Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

“Bakımsızlık nedeniyle günlük 1.6 milyon TL kayıp var”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası(El-Sen), Teknecik Elektrik Santrali’nde gerekli bakımın yapılmadığı ve ihtiyaçn duyulan parçaların bilinçli olarak alınmadığı gerekçesiyle eylem yaptı. El-Sen’in eylemine bazı Sendikal Platform temsilcileri de katıldı. Eylemde santraldeki üretim kaybının ortadan kaldırılması için parça alınması, bu parçaların alınması için ilgili bakanlığın adım atması gerektiği ancak bunun yapılmadığı savunuldu.  BIÇAKLI, AKSA ENERJİ’YE […]

29 Eylül 2020 - 16:04 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi. A+A-

“Bakımsızlık nedeniyle günlük 1.6 milyon TL kayıp var”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası(El-Sen), Teknecik Elektrik Santrali’nde gerekli bakımın yapılmadığı ve ihtiyaçn duyulan parçaların bilinçli olarak alınmadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

El-Sen’in eylemine bazı Sendikal Platform temsilcileri de katıldı. Eylemde santraldeki üretim kaybının ortadan kaldırılması için parça alınması, bu parçaların alınması için ilgili bakanlığın adım atması gerektiği ancak bunun yapılmadığı savunuldu. 

BIÇAKLI, AKSA ENERJİ’YE İHTİYAÇ KALMAMASI İÇİN SANTRAL BAKIMLARININ YAPILMASINI İSTEDİ

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Teknecik Santralindeki eylemde yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) üzerinde son dönemde “oyunlar” oynandığını, Kıb-Tek santrallerin bakımlarının yapılması, arızalarının giderilmesi, parça alımı ve santral alımı gibi gerekliliklerin yapılmadığını savundu.

“Bakım zamanı geçen 4 santralin bakımının yaptırılmadığını” belirterek bunun nedenini soran Bıçaklı, Devlet ile satın alma koşullu sözleşmesi bulunan AKSA Enerji’ye ihtiyaç kalınması ve yeni bir sözleşme yapılması için santrallerin bakımının yapılmadığını savundu.

Toplumun değerlerine sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Bıçaklı, “Neden yapmadıklarını tahmin ediyorum. Burada enerji üretiminde sorun çıksın, sonra da, ‘aha AKSA Enerji olmazsa halimiz böyle olur’  desinler” ifadelerini kullandı.

ÖZKIRAÇ: “BAKIM YAPILMADIĞINDAN DOLAYI GÜNLÜK 1.6 MİLYON TL KAYIP VAR”

El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç ise, parça alımı yapılmadığı ve bununla birlikte santrallerin bakımlarının yapılmamasından dolayı Kıb-Tek’in 70 megavatlık kayıp ile çalıştığını vurguladı.

Özkıraç, kaybın ‘saatlik 69 bin TL, günlük ise 1 milyon 600 bin TL’yi bulduğunu söyledi.

Aylardır 4 jeneratörün devre dışı olduğuna da dikkat çeken Özkıraç, pek çok kez parça alımı için ihaleye çıkılması gerektiğini dile getirmelerine rağmen çıkılmadığını savundu.

Rüşvet iddialarıyla ilgili olarak Özkıraç, “İleriki günlerde tüm ihaleleri de açıklayacağız, ortada dönen rüşvet iddialarını da elimizden geldiğince açıklayacağız, Bu ülkeyi kimlerin nasıl yönettiğini göstereceğiz” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’a da seslenen Özkıraç, “1.5 yıl önce ihale komisyonuna götürülen 60 megavatlık santral ihalenin bir ay sonra gerçekleşmesi yönünde adım atması” gerektiğini söyledi.

Taleplerinin hükümetin Kıb-Tek’te sorumluluklarını yerine getirmesi olduğunu ifade eden Özkıraç,“Derdimiz doğru dürüst elektrik vermektir” dedi.

BORÇTAN DOLAYI ELEKTRİK AKIMI KESİMLERİ DEVAM EDECEK

Büyükkonuk Belediyesi’nin elektriğini kesilmesi, Büyükkonuk Belediyesinin akımın tekrar bağlanması yönünde mahkemeden ara emri alması olayıyla ilgili de konuşan Özkıraç, “Hem kaçak kullanacaksın hem de ara emri alacaksın, Yüksek Mahkeme Başkanı’na şunu soruyorum: Bu  kadar basit mi?” dedi.

Dipkarpaz Belediyesi’nin Kıb-Tek çalışanlarını tehdit ettiğini de savunan Özkıraç, borçlardan dolayı kesintilerin devam edeceğini, otel ve kurumların da borçlarını ödememeleri halinde elektriğin kesilmesi noktasında taviz vermeyeceklerini ifade etti.
 
Özkıraç kavganın çıtasının daha yukarıya çıkarılacağı uyarısında da bulundu.

KAŞİF: “KIB-TEK’İN ELİNİN ZAYIFLATILMASI İSTENİYOR”

El-Sen Genel Sekreteri Ersan Kâşif, santral bakımlarının yapılmamasının nedeninin, AKSA enerjinin Devlet ile sözleşmesinin 2024’te bitecek olması ve 2022’de Devlet ile AKSA arasında yapılacak görüşmelere kadar Kıb-Tek’in elinin zayıflatılması olduğunu savundu.

Büyükkonuk Belediyesinin elektriğinin kesilmesine de değinen Kâşif, Belediye’nin elektriğinin borcunun milyonları aşamasından dolayı kesildiğini, Belediye’nin Kıb-Tek veznesinin yolunu unuttuğunu savundu.

KAYAR: “SORUNLARIN GİDERİLMEMESİ ÜRETİM KAYBINA NEDEN OLUYOR”

El-Sen Mali Sekreteri Serhan Kayar da konuşmasında, santralde aralarında 5 yıl önceye dayanan pek çok arıza ve gecikmiş bakımların bulunduğunu söyledi.

Kayar, “Sorunların giderilmemesi üretim kaybına neden oluyor, ve bu da vatandaşlara yansıyor” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
UBP’de Kurultay Günü UBP’de Kurultay Günü

Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 10.00’da yapılacak açılışla başlayacak Olağanüstü kurultay, 20.00’de, oy verme işleminin so...

Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti. Yılmaz’ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrol...

Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duasını Alarak Başladı Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duası...

UBP sevgisi yanında, ailesine düşkünlüğü ile bilinen Taçoy, bu sabah anne- babasının hayır duasını alarak güne başladı. Ulusal Birlik P...

İmamoğlunun Testi Pozitif İmamoğlunun Testi Pozitif

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun testi pozitif çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs t...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yeni kararlar alındı Yeni kararlar alındı

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi...

UBP MYK Üyesi Aydın Soyer: “Dileriz, Ayşegül Baybars için diretmezler” UBP MYK Üyesi Aydın Soyer...

Ulusal Birlik Partisi yönetimi HP'den Ayşegül Baybars’ın gör...

Girne’de ücretsiz random test yapılacak Girne’de ücretsiz r...

Girne bölgesinde artan vaka sayıları nedeniyle Sağlık Bakanl...

Sağlık Bakanı Ali Pilli: “14 gün süreyle 3 günlük gelişler askıya alındı” Sağlık Bakanı Ali Pilli: ...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, artan koronavirüs nedeniyle yen...

Atakan: Güvensizlik varsaydı hükümet çalışmaları neden yürütüldü Atakan: Güvensizlik varsa...

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı T...

Cumhurbaşkanı Tatar siyasi parti başkanlarıyla görüşme başlattı Cumhurbaşkanı Tatar siyas...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hüküme...

Pilli: 3 gün kuralını ihlal edenler sınır dışı edilecek Pilli: 3 gün kuralını ihl...

Ülkeye 3 günlük karantinasız giri...

Ersin Tatar, bugün UBP – CTP ve HP liderleriyle görüşecek Ersin Tatar, bugün UBP – ...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, siyasi partilerle yeniden görüşüy...

Şöfor Okulları Birliği araçlı Pazartesi günü eylem yapacak Şöfor Okulları Birliği ar...

Bağımsız Şoför Okulları ve Sürücü Kursları Birliği 1 Kasım’d...

Sağlık Bakanı Ali Pilli: “3 gün kuralını ihlal edenler ‘sınır dışı’ edilecek…” Sağlık Bakanı Ali Pilli: ...

Sağlık Bakanı Ali Pilli, 3 gün kuralına uymayan kişilerin, ‘...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri