• DOLAR
  $1.650,3800
  ( ₺1,81 )
 • EURO
  $0,4743
  %0,82
 • ALTIN
  $49.959,0000
  %0,44
 • BIST
  90,2056
  ( ₺0,07 )
El değmemiş koya rant ihalesi

El değmemiş koya rant ihalesi

22 Kasım’da gerçekleşecek ihaleye büyük tepki gösteren Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, “Bozcaada’nın tatil seçenekleri içinde yer almasının nedeni bakir koyları. İhalenin yürütmesinin durdurulması için dava açacağız. Eğer yürütmeyi durdurma yetişmezse, Sulubahçe’nin bakeratini korumak için son çare, Belediye olarak biz de ihaleye gireceğiz” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Bozcaada’nın […]

22 Kasım’da gerçekleşecek ihaleye büyük tepki gösteren Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, “Bozcaada’nın tatil seçenekleri içinde yer almasının nedeni bakir koyları. İhalenin yürütmesinin durdurulması için dava açacağız. Eğer yürütmeyi durdurma yetişmezse, Sulubahçe’nin bakeratini korumak için son çare, Belediye olarak biz de ihaleye gireceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Bozcaada’nın en gözde koylarından Sulubahçe’nin plaj işletmesi için ihale açtı. 227 bin TL muhammen bedelle açılan ihaleyi kazanan kişi, toplam 7 bin 400 metrekarelik alanda büfe, şezlong, şemsiye, tuvalet ve soyunma kabinleri koyabilecek ve plajın işletmesini yapacak.

Bozcaada Belediyesi ihaleye büyük tepki gösterdi. sozcu.com.tr’ye konuşan Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Bozcaada’nın turizm yönünden tercih edilmesinin başlıca nedeninin bakir koyları olduğunu vurgulayarak, “Bu ihale ileride telafisi olmayan durumlar meydana getirecektir” dedi.

İLK DENEME BEYLİK KOYU’NA

2 Mayıs 2013 tarihinde çıkan yönetmelikle plaj ve koyların idare yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçtiğini hatırlatan Belediye Başkanı Yılmaz, “2014 son aylarında Beylik Koyu ihaleye çıkarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü’nde çalışan bir kişi ihaleyi aldı. Ancak tepkilerimiz üzerine ihale iptal edildi” dedi.

“KOY HALKIN KULLANIMINA KAPATILACAK”

Bu kez de Sulubahçe Koyu’nun bakanlık tarafından yerel yönetime haber verilmeden, hiçbir şekilde duyuru yapılmadan ilan.gov.tr üzerinden ihaleye çıkarıldığını belirten Başkan Yılmaz, “Bozcaadalılar ve burada yaşayanlar bu koyların bakir kalmasını istiyor. İhaleye göre plajın yüzde 70’ine şezlong konabilecekmiş. Ancak durumun pratikte böyle olmayacağını biliyoruz ve bu koy halkın kullanımından men edilecek. Bir büfe diye başlayıp genişler” diye konuştu.

“KABUL ETMİYORUZ”

Bozcaada’nın koylarının kullanım ve yetkisinin belediyeye verilmesi konusunda daha önce iki kez, oy birliği ile Belediye Meclisi kararı aldıklarını ve bu kararlarını Bakanlığa ilettiklerini belirten Yılmaz, şunları anlattı: “Bu koyların kiralanması öncesinde eğer yerel yönetimden bir talep varsa, ihaleye çıkarılmadan önce yerel yönetime haber verilmesi gerekiyor. Bozcaada yerel yönetiminin bu yönde talebi varken, biz koyların özel şahısların eline geçmesini Bozcaada halkı olarak kabul etmiyoruz ve kabul etmeyeceğiz. Bizim anlayışımıza göre kıyılar bütün ada halkının ve adaya gelen misafirlerindir.”

“HALK KARAR VERMELİ”

Bozcaada halkının ve sivil toplum kuruluşlarından yüzde 100 oranında destek aldıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Eğer bu koylar bu şekilde kullanıma açılacaksa, bu akademik bir çalışmayla yapılmalı. Hangi koyun ne kadar açılacağına da Bozcaada halkı karar vermeli” dedi.

“SULUBAHÇE’NİN BEKARETİNİ KORUYACAĞIZ”

İhalenin hem usul hem de esas yönünden yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvuracaklarını belirten Yılmaz, “Ancak ihale 22 Kasım’da gerçekleşecek. Eğer yürütmeyi durdurma yetişmezse, Sulubahçe Koyu’nun bekaretini koruyabilmek için son çare, biz de Belediye olarak ihaleye gireceğiz” dedi.

1 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM