• DOLAR
  $1.453,7600
  ( -₺5,81 )
 • EURO
  $0,4292
  %1,04
 • ALTIN
  $46.543,0000
  %-1,39
 • BIST
  90,9458
  ( ₺0,03 )
ANASTASİAİDS “KIBRIS SORUNUNDAKİ ENDİŞELERİN ÇOĞU YERSİZ”

ANASTASİAİDS “KIBRIS SORUNUNDAKİ ENDİŞELERİN ÇOĞU YERSİZ”

Lefkoşa, 28 Ekim 16 (T.A.K.):  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununda ifade edilen çoğu endişenin yersiz olduğunu söyledi. Rum radyosu Yunanistan’ın ulusal günü olan “Ohi” (Hayır) günü (28 Ekim 1940)  dolayısıyla Rum tarafında da törenler düzenlendiğini bildirdi. Anastasiadis sabah saatlerinde Ay. Yoanni Kilisesi’nde düzenlenen dini törenin ardından yaptığı açıklamada, Rum halkının Türkiye’nin niyetleri konusunda […]

Lefkoşa, 28 Ekim 16 (T.A.K.):  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununda ifade edilen çoğu endişenin yersiz olduğunu söyledi.

Rum radyosu Yunanistan’ın ulusal günü olan “Ohi” (Hayır) günü (28 Ekim 1940)  dolayısıyla Rum tarafında da törenler düzenlendiğini bildirdi.

Anastasiadis sabah saatlerinde Ay. Yoanni Kilisesi’nde düzenlenen dini törenin ardından yaptığı açıklamada, Rum halkının Türkiye’nin niyetleri konusunda endişelenmesini anlayışla karşıladığını belirtti ancak endişeleniyoruz diye korkuya kapılıp işgali kalıcılaştıracak şekilde pasif kalmamalıyız”, dedi.

28 Ekim’i “ gurur ve vatanın özgürlüğü için yapılması gerekenleri düşünme günü” diye niteleyen Anastasiadis “Kıbrıs işgal altındadır. Bu bir kimsenin göz ardı edemeyeceği bir gerçektir. Mücadelelerimizle yeniden birleşmek ve ülkeyi işgalden kurtarmak görevimizdir ”  iddiasında bulundu.
Yunanistan’ın milli günü dolayısıyla Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’taki büyükelçiliği önünde öğrencilerin katıldığı resmi geçit de düzenlendi. Resmi geçitte öğrenciler Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Büyükelçi İlias Fotopulos’u selamladı.

Rum siyasi partiler de günü, açıklama yayımlayarak kutladı. Parti mesajlarının ortak noktasını “Helenlerin mücadelesi Kıbrıs’ın çözüm ve yeniden birleşme mücadelesine ilham veriyor” sözü oluşturdu.

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM