ( ₺0,05 )
12 milyon Türk Liralık yatırım hedefleniyor

12 milyon Türk Liralık yatırım hedefleniyor

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı 2016 Faiz Destekli Kobi yatırım kredisi programını açıkladı. Bakanlığa bağlı KOBİGEM tarafından hazırlanan programa, 10 milyon TL ve üzeri cirosu olan işletmeler başvurabilecek. 7 yıl vadeli, ilk bir yıl geri ödemesiz olarak planlanan kredi programında faiz oranı TL libor oranı artı 5 olarak hesaplandı. Bu da yüzde 15 faiz anlamına geliyor. […]

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı 2016 Faiz Destekli Kobi yatırım kredisi programını açıkladı. Bakanlığa bağlı KOBİGEM tarafından hazırlanan programa, 10 milyon TL ve üzeri cirosu olan işletmeler başvurabilecek.

7 yıl vadeli, ilk bir yıl geri ödemesiz olarak planlanan kredi programında faiz oranı TL libor oranı artı 5 olarak hesaplandı.

Bu da yüzde 15 faiz anlamına geliyor.

Faiz oranının yüzde 6’sı Ekonomi ve Enerji Bakanlığının TC Elçiliğinden sağladığı faiz farkı fonundan karşılanacak, yatırımcıya ise yüzde 9 faiz olarak yansıyacak.

Kredi programından yararlanmak isteyen yatırımcılar, program ortağı olan Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Kıbrıs İktisat Bankası ve Yakın Doğu Üniversitesi Bankası’na başvurabilecekler.

Programı düzenlediği basın toplantısıyla duyuran Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, programla 12 milyon TL’lik bir yatırım beklediklerini söyledi. Atun, ilk kez 2011’de başlatılan bu programdan bugüne kadar 35 işletmenin yararlandığını, şu ana kadar 40 milyon TL’lik yatırım yapıldığını, devam eden yatırımların da tamamlanmasıyla bu rakamın 70 milyon TL’ye erişmesini beklediklerini söyledi.

Sunat Atun, geçtiğimiz yıllarda sadece imalat ve üretim sektörüne yönelik olan bu programa bu yıl bilişim sektörünü de eklediklerini kaydetti. KOBİGEM tarafından hazırlanan programlarla katma değer yaratan alanlara destek verildiğini belirten Atun, amaçlarının büyüme ve gelişme hedefleri doğrultusunda kaynakların doğru noktalara kanalize edilemesi olduğunu vurguladı.

Bakan Atun, “bankaların mevduattan oluşan kaynakları var. Hükümete düşen bu kaynakları yatırıma dönüştürmek. Ekonomi Bakanı olarak bankalaraki paraların daha fazla yatırımlara, daha az lüks tüketime yönelik kullandırılmasını tercih ederiz. Bu nedenle bu tür programlar hazırlıyoruz” dedi.

2017’de program çeşitlerini artıracaklarını da anlatan Atun, buna gençlere yönelik ‘işimi kuruyorum destek programı’nı örnek gösterdi. 2012 yılında başlatılan kefalet sandıkları çerçevesinde 2 esnaf kooperatifine 1’er milyon TL’lik kaynak tahsis edildiğini hatırlatan Atun, bu yıl aynı uygulamayı iki farklı ilçenin kooperatiflerine de yayılacağını açıkladı.

1 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM