Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman alanları ile ilgili açıklama yaptı

Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman alanları ile ilgili açıklama yaptı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersinlik-Kantara yangınında tahrip olan orman alanında yapılan tespitler, uygulanacak iş planı ve yeniden ağaçlandırmada uyulacak prensipleri sivil toplum örgütleriyle paylaştı.Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Oğuz, yapılan detaylı incelemeler sonucunda yangının bin 815 hektarlık bir alana zarar verdiğini kaydetti.Yanan alanın yaklaşık 194 hektarında kendi kendine […]

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersinlik-Kantara yangınında tahrip olan orman alanında yapılan tespitler, uygulanacak iş planı ve yeniden ağaçlandırmada uyulacak prensipleri sivil toplum örgütleriyle paylaştı.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Oğuz, yapılan detaylı incelemeler sonucunda yangının bin 815 hektarlık bir alana zarar verdiğini kaydetti.
Yanan alanın yaklaşık 194 hektarında kendi kendine gençleşebilecek tohum potansiyeli mevcut olduğu düşünülen olgun ağaçların yer aldığını kaydeden Oğuz, 933 hektarlık alanın ilk etapta insan müdahalesiyle yeniden ormanlaştırılması gerektiğini belirtti.
Oğuz, geriye kalan 629 hektar alan bozuk saha ve 59 hektar alanın ise ağaçlandırmaya uygun olmayan taşlık, kayalık ve tarımsal alanlardan oluştuğunun belirlendiğini söyledi.
Bakan Oğuz, 933 hektarlık sahada yanmış olan ormanın geçmişte de insan eliyle kurulmuş, ortalama 30 yaşında ve çoğunlukla gençlik ve sıklık çağındaki saf Kızılçam ve Kızılçam+Servi karışık meşcerelerinden oluştuğunu söyledi.
Bu sahalardaki yanmış ağaçların genç olması nedeniyle tohum ve kozalak potansiyellerinin çok zayıf olduğuna değinen Bakan Oğuz, bu alanın yeniden ormanlaştırma faaliyetleri dozerle toprak işleme yapılarak tüplü fidan dikilmesi ile gerçekleştirilmesinin gerektiğini vurguladı.
Oğuz açıklamasında bu alanın yeniden ağaçlandırılmasında ihtiyaç duyulacak fidan miktarının yaklaşık olarak 1,000,000-1,250,000 adet civarında olduğuna dikkati çekerek, Orman Dairesi Müdürlüğü’nün elinde bu ağaçlandırmayı 2022-2023 dikim sezonunda gerçekleştirecek miktarda fidan stoğu bulunmadığını söyledi.
Baka Oğuz, ilk dikim için ellerinde 500-600 bin fidan olduğunu ve bu fidanların büyük kısmının da Tepebaşı-Kalkanlı büyük orman yangını sahasında kullanılmasının planlandığını belirtti.
İhtiyaç duyulacak olan fidanların üretimi için Aralık 2022’de üretim sürecine başlanması gerektiğini kaydeden Oğuz, Aralık 2023 tarihinde fidanların dikime hazır olması gerektiğinin altını çizdi.
Bakan Oğuz, yanık sahanın tamamında hayvan otlatmasına karşı mutlaka ciddi önlem alınması ve sahaya hayvan girişine izin verilmemesi konusunda da uyarıda bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Milletvekili Öztürk’ün, yabancıların taşınmaz mal edinmelerini düzenleyen yasada tadilat önerisi Resmî Gazetede yayınlandı

Milletvekili Öztürk’ün, yabancıların taşınmaz mal edinmelerini düzenleyen yasada tadilat önerisi Resmî Gazetede yayınlandı

7 Ekim 2022, Milletvekili Öztürk’ün, yabancıların taşınmaz mal edinmelerini düzenleyen yasada tadilat önerisi Resmî Gazetede yayınlandı için yorumlar kapalı
Çatalköy ve Esentepe Belediyelerine ait çöplük alanda yangın

Çatalköy ve Esentepe Belediyelerine ait çöplük alanda yangın

7 Ekim 2022, Çatalköy ve Esentepe Belediyelerine ait çöplük alanda yangın için yorumlar kapalı
Doktor Küçük Parkı ve Anıtı açıldı

Doktor Küçük Parkı ve Anıtı açıldı

7 Ekim 2022, Doktor Küçük Parkı ve Anıtı açıldı için yorumlar kapalı
Taçoy: Engelsiz Yaşam Evi yasa tasarısı Meclis’e gönderilecek

Taçoy: Engelsiz Yaşam Evi yasa tasarısı Meclis’e gönderilecek

7 Ekim 2022, Taçoy: Engelsiz Yaşam Evi yasa tasarısı Meclis’e gönderilecek için yorumlar kapalı
Cumhurbaşkanı Tatar: Aldığım rakamlara göre, son iki yılda 750 bine yakın kişi burayı Maraş bölgesini ziyaret etmiş

Cumhurbaşkanı Tatar: Aldığım rakamlara göre, son iki yılda 750 bine yakın kişi burayı Maraş bölgesini ziyaret etmiş

7 Ekim 2022, Cumhurbaşkanı Tatar: Aldığım rakamlara göre, son iki yılda 750 bine yakın kişi burayı Maraş bölgesini ziyaret etmiş için yorumlar kapalı

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası