• DOLAR
  $1.490,5800
  ( ₺0,55 )
 • EURO
  $0,4341
  %-0,20
 • ALTIN
  $48.109,4400
  %0,13
 • BIST
  90,8177
  ( -₺0,01 )
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ŞAHİN: “BU KARAR, AVRUPA’NIN TÜRKİYE’YE ŞAŞI BAKIŞININ SON İFADESİ

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ŞAHİN: “BU KARAR, AVRUPA’NIN TÜRKİYE’YE ŞAŞI BAKIŞININ SON İFADESİ

“AVRUPA ŞUNU UNUTMAMALI, KENDİLERİNE MAHKUM VE MECBUR OLMADIĞIMIZI AKILLARINDAN ÇIKARMAMALARI GEREKİYOR. BİLAKİS AVRUPA TÜRKİYE’NİN DOSTLUĞUNA, ORTAKLIĞINA, SAHİP OLDUĞU POTANSİYELE MUHTAÇ DURUMDADIR”

ÖN YARGILI VE OBJEKTİFLİKTEN UZAK BU KARAR BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDE. BU KARARIN KIYMETİHARBİYESİ YOK. DAHA ÖNCE PKK PAÇAVRALARININ SERGİLENMESİNE İZİN VERDİKLERİ İÇİN ŞAŞIRTICI DA OLMADI”

 “OLAĞANÜSTÜ HALİ GEREKÇE GÖSTERİYORLAR. EĞER AP SAMİMİ İSE FRANSA İLE İLGİLİ OLARAK DA BİR ADIM ATMASI GEREKİR”

“AVRUPA ŞUNU UNUTMAMALI, KENDİLERİNE MAHKUM VE MECBUR OLMADIĞIMIZI AKILLARINDAN ÇIKARMAMALARI GEREKİYOR. BİLAKİS AVRUPA TÜRKİYE’NİN DOSTLUĞUNA, ORTAKLIĞINA, SAHİP OLDUĞU POTANSİYELE MUHTAÇ DURUMDADIR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye ile ilgili kararına ilişkin, “Bu karar, Avrupa’nın Türkiye’ye şaşı bakışının son ifadesi diyebiliriz. Ön yargılı ve objektiflikten uzak bu karar bizim için yok hükmünde. Bu kararın kıymetiharbiyesi yok. Daha önce PKK paçavralarının sergilenmesine izin verdikleri için şaşırtıcı da olmadı.” dedi.

Şahin, AP’nin, Türkiye’nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici bir süreliğine dondurulmasını tavsiye eden ve hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıyı kabul etmesine ilişkin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

“Bu karar Avrupa’nın Türkiye’ye şaşı bakışının son ifadesi diyebiliriz. Ön yargılı ve objektiflikten uzak bu karar bizim için yok hükmünde. Bu kararın kıymetiharbiyesi yok. Daha önce PKK paçavralarının sergilenmesine izin verdikleri için şaşırtıcı da olmadı.” diyen Şahin, alınan kararın Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını sarsmayacağını bildirdi.

AP’nin terör örgütlerine destek olmaktan vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

“Olağanüstü hali gerekçe gösteriyorlar. Eğer AP samimi ise Fransa ile ilgili olarak da bir adım atması gerekir. Eğer o adımı atarlarsa samimi olduklarını biz anlarız. Avrupa şunu unutmamalı, kendilerine mahkum ve mecbur olmadığımızı akıllarından çıkarmamaları gerekiyor. Bilakis Avrupa Türkiye’nin dostluğuna, ortaklığına, sahip olduğu potansiyele muhtaç durumdadır. Aksi takdirde bu ilişkilerin zarar görmesinden zararlı çıkacak, Avrupa olacaktır.”

Şahin, Türkiye’nin doğu, batı, kuzey ve güney ile de yapıcı ve güzel ilişkiler geliştirebilecek potansiyele sahip bir ülke olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin sahip olduğu stratejik konum, potansiyel ve dinamik insan kaynağının, barış içinde ilişki kurmaya hazır bütün yapılar ve Türkiye için bir avantaj olduğuna dikkati çeken Şahin, şunları kaydetti:

“Biz doğuyu batının yerine, batıyı doğunun yerine ikame etmiyoruz. Barış ve huzur perspektifiyle bütün işbirliklerinin içinde yer almaya hazırız. Böyle bir kararın arefesinde Türkiye’nin maruz kaldığı saldırılara bakmış olsalardı bu kararı almazlardı diye düşünüyorum.”

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM