• DOLAR
  $1.467,7500
  ( ₺0,58 )
 • EURO
  $0,4545
  %0,25
 • ALTIN
  $47.048,6500
  %0,14
 • BIST
  91,9417
  ( -₺0,03 )
GÖRÜŞMELERDE KRİTİK AŞAMA

GÖRÜŞMELERDE KRİTİK AŞAMA

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde İsviçre’deki ikinci tur görüşmelerine başladı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde İsviçre’deki ikinci tur görüşmelerine başladı.

Yine Mont Pelerin’de yer alan ikinci tur görüşmeler, KKTC saatiyle saat 11:15’de başladı.

Le Mirador Otelinde yer alan görüşmeye Müzakereciler Özdil Nami ve  Andreas Mavroyannis, Sözcüler Barış Burcu ve Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Sphear de katılıyor.

Liderlerin, sabah görüşmesinin ardından, öğleden sonra yapılacak heyetler arası görüşmenin ardından da yeniden bir araya gelmesi öngörülüyor.

Kıbrıs Türk tarafı İsviçre’de toprak düzenlemesiyle ilgili kriterler üzerinde anlaşma sağlandığı takdirde 3-4 hafta içerisinde, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’nin katılımıyla Güvenlik ve Garanti Başlığının ele alınacağı beşli konferansa gidilmesini bu konferansta çözüm bekleyen konuların sonuca bağlanmasını öngörüyor.

Ekim 2016’da Kıbrıs Rum tarafı ile Birleşmiş Milletler huzurunda üzerinde anlaşılan görüşme yöntemine göre, eğer taraflar toprak kriterleri üzerinde anlaşmaya varırsa, beşli konferansın tarihinin saptanması ve kriterler esas alınarak haritanın görüşülmesine “eş zamanlı” geçilecek.

Rum basını iki gündür haritalar yayımlarken; müzakere masasına henüz haritalar konulmayıp kriterler ele alınıyor.

KRİTİK AŞAMA

Cumhurbaşkanı Akıncı, bir açıklamasında, 2016’da çözüme ulaşma hedefinin Anastasiadis’in yarın ortaya koyacağı tavra bağlı olduğunu, ancak Anastasiadis ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras tarafından garantiler konusunda yapılan açıklamaların kendisinde endişe yarattığını belirtmişti

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM