Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Akıncı, Muharip Derneklerin Başkan ve temsilcileri ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, muharip derneklerin başkan ve temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Adayı Akıncı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Mustafa Akıncı, görev süresinin dolması nedeniyle seçimler konusunda en hassas noktada kendisinin olduğunu, bu nedenle seçimlerin bir an önce yapılması taraftarı olduğunu belirtti. Gelinen aşamada daha erken yapılması teklifi kabul görmediği […]

19 Ağustos 2020 - 17:54 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi. A+A-

Akıncı, Muharip Derneklerin Başkan ve temsilcileri ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, muharip derneklerin başkan ve temsilcileri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Adayı Akıncı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Mustafa Akıncı, görev süresinin dolması nedeniyle seçimler konusunda en hassas noktada kendisinin olduğunu, bu nedenle seçimlerin bir an önce yapılması taraftarı olduğunu belirtti.
Gelinen aşamada daha erken yapılması teklifi kabul görmediği için seçimlerin 11 Ekim’de yapılacağını belirten Akıncı, “Umarım vakalar daha da artmaz ve endişelerimiz haklı çıkmaz. Halkımız da gönül rahatlığı ile seçimini yapar” dedi.

Toplumda da ilk döneme göre bir rahatlama gözlemlediğini, toplu alanlardaki yoğunluğun ciddi riskler içerdiğini belirten Akıncı, maske-mesafe-hijyen kurallarına sımsıkı uyulmasının önemine vurgu yaptı.
Siyasilerin de bu konuda yol gösterici olması gerektiğini kaydeden Akıncı, “Bu hafta Mağusa’da gerçekleştireceğimiz yemeği iptal ettik. Miting yapma gibi bir düşüncemiz de bu aşamada yok” dedi.

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Ekim ayında gerçekleştirilecek seçimlerin ardından Kıbrıs konusundaki sürecin yeni bir ivme kazanacağını söyledi.

Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Anastasides’in Crans Montana’nın ardından çeşitli gerekçelerle çözümün şekline yönelik farklı farklı söylemlerde bulunduğunu, ancak son Berlin görüşmesinde masadaki seçeneğin federasyon olduğunun teyit edildiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri’nin daha önce de belirttiği gibi seçimlerin ardından ilk olarak gayrı resmi 5’li bir toplantıda taraflarla buluşacağını, uzlaşı sağlanması halinde de resmi toplantıların başlayacağını belirten Akıncı, “Rum tarafı siyasi eşitliği net olarak kabul ederse bu yolda sonuca yürünecek, ya da bölünmüşlük daha da pekişecek” şeklinde konuştu.

Türk tarafı olarak çözümün zorlanması gerektiğine inandıklarını, geçmişte çözümden her uzaklaşıldığı dönemlerde Rum tarafının Avrupa Konseyi temsiliyeti ve AB üyeliğinde olduğu gibi bir kazanım elde ettiğini belirten Akıncı, bundan sonra aynı hataların yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye ile karşılıklı saygı temelinde bir ilişkiyi her zaman savunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bizden Türkiye düşmanı çıkmaz; boşuna uğraşmasınlar ama ‘otur arap, kalk arap’ misali biatçı bir anlayış da çıkmaz. Biz Rum tarafının azınlığı olmak istemediğimiz gibi, bir alt yönetim olarak nitelenmek de istemeyiz. Bu topraklarda onurlu bir halk olarak eşitlik-özgürlük-güvenlik içinde ve uluslararası hukuk çerçevesinde yaşamak istiyoruz. Halkımızın bu hassasiyetlerine de herkesten saygı bekliyoruz. Seçimlerimizde de tek söz sahibi halkımızın kendisidir. Bunun ötesinde hiçbir müdahaleyi de kabul etmiyoruz” dedi.

 

(BRT/CB)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Geçitköy Halkı Eylem Yaptı! Geçitköy Halkı Eylem Yaptı!

Geçitköy Muhtarlığı, “bölgelerine hız tespit kamerası konulmadığı” gerekçesiyle yol kapatıp, eylem yaptı.

...

Kasım Ayında PKK’ya Darbe Üstüne Darbe! Kasım Ayında PKK’ya Darbe Üstüne Darbe!...

Yurt içi ve dışında teröristlerin peşini bırakmayan güvenlik güçleri, kasım ayında Terörden Arananlar Listesi’nde kırmızı ve gri ka...

“Sorunların Başında İş ve Aş Geliyor” “Sorunların Başında İş ve Aş Geliyor”...

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyon Başkanı Derviş Yücetürk, 3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması ya...

Mesaj Net! Mesaj Net!

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, Kıbrıs Türk halkının ne BM, ne de AB’den beklediği bir şey olduğunu belirtti. 

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Amcaoğlu: Devletin 165,5 milyon TL borcu var Amcaoğlu: Devletin 165,5 ...

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, kam...

Luna yardım bekliyor Luna yardım bekliyor

Gıynık Altın Patiler Denerği tarafından sosyal medya üzerind...

Savaşan’dan 3 Aralık Mesajı Savaşan’dan 3 Aralık Mesa...

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, 3 Aralık D...

Adres, Yıldırım! Adres, Yıldırım!

Yıldırım’da sakin Hasan Öncün (E-57), bugün 14.00 sırala...

Erhürman görevi iade etti! Erhürman görevi iade etti...

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ...

Olgun Amcaoğlu: “Akaryakıta yine zam yapılmadı” Olgun Amcaoğlu: “Akaryakı...

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, dünyadaki fiyat artışı ve kurd...

Tufan Erhürman görevi iade ediyor Tufan Erhürman görevi iad...

CTP Genel Başkanı Erhürman, hükümet kurma görevini Cumhurbaş...

“O Haberler Yalan” “O Haberler Yalan”

Maliye Bakanlığı bir gazetenin, Girne bölgesinde 20 dönü...

Esentepeliler 112 Acil Servis İstiyor Esentepeliler 112 Acil Se...

Sağlık Bakanı Ali Pilli, önceki gün Esentepe bölgesini v...

Duyduk Duymadık Demeyin! Duyduk Duymadık Demeyin!

Dünya Gönüllüler Günü nedeniyle Thalassaemia Derneği, Ku...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri