Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Bülent Dizdarlı: “Yine aynı hızla açılırsak, bu son şansı da kaybedebiliriz”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimlerinden Dr. Bülent Dizdarlı, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, ülkedeki Covid-19 salgını ile mücadele konusunda gelinen son noktayı değerlendirdi. “HASTANEYE BAŞVURMAKTA GECİKEN HASTAMIZ YOĞUN BAKIMA ALINDI” “Artık yoğun bakımda hastamız yok, hastalığı hafif geçiriyoruz” teorisinin, 2 hastanın yoğun bakıma alınması ve birinin durumunun ağır olması nedeniyle […]

17 Eylül 2020 - 10:16 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi. A+A-

Bülent Dizdarlı: “Yine aynı hızla açılırsak, bu son şansı da kaybedebiliriz”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimlerinden Dr. Bülent Dizdarlı, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, ülkedeki Covid-19 salgını ile mücadele konusunda gelinen son noktayı değerlendirdi.

“HASTANEYE BAŞVURMAKTA GECİKEN HASTAMIZ YOĞUN BAKIMA ALINDI”

Artık yoğun bakımda hastamız yok, hastalığı hafif geçiriyoruz” teorisinin, 2 hastanın yoğun bakıma alınması ve birinin durumunun ağır olması nedeniyle sona erdiğini belirten Dizdarlı, hastayla ilgili şu bilgileri verdi:

Maalesef biraz da kendi hatasından, hastaneye başvurmakta geciken hastamız yoğun bakıma alındı. Durumu da çok iyi değil, hekimler plazma arıyorlar. Hekim tedavi mi yapsın, tedavi yapacağı gerecin peşine mi düşsün? Ama ne yapsınlar ki organizasyondan sorumlular başka dertte. Ardından ikinci yoğun bakım vakası duyuruldu. Umarım hızla toparlarlar.”

“VAKA SAYIMIZDA DÜŞÜŞ EĞİLİMİ VAR”

Öte yandan sayısal anlamda olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Dizdarlı, “Beşinci gündeyiz ki vaka sayımız 38’leri bulmuşken 11’lere indi. Dün vaka sayımız 21 idi. Daha evvelki gün 14’tü. Ondan bir gün önce 20, daha evvel 32. Vaka sayımızda düşüş eğilimi var” yorumunda bulundu.

“TEST SAYISI AZALDI, RAKAMLAR DÜŞTÜ İDDİASI DOĞRU DEĞİL”

Vaka sayısının düşüşündeki nedene değinen Dizdarlı, “test sayısı azaltıldı, rakamlar düştü” iddiasının doğru olmadığını, dünkü test sayısının 2002, önceki gün ise 2149 olduğunu belirterek, “Bu sayılar, niteleyici olarak tartışılsa da niceleyici PCR testi sayısı olarak iyi rakamlar” ifadelerini kullandı.

“İTHAL VAKALAR DURDU, VAKA SAYILARI DÜŞTÜ”

Esas sebebin, 6 gündür ülkeye hava ve deniz kapılarından girişlerin durması olduğunu söyleyen Dizdarlı, “Hâl böyle olunca ‘ithal’ vakalar durdu. Tabiri caizse akan selin önüne set konuldu. Doğal olarak onların temaslıları da olmadığından vaka sayısı düşmeye başladı” dedi.

Dizdarlı, yurt dışından gelişlerin durmasıyla, vaka sayısının azalması sürecine ilişkin şu yorumu yaptı:

“Bu o kadar bariz oldu ki daha önceden yapılan uyarıları dikkate almayan hükümet, ağır aksak da olsa bir süre daha ‘Ada’ya sadece KKTC yurttaşlarını kabul edeceğini duyurdu.”

“GELİŞLER 20’SİNE KADAR DURDU VE TESPİT EDİLMEYEN YEREL VAKALAR VAR”

Ancak bu durumun, halkı rahatlatmaması gerektiğini belirten Dizdarlı, hükümetin, gelişleri durdurma kararını kısa süre için aldığını, 20 Eylül’de uçuşların yeniden başlayacağını ve toplum içindeki yerel bulaşma olarak tanımlanan bazı hastaların tespit edilemediğini ve bu kişilerin yerel bulaşı devam ettireceğini ifade etti.

“DIŞA KAPANMA BİR SÜRE DAHA DEVAM ETMELİ”

Önce ithal vakaların geldiğini, sonra gelen vakaların temaslılarının ortaya çıktığını, son olarak da yerel bulaşın başladığını belirten Dizdarlı, resmi olarak açıklanan yerel bulaş rakamlarının henüz başa çıkabilecek bir noktada olduğunu ve dışa kapanmanın bir süre daha devam etmesi gerektiğini kaydetti.  

“AYNI HIZLA AÇILIRSAK BULDUĞUMUZ BU SON ŞANSI DA KAYBEDEBİLİRİZ”

Gelişlerin kapalı olduğu bu süreçte, iç bulaşma yaşayanların, PCR testleri yanı sıra ‘Elize’ testleriyle beraber taranması gerektiğine dikkat çeken Dizdarlı, “Tabi ki üniversitelere gelecek olan öğrencilerimiz için onlara özel ulaşım ve karantina uygulamaları da planlanmalıdır. Ancak bu sayede 20 gün içinde tekrar sıfır vaka yakalama şansı vardır. Yok, yine aynı hatayı yapar yine aynı hızla açılırsak bulduğumuz bu son şansı da kaybedebiliriz” uyarısını yaptı.

“PANDEMİ HASTANESİ HIZLA BİTİRİLMELİ VE HATTA İKİNCİ DAHA BASİT BİR MERKEZ DE HAZIR TUTULMALIDIR”

Eski Başhekimlerden Bülent Dizdarlı, uyarılarla dolu paylaşımını şu sözlerle sonlandırdı:

“Bu şans yakalandığı anda boş oturmamalı hızla, yeniden dejavu yaşamamak adına organize olmalıyız. Ekipleri ve yedekleri hazır tutmalı, ekiplerin görev tanımları belirlenip, kimin ne zaman iş yapacağı belirlenmelidir. Tabi ki pandemi hastanesi hızla bitirilmeli ve hatta ikinci daha basit bir merkez de hazır tutulmalıdır.

Yoğun bakıma iki hasta yattı. Sağlık servislerimize arkası gelebilecek ekstra bir yük daha bindi. Bu çok ciddi bir ikazdır. Akıl yolunu seçme zamanıdır…

Bütün sağlık çalışanlarına kolay gelsin”

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
UBP’de Kurultay Günü UBP’de Kurultay Günü

Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 10.00’da yapılacak açılışla başlayacak Olağanüstü kurultay, 20.00’de, oy verme işleminin so...

Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti. Yılmaz’ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrol...

Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duasını Alarak Başladı Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duası...

UBP sevgisi yanında, ailesine düşkünlüğü ile bilinen Taçoy, bu sabah anne- babasının hayır duasını alarak güne başladı. Ulusal Birlik P...

İmamoğlunun Testi Pozitif İmamoğlunun Testi Pozitif

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun testi pozitif çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs t...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplandı…  Hür-İş: “Bizim isteğimiz evimize bir parça ekmek götürmek ama zamanında” Asgari Ücret Saptama Komi...

Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplandı. Görüşmede açıklama ...

Tatar: YDÜ’nin yaptığı yatırım, diğer yatırımcılara örnek olsun Tatar: YDÜ’nin yaptığı ya...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı açılış töreni bir ...

2 Ayrı Yer, 2 Ayrı Ölüm! 2 Ayrı Yer, 2 Ayrı Ölüm!...

Gazimağusa’da halı sahada rahatsızlanan 25 yaşındaki Edw...

CTP, DP İle görüştü CTP, DP İle görüştü

Hükümet kurma çalışmalarını sürdüren Cumhuriyetçi Türk P...

Bİ GİDİN ÖTEDE OYNAYIN! Bİ GİDİN ÖTEDE OYNAYIN!...

Şiddet mi? Bak ben sana taaa en başından şiddetin babasını a...

CTP – DP görüşmesi tamamlandı… ERHÜRMAN: “OLUMLU VE VERİMLİ BİR GÖRÜŞME OLDU” CTP – DP görüşmesi tamaml...

CTP heyeti hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde DP’yi ziya...

“Başkanlık etmedim, iyi dileklerimi sunmaya gittim” “Başkanlık etmedim, iyi d...

Sibel Tatar, Fazilet Özdenefe’nin yaptığı eleştirilere y...

2 genç, 2 ani ölüm! 2 genç, 2 ani ölüm!

Gazimağusa sakini 25 yaşındaki Edwin Ogechukwu ve Karaoğlano...

“Hükümet Bir An Önce Kurulmalı” “Hükümet Bir An Önce Kuru...

 Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan S...

Nikos Anastasidis: “Belirlenmiş BM parametreleri dışındaki fikirler sürdürülebilir değil” Nikos Anastasidis: “Belir...

Rum lider Nikos Anastasidis, yeni fikirleri “kabul edilmez” ...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri