Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

AA’dan Türkiye ve dünyanın 100 yılına ışık tutan önemli eser

Anadolu Ajansı, bir asırlık habercilik birikimiyle Türkiye ve dünyada 100 yılda yaşananlara yer verdiği “Türkiye ve Dünyada 100 Yıl” adlı önemli bir kitap hazırladı.

01 Ekim 2020 - 15:46 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi. A+A-

AA’dan Türkiye ve dünyanın 100 yılına ışık tutan önemli eser

Anadolu Ajansı (AA), Türkiye’nin ve dünyanın 100 yılına ışık tutmak için “Türkiye ve Dünyada 100 Yıl” prestij kitabını hazırladı.

Kurtuluş Savaşı’nın zor koşullarında 6 Nisan 1920’de “Anadolu’nun sesini dünyaya duyurmak” için Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan AA, bir asırdır günlük gelişmeleri Türkiye ve dünya kamuoyuna aktarırken, zamana tanıklık etti ve tarihe not düştü.

AA, 100 yıllık habercilik birikimiyle Türkiye ve dünyada yaşananları içeren önemli bir kitaba imza attı.

“Türkiye ve Dünyada 100 Yıl” ismi verilen kitapta, 1920’den bu yana Türkiye’de ve dünyada meydana gelen olaylar belgeleriyle sunulurken, siyaset, ekonomi, kültür-sanat, bilim, teknoloji ve spor gibi birçok alanda yaşanan gelişmeler yer aldı.

“100 yılın arşivi” niteliğindeki eser, önemli olayların kronolojik iz düşümünü, çarpıcı ve bazıları ilk kez kullanılan fotoğraflarla gözler önüne seriyor.

Anadolu Ajansı Yayınları tarafından yayımlanan “Türkiye ve Dünyada 100 Yıl” kitabı, “1920-1929 Dönemi Mücadele, Kuruluş ve Düzen İnşası”, “1930-1939 Dönemi Genç Cumhuriyet’in Atılım Dönemi ve İkinci Dünya Savaşı’na Giden Yol”, “1940-1949 Dönemi Savaş Çağında Denge Arayışı”, “1950-1959 Dönemi Türkiye’de Yeni Dönem”, “1960-1969 Dönemi Demokrasiye Darbe ve Menderes’in İdamı”, “1970-1979 Dönemi Kıbrıs, İç Siyaset ve Yükselen Soğuk Savaş”, “1980-1989 Dönemi Askeri Darbenin İç Siyasete Etkisi ve Soğuk Savaş’ın Sonu”, “1990-1999 Dönemi Soğuk Savaş’ın Sonu ve Yeni Dünya Düzeninde Türkiye” ve “2000-2009 Dönemi AK Parti’li Yıllar”, “2010-2020 Dönemi Arap Baharı Bölgesel Krizler Çağı” bölümlerinden oluşuyor.

“AA, en önemli sermayesi ‘güvenilirlik’ ve geleceğe dönük ülküsüyle tarihe not düşmeye devam ediyor”

Kitabın önsözü, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı tarafından kaleme alındı.

AA’nın, Türkiye’nin ilk milli haber ajansı olmasının gururuyla 100. yılına ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Kazancı, “milli ve mukaddes mücadele” Kurtuluş Savaşı’nın zor koşullarında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 6 Nisan 1920’de çok gerekli bir ihtiyacın karşılanması için kurulan AA’nın, bir asırdır Türkiye’nin sesini dünyaya duyurduğunu vurguladı.

Kazancı, Kurtuluş Savaşı’nda yüklendiği önemli görevle milli şuurun oluşmasına katkı sağlayan ve gurur verici tarihi bir geçmişe sahip Ajansın, kendini sürekli yenileyen dinamik yapısıyla bugün de dünyanın en etkin haber ajanslarından biri olduğunun altını çizdi.

Bir asırlık habercilik birikimiyle Türkiye’nin dış dünyaya yansıyan yüzü konumundaki AA’nın, 100 yıllık haber serüveni içerisinde yalnızca günlük gelişmeleri Türkiye ve dünya kamuoyuna aktarmakla kalmadığını, zamana tanıklık ettiğini belirten Kazancı, şunları kaydetti:

“Tecrübe ve değişimlerin yaşandığı tarih sürecinde, kuruluşundaki ilkelerden bir an bile sapmayan, bugüne kadar başarıyla büyüyüp gelişen ve bir dünya markasına dönüşen AA, en önemli sermayesi ‘güvenilirlik’ ve geleceğe dönük ülküsüyle tarihe not düşmeye devam ediyor.”

Kitapta, tarihe tanıklığın görülebileceğini vurgulayan Kazancı, “Ülkemiz ve dünyada yaşanan önemli olayların geçmişten bu yana bir asırlık iz düşümünü sunuyor. Tarih alanında araştırmacılara kolaylık sağlayacağını düşündüğüm titiz bir gayretin ürünü bu zaman dizininin hazırlanmasında katkısı olan arkadaşlarıma teşekkür ederken, Cumhuriyetimizin tarihiyle adeta özdeş olan kuruluşumuzun bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

TRT

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baf Havalimanı’nda uçuşlar durdu Baf Havalimanı’nda uçuşlar durdu

Baf Havalimanı’ndaki uçuşların durdurulduğu açıklandı....

Baf’taki restoran ve barlar  “hayatta kalma mücadelesi veriyor” Baf’taki restoran ve barlar “hayatta ka...

Koronavirüs salgını karşısında, hükümetin aldığı önlemler sonucu ay sonuna kadar kapatılan Baf’taki restoran ve barların “hayatta kalma...

Yeni Havalimanın Adı Ne Olacak? Yeni Havalimanın Adı Ne Olacak?

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yeni havalimanın isminin “Doktor Fazıl Küçük Havalimanı” olmasına yönelik talebi değerlendirerek, bunun ...

Nikos Anastasidis: “Belirlenmiş BM parametreleri dışındaki fikirler sürdürülebilir değil” Nikos Anastasidis: “Belirlenmiş BM param...

Rum lider Nikos Anastasidis, yeni fikirleri “kabul edilmez” bulduğunu vurgulayarak “Belirlenmiş BM parametreleri dışındaki fikirler sür...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
19. Devlet Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı 19. Devlet Fotoğraf Yarış...

Türkiye'de fotoğraf sanatçılarını...

Erhürman: Önümüzdeki 48 saat çok yoğun geçecek Erhürman: Önümüzdeki 48 s...

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) P...

Avrupa Parlamentosunda Maraş ve Kıbrıs müzakereleri konulu tasarı kabul edildi Avrupa Parlamentosunda Ma...

Bağlayıcılığı olmayan tasarıda ka...

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu 10. Uluslararası Suç ve C...

Bu yıl "Herkes için adalet" temas...

Polis uyardı: “Sahte 50 Euro’luk banknotlara dikkat!” Polis uyardı: “Sahte 50 E...

Piyasaya sürülen sahte 50 Euro’lar konusunda polis uyarı yap...

Ersin Tatar: “Bugün dünyada en güvenli yerlerden biri KKTC’dir” Ersin Tatar: “Bugün...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali ...

Dursun Oğuz: “Zeytin ve zeytinin yan ürünlerini geliştirmek için girişimlerimiz devam ediyor” Dursun Oğuz: “Zeytin ve z...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Dünya Zeytin Gü...

KTEV pandemi nedeniyle bu yıl yeni burs dağıtamıyor KTEV pandemi nedeniyle bu...

KTEV, geçmiş dönem burs alan ve kriterleri karşılayanlara bu...

Jale Refik Rogers: “Geniş tabanlı bir hükümet, toplumdaki kutuplaşmayı giderecektir” Jale Refik Rogers: “Geniş...

Ülkenin içinde bulunduğu pandemi, ekonomik kriz ve kutuplaşm...

UBP, “Başbakanlık şartıyla” elini taşın altına koymaya hazır UBP, “Başbakanlık şartıyl...

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, geniş tabanlı bir hüküm...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri