Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Evden çalışma siber güvenlik ihtiyacını artırıyor

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, küresel bir salgın halini alan Covid-19’a karşı ülkeler çeşitli tedbirler uygulamaya başladı. Sosyal mesafenin korunması ve insanlar arasında temasın en aza indirilmesi amacıyla başvurulan evden çalışma modeli, işlerin aksamaması için tercih edilen yöntemlerden biri oldu. Bu durum, siber güvenlik ve bilgi güvenliği endişelerine yol açarken, çeşitli tedbirlerle tehditlerin bertaraf edilmesine […]

07 Eylül 2020 - 1:13 'de eklendi ve 364 kez görüntülendi. A+A-

Evden çalışma siber güvenlik ihtiyacını artırıyor

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, küresel bir salgın halini alan Covid-19’a karşı ülkeler çeşitli tedbirler uygulamaya başladı.

Sosyal mesafenin korunması ve insanlar arasında temasın en aza indirilmesi amacıyla başvurulan evden çalışma modeli, işlerin aksamaması için tercih edilen yöntemlerden biri oldu.

Bu durum, siber güvenlik ve bilgi güvenliği endişelerine yol açarken, çeşitli tedbirlerle tehditlerin bertaraf edilmesine çalışılıyor.

Güvenlik uzmanları da evden çalışma ortamında, önemli bilgilerin çalınmaması için kullanıcıların çok dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuyor. Özellikle son dönemde Koronavirüsle ilgili 4 bine yakın alan adının alındığı, zararlı sitelerin oltalama tekniğiyle bilgileri çalabileceği uyarıları birbiri ardına yapıldı.

Bilgi ve iletişim güvenliğinin sağlanması için çeşitli uygulamalarla vatandaşlara destek veren bazı şirketler de ücretsiz uygulamalarını kullanıma sundu.

SİBER RİSK UYARISI

Bu şirketlerden ZEMANA’nın Teknolojiden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yağızhan Atmaca, salgın dolayısıyla günlük hayatta yüz yüze ya da sosyal ortamlarda yapılan birçok aktivitenin sosyal mesafeyi korumak amacıyla internet üzerinden gerçekleştirilmeye başlandığını söyledi.

Bu durumun çeşitli riskleri beraberinde getirdiğine dikkati çeken Atmaca, “İnternet üzerinden yapılan etkinlik ve işlemlerde çok ciddi artışlar yaşanıyor. Bu durum bugüne kadar kritik altyapılar, bankacılık, e-ticaret, e-devlet hizmetleri, kişisel bilgiler gibi alanları hedefleyen siber suçluların da ne yazık ki iştahını kabartıyor.” dedi.

İnternetin sunduğu imkanlardan yararlanırken güvenliği üst seviyede tutmanın önemli olduğunu vurgulayan Atmaca, şirket olarak kendilerinin de bu dönemde sıkıntı yaşayan kesimlere destek olduklarını dile getirdi.

Atmaca, şunları kaydetti:

“Yetkililerden yapılan ‘Evde kalın’ çağrısına destek vermek, işlerini internet üzerinden evde yürütenlere destekte bulunmak, kurumların ve bireylerin internetteki güvenliğini üst seviyeye çıkarmak üzere biz de üzerimize düşeni yapmak istedik.

Yeni nesil siber güvenlik ürünlerimizi ücretsiz hale getirerek, evinde kalanların yanında olmayı, internetteki güvenliklerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Bu kapsamda, bilgisayar, telefon ve tabletleri, gelişmiş güvenlik ağıyla koruyan kurumsal ve bireysel yeni nesil siber güvenlik ürünlerimizi, 3 ay ücretsiz şekilde herkesin kullanımına açtık.

Bireysel siber güvenlik ürünlerimiz AntiMalware, AntiLogger ve Mobil Antivirüs ile kurumsal kullanıcılara sunduğumuz Endpoint Security ürünlerimizi, ilgili tüm kurum ve kuruluşların çalışanlarına 90 gün ücretsiz lisanslı kullandıracağız.”

Atmaca, ücretsiz siber güvenlik desteği için kullanıcıların, “evdekal@zemana.com” adresine talep göndermesinin ya da “www.zemanayanimda.com” internet adresinden lisans başvurusunda bulunmasının yeterli olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Yapay uydular yaşamı geliştiriyor” “Yapay uydular yaşamı geliştiriyor”...

Uydu teknolojisi, insanoğluna uzayı ve yeryüzünü araştırma ve gözlem yapma olanağının yanı sıra gündelik hayatta iletişiminden küresel ...

Dünyanın yüzde 60’ı çevrimiçi Dünyanın yüzde 60’ı çevrimiçi

Dünya genelinde 4,5 milyardan fazla kişi internet kullanırken, sosyal medya kullanıcılarının 3,8 milyarı aştığı kaydedildi. Dünya nüfus...

Facebook; Messenger ve Instagram Sohbetlerini Resmen Birleştirdi Facebook; Messenger ve Instagram Sohbetl...

Facebook, elinde bulunan büyük platformları birleştirmek üzere çalışmalarına devam ediyor. Şirketin Facebook, Instagram ve WhatsApp içi...

Venüs’te Yaşam Olabileceği İddia Edildi Venüs’te Yaşam Olabileceği İddia E...

Venüs’ün etrafını çeviren bulutlarda canlı mikroorganizmalar olabileceği öne sürüldü. İngiltere’de Cardiff Üniversitesinden...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
CSO yeni konser salonu ilk kez sanatseverleri ağırladı CSO yeni konser salonu il...

Dünya metropollerinin sayılı müzi...

KKTC’de bugün 6 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de bugün 6 pozitif v...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son ...

İskele Zabıta İş Başında! İskele Zabıta İş Başında!...

İskele Belediyesi Zabıta Birimi, öğrencilerin sağlığı ve...

Kaç Üründe Limit Üstü Kalıntı Var? Kaç Üründe Limit Üstü Kal...

Tarım Dairesi’nin gıda denetimlerinde ithal ürünlerden a...

“3 Siyasi Partinin Başkanıyla Görüştükten Sonra Karar Verecek” “3 Siyasi Partinin Başkan...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümet kurma çalışmaları çer...

“Kadın Meclis Üyelerinin Katkısı Önemli” “Kadın Meclis Üyelerinin ...

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 5 Aralık Dünya Ka...

Güney’de Vakalarda Yeni Rekor! Güney’de Vakalarda Yeni R...

Güney Kıbrıs’ta dün açıklanan 348 yeni koronavirüs vakas...

Girne’de Ücretsiz PCR Yapılacak Girne’de Ücretsiz PCR Yap...

Girne’de, artan vaka sayısından dolayı yarın ve Pazar gü...

“Fransa, Macron Belasından Kurtulsun” “Fransa, Macron Belasında...

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’nın Dağlık...

ABD, Günden Güne Eriyor ABD, Günden Güne Eriyor

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri