Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Akıncı:Ekonomik çarkları döndürürken, sağlık tehlikeye atılmamalı

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, dün gece Güzelyurt bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre 1 Temmuz’dan itibaren başlayan açılımla birlikte ülkenin yeni vakalarla tanışmaya başladığını, yerel vakaların da çıktığını ve gelinen aşamada rakamların endişe verici duruma […]

19 Ağustos 2020 - 14:59 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi. A+A-

Akıncı:Ekonomik çarkları döndürürken, sağlık tehlikeye atılmamalı

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, dün gece Güzelyurt bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre 1 Temmuz’dan itibaren başlayan açılımla birlikte ülkenin yeni vakalarla tanışmaya başladığını, yerel vakaların da çıktığını ve gelinen aşamada rakamların endişe verici duruma geldiğini belirten Akıncı, karantina uygulamasının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Gelişlerin sürdüğü, vaka sayının arttığı, yerel vakaların ortaya çıkmaya başladığı, tespit edilemeyenlerin de olduğundan hareketle, virüsle mücadele kapsamında önümüzdeki sürecin ilk döneme göre daha çetin geçeceğini belirten Akıncı, “Kimse yeniden kapanalım demiyor, ancak ekonomik çarkları döndürmeye çalışırken, sağlığı da tehlikeye atmayacak yolları bulmak zorundayız. Sağlık alanında uzmanların yol haritası doğrultusunda tedbirler artırılmalıdır” dedi.

1 Temmuz’dan itibaren yurtdışından yaklaşık 5 bin 500 turist gelirken, 6 binden fazla yerli turistin konaklama yaptığını, rakamların yerli turizmi canlandırmanın daha akılcı olacağını gösterdiğini kaydeden Akıncı, içinden geçilmekte olan koşullar da dikkate alınarak, iç turizme daha fazla önem vermek gerektiğini vurguladı.
Güzelyurt bölgesinin ekonomik sorunların yoğun olarak yaşandığı ve işsizliğin en fazla hissedildiği bölgelerin başında geldiğini, pandemi ile birlikte sorunların daha da ağırlaştığını belirten Akıncı, özellikle narenciye, son yıllarda da nar olmak üzere, üretim açısından ciddi bir avantaja sahip olan Güzelyurt’a özel önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Akıncı, üretimin desteklenmesinin yanı sıra esnafa bu zor dönemde yapılacak desteğin ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu vurguladı.
Akıncı, pandemi döneminde eko-agro turizme olan ilginin arttığı gerçeğinden hareketle Güzelyurt ve bölgesinde de bu alana yatırım yapılabileceğini kaydetti.

Haziran ayı içerisinde Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Şefik ile yaptığı görüşme ve olumlu yaklaşımı sonrası Meclis’teki siyasi partilere seçim tarihinin erkene alınması yönünde yaptığı teklif kabul edilmiş olsaydı Ağustos ortasında seçimin yapılarak gündemden kalkacağını anımsatan Akıncı, bu önerinin hükümet ve ana muhalefet partileri tarafından kabul görmediğini hatırlattı.
Akıncı, vakalardaki artışla birlikte şimdi Ekim ayı için toplumun genelinin daha kaygılı olduğuna dikkat çekti ve temennisinin bu kaygıların gerçekleşmemesi yönünde olduğunu belirtti.

Konuşmasında Doğu Akdeniz’de yaşanmakta olan gelişmelere de değinen Akıncı, doğal gaz yataklarını gerginlik değil, verimli bir iş birliği alanı olarak değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Doğu Akdeniz’deki doğal gaz konusunda izlenebilecek üç yol olduğunu başından beri vurguladığını belirten Akıncı, bunları “uzlaşma sağlanıncaya kadar tüm tarafların faaliyetlerini askıya alması”, “Birlikte hareket edebilmenin koşullarının ortaklaşa yaratılması” bunların olmaması durumunda ise şimdi olduğu gibi “Herkesin kendi çalışmalarını ayrı ayrı yapması” olarak sıraladı.

Akıncı, tüm tarafların akıl yolunda iş birliği, diyalog ve uzlaşma zemininde buluşmalarının bölgedeki barış ve istikrar içinde gelişimini sürdürebilmesi için kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

TC-Libya anlaşması ile Yunanistan-Mısır anlaşmalarının içerdiği bölgelerde çakışma alanlarının ortaya çıktığını kaydeden Akıncı, “Kıbrıs sorunu çözülmediği sürece ne Doğu Akdeniz istikrara kavuşacak, ne de biz belirsizlikten kurtulacağız” dedi.
Akıncı, toplum olarak da uluslararası hukuk içinde yer alabilmemiz için belirsizliğin ortadan kalkması gerektiğini, bunun da ancak çözümle olacağını söyledi.

 

 

(BRT/CB)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mesaj Net! Mesaj Net!

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, Kıbrıs Türk halkının ne BM, ne de AB’den beklediği bir şey olduğunu belirtti. 

6 Kişi Hakkında Yasal İşlem! 6 Kişi Hakkında Yasal İşlem!

Polisin dün ülke genelinde yaptığı rutin avcı kontrolleri sırasında, Mersinlik’te ava kapalı bölge olan 17 numaralı bölgede, Azganl...

Küçükbaş Hayvan Üreticilerinin Dikkatine! Küçükbaş Hayvan Üreticilerinin Dikkatine...

Küçükbaş hayvan üreticilerinin ilgili tüzük uyarınca hayvan miktarlarını bildirmeleri için son tarihin 31 Aralık olduğu açıklandı.<...

Gazimağusa Sular Altında! Gazimağusa Sular Altında!

Gazimağusa’da etkili olan şiddetli sağanak, su baskınlarına yol açtı.

...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Özersay: Şeker Sigorta’yı iyi yöneterek zarardan kara geçmesini sağladık Özersay: Şeker Sigorta’yı...

Özersay, Başbakan yardımcılığına ...

Devlet Tiyatroları temsillerini saat 18.00’de başlatacak Devlet Tiyatroları temsil...

Devlet Tiyatroları (DT), yeni tip...

“Hükümete İvedi İhtiyaç Var” “Hükümete İvedi İhtiyaç V...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Sa...

TC Dışişleri’nden Yunanistan’a mesaj: “Türkiye ön koşulsuz diyaloğa açık yaklaşımını sürdürecektir” TC Dışişleri’nden Y...

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan'ın ist...

Şanslı Kutudan 2. Büyük İkramiye Şanslı Kutudan 2. Büyük İ...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Piyangolar Birimi tarafınd...

Eğitim Bakanlığında Eylem! Eğitim Bakanlığında Eylem...

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), kolej sınavlar...

Kasadan 645 Milyon TL Çıktı! Kasadan 645 Milyon TL Çık...

Maliye Bakanlığı’nın kasım ayında yaklaşık 645 milyon TL...

“Kanser Hastalarına Radyoterapi Uygulanmıyor” “Kanser Hastalarına Radyo...

Kamu-Sen, personel eksikliği nedeniyle kanser hastaların...

Bu Sefer En Çok Yapış Nerede? Bu Sefer En Çok Yapış Ner...

Meteoroloji Dairesi, son 24 saate en çok yağışı metrekar...

Kese Böcekleri İle Havadan Mücadele! Kese Böcekleri İle Havada...

Orman Dairesi, 2020 yılı ‘“Helikopter ile Havadan Biyolo...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri