• DOLAR
  $1.547,5100
  ( ₺0,08 )
 • EURO
  $0,4420
  %-0,08
 • ALTIN
  $49.331,8100
  %0,02
 • BIST
  90,8055
  ( -₺0,02 )
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: “Göreve vekâleten birisini atamış olsaydı bu vekâlet aynı gün sona erecekti”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: “Göreve vekâleten birisini atamış olsaydı bu vekâlet aynı gün sona erecekti”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Başbakanlığa vekâleten birini atamamasına yönelik eleştiriler üzerine Başsavcılıktan yazılı görüş talep ettiklerini belirterek, buna göre, Ersin Tatar’ın 23 Ekim’de Başbakanlık ve Milletvekilliği sıfatlarının sona erdiği bu yüzden de göreve vekâleten birisini atamış olsa bile aynı gün sonra ereceğini aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Başbakanlığa vekâleten birini atamamasına yönelik eleştiriler üzerine Başsavcılıktan yazılı görüş talep ettikleri kaydederek, Başsavcılığın görüşünü kamuoyuyla paylaştı.

Buna göre, Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı görevine başladığı 23 Ekim’de Başbakanlık ve milletvekilliği sıfatları sona erdi. Ersin Tatar bu göreve vekâleten birisini atamış olsaydı bu vekâlet de aynı gün sona erecekti.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol’un açıklaması şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık makamına vekâleten birisini atamamış olmasına ilişkin eleştirilerle ilgili olarak KKTC Başsavcılığından Başbakanlık görevinden ayrılmadan önce şifahi bilahare ise yazılı görüş alınmıştır.

Alınan görüşlerde Cumhurbaşkanlığı görevinin başladığı gün ki bu tarih 23 Ekim 2020’dir, Başbakanlık ve milletvekilliği sıfatlarının sona erdiğini, dolayısıyla vekâleten birisini atamış olsaydı bu vekâletin de aynı gün sona ermiş olacağı bildirilmiştir. Başsavcılıktan alınan yazılı görüş metni Cumhurbaşkanlığımızın web sitesinden erişilebilir.”

avast lisans satın al

1 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM