• DOLAR
  $3.987,6300
  ( -₺0,86 )
 • EURO
  $1,0151
  %-0,50
 • ALTIN
  $58.882,0100
  %-0,16
 • BIST
  93,7941
  ( -₺0,01 )
Çin vaka sayısını 100 binin altında tutabilmeyi katı tedbirler almasına bağladı

Çin vaka sayısını 100 binin altında tutabilmeyi katı tedbirler almasına bağladı

Çin’in halk sağlığı danışmanı Feng Yong aldıkları halk sağlığı önlemleri ve ülke genelinde 2,2 milyar doz koronavirüs aşısı uygulanmasıyla toplam koronavirüs vaka sayısını 100 binin altında tutmayı başardıklarını ileri sürdü.

Çin’in Wuhan kentinde, 2019’un sonlarında görülen COVID-19 dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 239 milyon 126 bini aştı.

Koronavirüs kaynaklı resmi ölü sayısı da 4 milyon 900 bine yaklaştı. Dünya Sağlık Örgütüne göre ise ölü sayısı açıklanandan çok daha fazla.

Virüsün ilk görüldüğü Çin’de ise toplam vaka sayısının ise sadece 96 bin 457’de, ölü sayısının ise 4 bin 636’da kalması, dünyada soru işaretlerine neden oluyor.

Halk sağlığı danışmanı Feng Yong soruları cevapladı

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Şü Çın ve beraberindeki Çinli yetkililer, BM Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliğinin (ACANU) çevrim içi düzenlediği basın toplantısında soruları cevapladı.

AA muhabirinin, Çin’in nüfusu göz önüne alındığında, dünyanın en küçük adalarında bile bu ülkeden daha fazla COVID-19 vakasının bulunduğuna dikkati çekip bu durumun nasıl sağlandığını sorması üzerine Büyükelçi Şü, konuyu sağlık uzmanlarına bırakmak gerektiğini söyledi. Şü, soruyu cevaplaması için sözü, Daimi Temsilcilikte görevli halk sağlığı danışmanı Feng Yong’a verdi.

“En katı önlemleri uygulamaya koyduk”

Halk sağlığı danışmanı Feng de “COVID-19’un patlak vermesinden bu yana Çin hükümeti insanlara ve insan hayatına öncelik verdi. Salgını önlemek ve kontrol altına almak için en katı ve kapsamlı halk sağlığı önlemlerini uygulamaya koyduk” dedi.

Ülkedeki vaka ve ölü sayısının dünya ortalamasının çok altında olmasına halk sağlığı önlemlerinin ve aşıların katkıda bulunduğunu ileri süren Feng, “Şu ana kadar 100 binden daha az teyit edilmiş COVID-19 vaka sayımız var. Halihazırda 2,2 milyar doz COVID-19 aşısı uyguladık” diye konuştu.

Feng, vakaların ülke içinde tekrarlanmasını önlemek ve salgını kontrol altında tutmak için temaslıları izlediklerini ve karantina uyguladıklarını belirterek “Şu ana kadar çok ama çok başarılı olduk. Bu yüzden COVID-19’u önleme ve kontrol etme başarımız için en önemli şeylerin bunlar olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

TRT

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Dünya ABD başkanlarının hikayesini okudu

Dünya ABD başkanlarının hikayesini okudu

23 Nisan 2021, Dünya ABD başkanlarının hikayesini okudu için yorumlar kapalı
Ekonomi de bugün

Ekonomi de bugün

4 Ağustos 2020, Ekonomi de bugün için yorumlar kapalı
Spor Camiası Yasta; Cenker Kaya Hayatını Kaybetti

Spor Camiası Yasta; Cenker Kaya Hayatını Kaybetti

14 Kasım 2020, Spor Camiası Yasta; Cenker Kaya Hayatını Kaybetti için yorumlar kapalı
Teknoloji devi açıkladı! Ağa sızabilirler

Teknoloji devi açıkladı! Ağa sızabilirler

24 Mart 2017, Teknoloji devi açıkladı! Ağa sızabilirler için yorumlar kapalı
4’lü koalisyon çatırdıyor

4’lü koalisyon çatırdıyor

22 Şubat 2019, 4’lü koalisyon çatırdıyor için yorumlar kapalı

Haushaltsauflösung Berlin