Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Beşparmak Düşünce Grubu Kıbrıs ve Bölgedeki Gelişmelere İlişkin Değerlendirmede Bulundu

Beşparmak Düşünce Grubu, KKTC ve TC yetkililerinin adanın ve bölgenin yeni gerçekleri zemininde, ortak ulusal bir politika benimsemeleri ve bu çerçevede federal çözüm modeli yerine Türk tarafının çıkarlarını gözetecek ortak bir hedef/yol ortaya koymaları gerektiğini belirtti. Anavatan Türkiye yetkililerinin en üst düzeyde bu yönde yapmış oldukları son açıklamalar, zamanlı ve doğru yönde atılmış bir adım […]

23 Eylül 2020 - 11:13 'de eklendi ve 13 kez görüntülendi. A+A-

Beşparmak Düşünce Grubu Kıbrıs ve Bölgedeki Gelişmelere İlişkin Değerlendirmede Bulundu

Beşparmak Düşünce Grubu, KKTC ve TC yetkililerinin adanın ve bölgenin yeni gerçekleri zemininde, ortak ulusal bir politika benimsemeleri ve bu çerçevede federal çözüm modeli yerine Türk tarafının çıkarlarını gözetecek ortak bir hedef/yol ortaya koymaları gerektiğini belirtti.

Anavatan Türkiye yetkililerinin en üst düzeyde bu yönde yapmış oldukları son açıklamalar, zamanlı ve doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiren Beşparmak Düşünce Grubu, bu politika ve uygulamaların kararlılıkla sürdürülmesinin önem taşıdığını belirtti.

Beşparmak Düşünce Grubu yaptığı yazılı açıklamayla, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Açıklamada, KKTC’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde BM Genel Sekreteri Guterres’in seçimlerden sonra Kıbrıs konusunda beşli bir görüşme düzenleyeceğini açıkladığı anımsatıldı.

Bu açıklama sonrasında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UBP’nin adayı Ersin Tatar, bağımsız aday Kudret Özersay, YDP’nin adayı Erhan Arıklı ve bağımsız aday Serdar Denktaş’ın benzer söylemlerini takiben TC hükümetinin de “Bundan sonra bize göre federasyonla ilgili konuşacak hiçbir şey kalmamıştır” şeklinde yapmış olduğu açıklamanın, Türkiye’nin Kıbrıs politikasında ciddi bir dönüm noktasına işaret ettiği kaydedildi.

Gerçeklerin dayattığı yeni bir vizyon etrafında Kıbrıs Türk halkının birliğini sağlamak için her şeyden önce nesnel hakikatler zemininde federal çözüm modelinin neden artık gündemden düştüğünün doğru anlaşılmasına ihtiyaç olduğu kaydedilen açıklamada,  Kıbrıs Türk tarafının dünyada benzer durumlar yaşamış örneklere bakarak bunlardan çıkarılacak dersler ışığında kendine alternatif bir yol seçmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, dünyadaki federalizm deneyimleri ve araştırma sonuçları da incelendi.

İçten çok güçlü destek olmadan, zorlama veya dış telkinlerle “dünyanın en zor yönetim modellerinden olan” ikili bir federasyonun sürdürülebilir olmasının mümkün olmadığı, Kıbrıs’ta siyasi bir ortaklığın gerçekleşememesinin birinci nedeninin Rum ve Yunan taraflarının hegemonyacı arayışları, ikinci nedenin de BM’nin üslendiği aracılık rolündeki başarısızlığı olduğu savunuldu.

BM’nin başarısızlığının altında Güvenlik Konseyi Daimî Üyesi küresel güçler arasındaki rekabetin etkileri ve bu Daimi Üyelerin Güvenlik Konseyi’ni kendi ulusal çıkarlarını ileri götürmek için bir araç olarak kullanmalarının yattığı savunulan açıklamada, “Bunlar BM’yi ilkelerin ve hukukun üstünlüğünün hâkim olduğu uluslararası bir organ olmaktan uzaklaştırmaktadır.” denildi.

Federalizm konusunda uluslararası deneyime ve yapılan araştırmalara değinilen açıklamada, Kıbrıs’ta ikili bir federal ortaklığın sürdürülebilir olabilmesi için gereken koşulların bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Esasında federal çözümün tek seçenek olarak görülmesi hatalı bir müzakere stratejisi olması yanında Kıbrıs Türkünün var olan kendi geleceğini tayin hakkına bir sınırlama, hatta ipotek koyma anlamına gelir.” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İmamoğlunun Testi Pozitif İmamoğlunun Testi Pozitif

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun testi pozitif çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs t...

Amcaoğlu: Hedeflenen tarih 30 Ekim Amcaoğlu: Hedeflenen tarih 30 Ekim

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı 30 Ekim Cuma günü Bakanlar Kurulu’ndan Meclis’e sevk edilmesini hed...

Aytan Marketten Açıklama; Bir Çalışanımız da Covid-19 Tespit Edildi Aytan Marketten Açıklama; Bir Çalışanımı...

Gönyeli’de faalliyet sürdüren Aytan Market yetkilileri bir çalışanlarının COVID-19 testinin pozitif olduğunu açıkladı. Marketin s...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından Süpriz Karar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından S...

TCMB, beklentilere ters şekilde politika faizini %10.25’te sabit tuttu. Dolar 8, Euro 9.45, sterlin 10.50 TL’ye dayandı Türkiye C...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Meclis Toplandı Meclis Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

...

23 Göçmen Yakalandı 23 Göçmen Yakalandı

Sahil Güvenlik Yenierenköy açıklarında 23 düzensiz göçme...

İş kazası sonucu yüksekten düşen şahıs hayatını kaybetti İş kazası sonucu yüksekte...

Gazimağusa Sanayi Bölgesindeki ka...

Covid-19’a Yakalanan Futbolcular Kim? Covid-19’a Yakalanan Futb...

Hollanda Birinci Futbol Ligi (Eredivise) ekibi PSV’de fo...

Denize 3 Kişi Girdiler, 2 Kişi Döndüler! Denize 3 Kişi Girdiler, 2...

Saat 12,45 sularında Girne Acapulco Oteli sahilinden den...

Bingöl Sallandı! Bingöl Sallandı!

AFAD internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Bingöl şe...

Amanos’a Sonbahar Geldi! Amanos’a Sonbahar Geldi!...

Bölgenin yüksek kesimlerindeki ormanlar, yeşil ve kahver...

“Gücümüzü Türkiye’den Alıyoruz” “Gücümüzü Türkiye’den Alı...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, müzakere sürecine ilişkin “Ar...

“Türkiye İle Uyum, Etkinliğimizi Artıracak” “Türkiye İle Uyum, Etkinl...

UBP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan, katıldığı...

“Tatar’ın Bir Bakana Vekalet Vermesi Daha Şık Olurdu” “Tatar’ın Bir Bakana Veka...

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı Enve...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri