Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Bakan Koca: Bu hastaneler müstesna yapı taşları olacaktır

Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nin açılışına katılan TC Sağlık Bakanı Koca, “Bu hastanelerimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sağlık sistemini güçlendiren müstesna yapı taşları olacaktır” dedi.

17 Kasım 2020 - 15:43 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi. A+A-

Bakan Koca: Bu hastaneler müstesna yapı taşları olacaktır

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla KKTC’de Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuştu.

KKTC’nin kuruluşunun 37’nci yılını kutlayan Koca, kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı rahmetle andı, şehit kanları ile sulanmış toprakların Türk yurdu olarak kalmasında emeği olan, uğraş veren, mücadele eden herkesi saygı ve minnetle yad etti.

Tüm dünyanın tek bir gündeme odaklandığını belirten Koca, COVID-19 pandemisinin hala hız kesmeden can almaya devam ettiğini, birçok ülkenin hastane, yoğun bakım, yetişmiş sağlık insan gücü ve teknik altyapı açısından sıkıntıya düşmüş durumda olduğunu vurguladı.

Bakan Koca, “Dayanışma ve karşılıklı yardımlaşmaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz. Güçlü bir sağlık sisteminin toplumlar için ne kadar hayati olduğunu, tüm dünyanın bizzat tecrübe ettiği bir dönemi yaşıyoruz.” diye konuştu.

“Bu hastaneler, sadece özel durumlarda kullanılması için tasarlanmadı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin sağlıkta gıpta edilen bir dizi gelişmeye şahit olduğunu, bu durumun verdiği güçle pandemi mücadelesini kararlılıkla yürüttüklerini aktaran Koca, şöyle devam etti:

“Her alanda olduğu gibi sağlıkta da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olmak, Kıbrıs halkıyla dayanışma içinde olmak önceliğimizdir. Bu dönemde, ambulans uçaklarımızı seferber ederek sağlık durumu ağırlaşan Kıbrıslı kardeşlerimizin tedavilerine ana vatanda devam ettik. Pandemi döneminde tüm ülkelerce temininde sıkıntı çekilen maske, tulum gibi koruyucu malzemeler ile ilaçlar ve solunum cihazları ihtiyacını gidermeye çalıştık. Ambulans takviyesi yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 500 yataklı olarak planlanan Lefkoşa Hastanesinin proje ihalesi 9 Ekim’de yapıldı. Yapım ihalesi kısa sürede tamamlanarak inşaatına başlanacaktır. Bu süre zarfında arazinin imar, mülkiyet ve altyapı sorunları da çözülecektir. Modern mimari anlayışı ile tasarlanmış, her türlü tanı, teşhis ve tedavi birimlerini bünyesinde barındıran, Kıbrıs Türk halkına hak ettiği konforu yaşatarak sağlık hizmetinin sunulacağı bir hastane olacaktır.”

Bakan Koca, proje ve yapım ihale işlemleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifleriyle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından üstlenilerek kısa sürede tamamlanmış olan Acil Durum Hastanesinin açılışını gerçekleştirdiklerini, İstanbul’un iki yakasında açılan acil durum hastanelerinin üçüncüsünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde açıldığını söyledi.

Koca, “Bu hastaneler, sadece özel durumlarda kapısını açıp sonra devre dışı olan mekanlar olarak tasarlanmadı. Salgın, deprem ve afet dışında da hizmet vermeye devam edecek kalıcı hastaneler olarak inşa edildi. Yoğun bakım ve palyatif bakım hastaları için önemli bir imkan sağlıyor. İleri düzey ameliyatlar ve girişimsel kalp müdahaleleri yapılabilecek, inme merkezi olarak faaliyet gösterecektir.” dedi.

“Müstesna yapı taşları olacaktır”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin hemen yanında, yaklaşık 20 bin metrekare yüzölçümlü arazi üzerine kurulu, 13 bin 288 metrekare kapalı alanlı bu hastanenin, 24 yoğun bakım yatağı, tek kişilik odalarda 64 hasta yatağı ve 12 acil müşahede yatağı olmak üzere toplam 100 yataklı olduğu bilgisini veren Koca, hastanede 6 ameliyathane ile yeterli laboratuvar ve görüntüleme imkanları bulunduğunu, 2 röntgen, 2 ultrason cihazı, 1 tomografi, 1 MR ve 1 anjiyo cihazı planlandığını söyledi.

Bakan Koca, “Bu hastanelerimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sağlık sistemini güçlendiren müstesna yapı taşları olacaktır. Her iki sağlık tesisinin de Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin sağlık ihtiyaçlarını karşılama konusunda önemli bir hizmeti ifa edeceğine inanıyorum.” diye konuştu.

 Bu dönemde sağlık çalışanlarının gece gündüz demeden hummalı bir uğraş ve fedakarca hizmet verdiğinin hep birlikte müşahede edildiğini dile getiren Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir şükran nişanesi olarak, 2021 yılının ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ olarak kabul edilmesi yönündeki teklifimizin, Dünya Sağlık Örgütü Genel Kurulunda kabul edilmesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Başta ülkelerimiz olmak üzere tüm dünyanın kısa sürede COVID-19 salgınının üstesinden gelmesini temenni ediyor, bu vesileyle tüm insanlarımızı, tedbirlere sıkı sıkıya uymaya davet ediyorum. Göstermiş olduğunuz önderlik, destek ve kolaylıklardan ötürü sizlere saygı ve şükranlarımı arz ediyor, Acil Durum Hastanemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

TRT

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kaçak Yapılaşmaya Geçit Yok! Kaçak Yapılaşmaya Geçit Yok!

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, “Yüksek yaşam standardını korumanın en önemli önceliği, planlı gelişimdir. Kentimizi çarpı...

Yağmur Geliyor! Yağmur Geliyor!

KKTC’de havanın yarından itibaren Pazartesi gününe kadar yağmurlu olması bekleniyor.

...

Çaluda’dan HP’ye teklif: Gelin hükümet kuralım… 30 sene önceden herşeyi araştıralım Çaluda’dan HP’ye teklif: Gelin hükümet k...

Acil olarak bir hükümet kurulması gerektiğini belirten Çaluda, siyasetin bütünsel anlamda halkın önünde zor ...

Bakan Pilli aşı konusunda temkinli Bakan Pilli aşı konusunda temkinli

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Covid-19 aşılarıyla ilgili temkinli davranmak gerektiğini söyledi.
...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Kaçak Yapılaşmaya Geçit Yok! Kaçak Yapılaşmaya Geçit Y...

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, “Yüksek yaşam s...

Yağmur Geliyor! Yağmur Geliyor!

KKTC’de havanın yarından itibaren Pazartesi gününe kadar...

Geçitköy Halkı Eylem Yaptı! Geçitköy Halkı Eylem Yapt...

Geçitköy Muhtarlığı, “bölgelerine hız tespit kamerası ko...

Bitcoin Dolandırıcılığından Tutuklama! Bitcoin Dolandırıcılığınd...

Lefkoşa’da 4 Kasım’da, bitcoin alım satım işlemi yaptığı...