Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Avrupalı liderler Kovid-19 ve Brexit sonrası Avrupa’yı ele aldı

Slovenya’da düzenlenen 15. Bled Stratejik Forumu’na katılan Avrupalı liderler, yeni tip koronavirüs salgını ve Brexit sonrası Avrupa’da oluşacak durumu görüştü. Slovenya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 15. Bled Stratejik Forumu kapsamındaki “Brexit ve Kovid-19 Sonrası Avrupa” konulu Liderler Paneli düzenlendi. Panele, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, […]

31 Ağustos 2020 - 19:40 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi. A+A-

Avrupalı liderler Kovid-19 ve Brexit sonrası Avrupa’yı ele aldı

Slovenya’da düzenlenen 15. Bled Stratejik Forumu’na katılan Avrupalı liderler, yeni tip koronavirüs salgını ve Brexit sonrası Avrupa’da oluşacak durumu görüştü.

Slovenya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 15. Bled Stratejik Forumu kapsamındaki “Brexit ve Kovid-19 Sonrası Avrupa” konulu Liderler Paneli düzenlendi.

Panele, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Çekya Başbakanı Andrej Babis katıldı.

Vucic, yaptığı konuşmada, Batı Avrupa’nın bazı konulardaki çifte standartlarını eleştirerek, “Mesela Belgrad’da ulusal meclise girmeye çalışan 27 kişi gözaltına alındığında bu diktatörlük olurken, aynı nedenden Berlin’de 300’den fazla kişinin gözaltına alınması demokrasi oluyor.” diye konuştu.

Sırp lider, ülkesinin Avrupa Birliğine (AB) üye olmak istediğini ancak Brüksel’den daha çok saygı beklediğini vurgulayarak, “AB, Sırbistan’da Kosova’nın bağımsızlığı konusunda baskı kuran bir kurum olarak tanınıyor. Bu nedenle halkın yüzde 40’ının üyeliğe karşı olduğu biliniyor.” dedi.

Plenkovic ise ülkesinin 2020’nin ilk yarısında AB Konseyi Dönem Başkanlığını yürüttüğünü anımsatarak, bir sağlık krizi olarak ortaya çıkmasına rağmen tüm yaşam alanlarını etkileyen Kovid-19 salgını döneminde zor şartlarda azami başarı elde ettiklerini söyledi.

Hırvat lider, ülkelerin kendi tedbirleri ile AB ve tüm dünyanın aldığı tedbirler arasında bir denge oluşturması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Orban da Macaristan’daki demokrasinin Almanya ve İtalya’daki ile aynı olduğunu ancak liberal model temeline değil de Hristiyanlık temeline dayandığını belirterek, Avrupa’nın bugün artık önemli bir jeopolitik faktör olmadığını, çünkü teknolojik gelişimde “yanlış tarafta” olduğunu savundu.
“AB’de eşitsizlik söz konusu”

Morawiecki ise Orta Avrupa’nın ekonomik olarak gelişme gösterdiği için “sorun teşkil ettiğini” savunarak, AB’de eşitsizliğin söz konusu olduğunu ve AB’nin batısındaki işletmelerle doğusundaki işletmelerin aynı şartlara sahip olmadığını öne sürdü.

Orta Avrupa’da dayanışma ve birliğin korunması gerektiğini söyleyen Morawiecki, “Aynı zamanda AB’nin de bir parçası olmalıyız. Orta Avrupa’nın boyutu farklı ancak AB’nin boyutlarıyla ters değil.” ifadesini kullandı.

Ev sahibi Jansa ise Slovenya’da 2014’te yapılan seçimlerdeki usulsüzlüklere ses çıkarmadığı için Avrupa siyasetini ikiyüzlülükle suçladı.
Conte ve Georgieva, panele video konferansla katıldı

Foruma video konferansla katılan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de Kovid-19 salgınının, dayanışmanın değerini bir kez daha hatırlattığını ve AB’nin, ortak değerler doğrultusunda bir toplum olarak hareket edebileceğini gösterdiğini ifade etti.

Conte, salgının neden olduğu krizin, daha güçlü ve daha bağlı bir birlik oluşturmak için iyi bir fırsat olduğunu savundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ise ülkelerin salgının başında kendi içlerine kapandıklarını hatırlatarak, AB’nin “Next Generation” paketiyle dayanışma örneği gösterdiğini aktardı.

Georgieva, küresel ekonomiye yapılacak bir diğer maddi yardımın ise dijital ortama, eğitime ve salgından daha etkili olacak iklim değişikliğine yatırıma bağlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

(BRT/AA)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KORONAVİRÜS… 1093 TESTTE BİRİ YEREL 8 POZİTİF… KORONAVİRÜS… 1093 TESTTE BİRİ YERE...

 KKTC’de bugün yapılan 1093 Covid-19 testiyle biri yerel toplam 8 yeni vaka daha saptandı. Böylece bugüne kadarki vaka sayısı 1103’e ul...

Türkiye’den müthiş hamle: KKTC’ye trafik gözetleme istasyonları kurulacak Türkiye’den müthiş hamle: KKTCR...

Türkiye müthiş teknolojik bir hamle yaparak Kuzey Kıbrıs'a trafik gözetleme istasyonları kuracak ve Akdeniz'...

Lute Bu Gece Geliyor Lute Bu Gece Geliyor

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute, liderlerle görüşmek üzere bu gece adaya ge...

“KIB-TEK Artıya Geçmeyi Başardı” “KIB-TEK Artıya Geçmeyi Başardı”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK), devlete ve piyasaya olan tüm borçlarını kapatarak,...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
GÜNEY KIBRIS’TA 152 YENİ KORONAVİRÜS TEŞHİSİ GÜNEY KIBRIS’TA 152 YENİ ...

Güney Kıbrıs’ta bugün 152 yeni koronavirüs teşhisi konuldu....

TÜRKİYE’DE 185 HASTA HAYATINI KAYBETTİ, 29 BİN 281 YENİ POZİTİF VAKA SAPTANDI TÜRKİYE’DE 185 HASTA HAYA...

 Türkiye'de son 24 saatte 168 bin 212 Kovid-19 testi yapıldı...

KORONAVİRÜS… 1093 TESTTE BİRİ YEREL 8 POZİTİF… KORONAVİRÜS… 1093 T...

 KKTC’de bugün yapılan 1093 Covid-19 testiyle biri yerel top...

Türkiye’den müthiş hamle: KKTC’ye trafik gözetleme istasyonları kurulacak Türkiye’den müthiş ...

Türkiye müthiş teknolojik bir ham...

Yıldız Savaşları’nın ‘Dart Vader’ı yaşamını yitirdi Yıldız Savaşları’nı...

Efsane “Yıldız Savaşları” serisin...

Lute Bu Gece Geliyor Lute Bu Gece Geliyor

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçic...

“KIB-TEK Artıya Geçmeyi Başardı” “KIB-TEK Artıya Geçmeyi B...

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs Türk Elektr...

Av Tüfeğini Araçlarında Taşıdılar Ve… Av Tüfeğini Araçlarında T...

Çayırova ve Güzelyurt’ta av tüfeğini araçta taşıdığı tes...

“Oy Avcılığı Yapan Partiler Var” “Oy Avcılığı Yapan Partil...

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Baş...

Kanunsuz Girdiler, Tutuklandılar.. Kanunsuz Girdiler, Tutukl...

Gazimağusa’da KKTC’ye kanunsuz giriş yaptıkları tespit e...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri