Merakli Gazete Haber Sitesi
Örnek Resim
Merakli Gazete Haber Sitesi

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu Uyardı: Ülkeye girişlerde PCR testi tek başına yeterli değil karantina uygulanmalı

03 Temmuz 2020 - 18:51 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi. A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu Uyardı: Ülkeye girişlerde PCR testi tek başına yeterli değil karantina uygulanmalı

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu, ülkeye girişlerde PCR testi yapan ekibin güçlendirilmesi gerektiğini, gemi ve uçaklarla günde ortalama bin kişinin ülkeye giriş yapmasının söz konusu olduğundan  hareketle 300 olan günlük PCR testi kapasitesinin, 1000-1500’e çıkarılmaması durumunda büyük sıkıntı yaşanacağını belirtti.

Kurul, uluslararası bir yayına atıfta bulunarak, ülkeye girişlerde PCR testinin yeterli olmayacağını, karantinanın uygulanması gerektiğini vurgulayarak, Sağlık Bakanlığını uyardı.

Kurul, Kovid-19 salgınına karşı mart ayından bu yana sağlık sistemindeki  eksikliklerin  giderilemediğine dikkat çekerek, ülkeye girişlerin başlamasına yönelik  kaygılarının arttığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu  “halk tarafından sorulan ve cevabı net olmayan soruları” da Bakanlar Kuruluna yöneltti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre,  Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu, 30 Haziran’da eski Sağlık Bakanları Gülsen Bozkurt, Mustafa Arabacıoğlu,  Filiz Besim ve eski Başhekimler Bülent Dizdarlı ve Ersan Berksel’in katılımıyla toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda görüşülen konular özetle şöyle aktarıldı:

“1. Uzmanlarla yapılan istişareler neticesinde Kovid 19 salgınına karşı mart ayından bu yana sağlık sistemindeki eksikliklerin (sağlık kadrosu eksikliği, düşük test kapasitesi) giderilemediğinin ortaya konulduğu, dolayısıyla ülkeye girişlerin başlamasına yönelik kaygılarının çok ciddi derecede arttığı görüşüldü. Ülkemizde daha önce kullanılan PCR testlerinin  yeni alınan hızlı PCR testlerine göre daha doğru sonuçlar verdiği, yeni alınan hızlı PCR testlerinin güvenirliliğinin %60-70 oranında olduğu ve karantina uygulamazsa pozitif olduğu halde yanlışlıkla negatif çıkacak vakaların ülkeye giriş yapabilecekleri konusunda Sağlık Bakanlığının bilgilendirilmesi ve gerekirse bu konudaki düşüncelerinin sorulmasına karar verildi.

2. Ülkemizde PCR testlerini yapan ekibin güçlendirilmesi gerektiği, bahse konu ekibin zorlamalı çalışarak günde maksimum 300 test yapabileceği, ancak açılımın başlamasıyla birlikte gemi ve uçaklarla günde ortalama 1000 kişinin ülkeye giriş yapmasının söz konusu olacağı, dolayısıyla ülkedeki laboratuvarların kapasitesi arttırılarak günde 1000-1500 test yapabilecek noktaya gelemememiz halinde büyük sıkıntı yaşayacağımız  konusunda fikir birliğine varıldı.  Ülkemizdeki yeni mezun gençlerimizden sözleşmeli personel istihdamı yapılarak kapasite artırmak amacıyla gerekirse cihaz sayısının ve hata payı daha az olan PCR testlerinin sayısının arttırılması gerektiği konusunda yine Sağlık bakanlığının teşvik edilmesi  gerektiği vurgulandı .

3. Amacımızın sessiz taşıyıcıları tespit etmek olması gerektiği, ancak son yapılan bir araştırma olan ve “Annals of Internal Medicine” dergisinde yayınlanan “Variation in False-Negative Rate of Reverse Transcriptase Polymerase Chain Reaction–Based SARS-CoV-2 Tests by Time Since Exposure” başlıklı makalede (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7240870/) virüsü taşıyan bir kişide PCR testi 1. Gün %100, 4. Gün %67, 5. Gün %53 negatif çıkmakta olduğu saptamasından hareketle,  ülkeye girişlerde tek başına PCR testinin yeterli olmayacağı ve karantina uygulamanın gerekli olduğu konusunda ilgili bakanlığı uyarma kararı alındı.

4. GKRY’nin 17 laboratuvarla günde maksimum 1000 PCR testi yaparken bizim günde maksimum 300 test yapabildiğimizi, dolayısıyla mevcut şartlar ve sağlık altyapısı göz önünde bulundurulduğunda ülkeye karantinasız girişlerin başlamasının doğru olmadığı konusunda bakanlığı bir kez daha uyarma ihtiyacı duyuldu.”

5. Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu  Bakanlar Kuruluna özetle şu soruları da yöneltti:

“Soru 1: Ercan Havalimanı’nda Sağlık Bakanlığı tarafından kurulacak stantlarda alınan örnekler neticesinde PCR testi pozitif çıkan kişiler ülkeye kabul edilecek mi?

Soru 2: PCR örneklerini alacak yeterli ekibimiz var mı? Personel eğitimden geçirildi mi?

Soru 3: Ülkeye karantinalı giriş yapacak olanlar nerede veya nerelerde, kimin gözetiminde karantinaya alınacaklar? PCR testi pozitif çıkanlar geri gönderilmeyeceklerse nerede izolasyona tabi tutulacaklar?

Soru 4: Karantinalı gelecek olan KKTC vatandaşları ile yabancıların karantina ücretleri kimin tarafından karşılanacak?

Soru 5: 1 Temmuz tarihinden itibaren turistlerin Güney’den KKTC’ye geçme talebi olursa uygulama nasıl olacak? Kara kapılarında PCR testi yapılacak mı?

Soru 6: Türkiye’den gelecek olanlardan istenen PCR testleri sadece devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden mi olacak? Yoksa özelde yapılan testlerde kabul edilecek mi?

Soru 7: Güney Kıbrıs’a, gelmeden son 72 saat içerisinde PCR testi yaparak giriş yapan, 5 gün Güney‘de tatil yaptıktan sonra KKTC’ye geçmek isteyen İtalya, Fransa ve İspanya vatandaşları Kuzey’e geçmek isterse uygulama nasıl olacaktır?”

(BRT/TAK)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Erhürman, Kurban Bayramı münasebetiyle bayram ziyaretlerinde bulundu Erhürman, Kurban Bayramı münasebetiyle b...

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman ve beraberindeki heyet , Kurban Bayramı münasebetiyle Doğanköy, Ozanköy, Çatalkö...

Haspolat’taki yangın kontrol altına alındı Haspolat’taki yangın kontrol altına alın...

Haspolat kirli sanayi bölgesindeki yangın kontrol altına alındı. Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, yangına, polis itfaiy...

Lefkoşa’da motor kazası, 1 yaralı Lefkoşa’da motor kazası, 1 yaralı

Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgiye göre bugün, saat 14:30 sıralarında, Lefkoşa’da Şht Ecvet Yusuf Caddesi üzerinde yolun solunda...

BaşbakanTatar Ankara yolcusu BaşbakanTatar Ankara yolcusu

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın daveti üzerine bir günlük çalışma ziyareti için Ankar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Akıncı: Gelecek bayramların daha sağlıklı geçmesini dilerim Akıncı: Gelecek bayramlar...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bayram nedeniyle bölgelere baş...

Akıncı: Tanya’ya tüm kalbimizle yanında olduğumuzu ilettik Akıncı: Tanya’ya tüm kalb...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Masterchef Türkiye yarışmasına...

Türkiye’de Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 217 bin 497 oldu Türkiye’de Kovid-19 tedav...

Türkiye’de son 24 saatte 1003 kişinin daha iyileşmesiyle Kov...

Dünya genelinde vaka sayısı 18 milyon 299 bini aştı Dünya genelinde vaka sayı...

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ...

Pilli:Toplam 1532 test yapıldı,  2 pozitif vakaya rastlandı, bir kişi taburcu edildi Pilli:Toplam 1532 test ya...

  Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test s...

Güney Kıbrıs’ta bugün 2581 test sonucunda 5 yeni koronavirüs vakası saptandı Güney Kıbrıs’ta bugün 258...

Güney Kıbrıs’ta bugün 2581 test sonucunda 5 yeni koronavirüs...

Gaziveren sahiline 5 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolu yapılıyor Gaziveren sahiline 5 kilo...

Gaziveren sahil şeridi yürüyüş ve bisiklet yolu projesi haya...

Erhürman, Kurban Bayramı münasebetiyle bayram ziyaretlerinde bulundu Erhürman, Kurban Bayramı ...

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman ve be...

Haspolat’taki yangın kontrol altına alındı Haspolat’taki yangın kont...

Haspolat kirli sanayi bölgesindeki yangın kontrol altına alı...

Lübnan Dışişleri Bakanı Hitti istifa etti Lübnan Dışişleri Bakanı H...

Adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi, Dışişl...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri