• DOLAR
  $1.681,5800
  ( ₺1,51 )
 • EURO
  $0,4646
  %0,31
 • ALTIN
  $49.241,8500
  %0,37
 • BIST
  91,9531
  ( -₺0,03 )
ABD’nin Ortadoğu analizleri hasıraltı ediliyor

ABD’nin Ortadoğu analizleri hasıraltı ediliyor

Kongre’de ve bazı başka platformlarda seslendirilen görüşe göre üst rütbeli komutanlar, Başkan Barack Obama’nın Ocak ayında görevini bir başarı ortamında devredebilmesi için IŞİD ve Taliban’la mücadelede sağlanan ilerleme konusunda aşırı iyimser görüşler bildirmeleri için hükümetten baskı görüyorlar. Ulusal İstihbarat Başkanlığı tarafından 2015 Aralık ayında yapılan anketin sonuçların içeren bir rapor bugün Temsilciler Meclisi istihbarat komisyonunda […]

Kongre’de ve bazı başka platformlarda seslendirilen görüşe göre üst rütbeli komutanlar, Başkan Barack Obama’nın Ocak ayında görevini bir başarı ortamında devredebilmesi için IŞİD ve Taliban’la mücadelede sağlanan ilerleme konusunda aşırı iyimser görüşler bildirmeleri için hükümetten baskı görüyorlar.

Ulusal İstihbarat Başkanlığı tarafından 2015 Aralık ayında yapılan anketin sonuçların içeren bir rapor bugün Temsilciler Meclisi istihbarat komisyonunda tartışılacak.

Reuters’ın haberine göre, Cumhuriyetçi Parti’nin bu yıl Kongre’de gündeme getirdiği bir raporda Florida, Tampa’da bulunan Merkez Komuta’da çalışan analistlerin hazırladıkları raporların üst rütbeli komutanlar tarafından çarpıtıldığı konusunda “yaygın bir hoşnutsuzluk” içinde oldukları belirtiliyordu.

ANKET SONUÇLARI: SADECE YÜZDE 36’SI İNANMIYOR

Anketin çarpıcı sonuçlarından birine göre Merkez Komuta analistlerinden orta ve üst düzey amirlerinin kasten analizleri çarpıtmadıklarına veya üstünü örtmediklerine inananlar sadece yüzde 36.

Raporda, “Verilere göre Merkez Komuta çalışanları Amerikan istihbarat yapılarındaki diğer meslektaşlarına kıyasla, kendi çalıştıkları merkezlerde objektif standartlara daha az riayet edildiğine inanıyor” denildi.

Diğer istihbarat kurumlarından bazı yetkililer ise Merkez Komuta’nın stratejik istihbarat sağlamadığını ve sadece günlük bombardıman hasar raporları gibi durum raporları verdiğini söylediler.

Buna göre Merkez Komuta bilgileri, CIA ve Ulusal Güvenlik Ajansı gibi kaynaklardan gelen ve Başkana verilen günlük brifinglerde çok küçük yer tutuyor.

Geçen yıl hazırlanan bir Kongre raporunda, Merkez Komuta’nın 2014 ve 2015 yıllarında IŞİD’e karşı mücadele hakkında, alandaki gerçekler ve diğer analistlerden gelen raporlara kıyaslandığında fazla pembe bir tablo çizdiği belirtilmişti.

Bu konuda Merkez Komuta’dan bir yorum alınamadı ancak askeri yetkililer, savunma bakanlığı denetçilerinin bu sonuçları incelediğini ve ayrı bir rapor hazırlayacaklarını söyledi.

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM