Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Güney’de öğrenciler ders başı yaptı

Güney Kıbrıs’ta okulların dün açıldığı, 107 binden fazla öğrencinin okul sıralarına geri döndüğü belirtildi. Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ta dün okulların açılması haberine geniş bir şekilde verdiler. Haberi “Yeni Okul Yılı Sorunsuz Başladı” başlığıyla veren Alithia gazetesi, öğrencilerin özellikle bir sorun olmaksızın, benzeri görülmemiş koşullar altında okula döndüklerini yazdı. Gazete Güney Kıbrıs genelinde, […]

15 Eylül 2020 - 13:18 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi. A+A-

Güney’de öğrenciler ders başı yaptı

Güney Kıbrıs’ta okulların dün açıldığı, 107 binden fazla öğrencinin okul sıralarına geri döndüğü belirtildi.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ta dün okulların açılması haberine geniş bir şekilde verdiler.

Haberi “Yeni Okul Yılı Sorunsuz Başladı” başlığıyla veren Alithia gazetesi, öğrencilerin özellikle bir sorun olmaksızın, benzeri görülmemiş koşullar altında okula döndüklerini yazdı.

Gazete Güney Kıbrıs genelinde, 735 okulda öğrenim göre 107 binden fazla öğrenci ile 13 bin eğitimcinin okula döndüğünü yazarken Rum Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu’nun yeni eğitim yılının başlaması nedeniyle yaptığı açıklamalara da yer verdi.

Habere göre Prodromu, pandemi nedeniyle yeni eğitim yılının, uzun bir koruma listesiyle başladığını, en temel unsurlardan bir tanesinin de maske takma zorunluluğu olduğunu ifade etti. 

Prodromu, orta dereceli okullardaki öğrenciler tarafından maske kullanılmasına ilişkin bir soru üzerine, var olan zorluklara rağmen eğitimcilerin, çocukları bu parçaya adapte etme yollarını bulacağına inandıklarını belirtti.

Gazete aynı haberinin içerisinde Eğlence Belediyesi’nin, Koronavirüsün yayılmasının önlenmesine katkı koymak amacıyla belediye sınırları içirişinde bulunan iki ortaokuldaki öğrencilere 800 adet maske dağıttığını yazdı.

Gazete bir başka haberinde ise, okul kapılarının saat 07.30’da açılacağının duyurulmasıyla birlikte, dün okul önlerinde yığılmaların yaşandığını, pratikte yaşanan bu zorluklar nedeniyle Rum Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu’nun ise gelişlerle ilgili konuyu ileriki günlerde ele alacakları teyidinde bulunduğunu yazdı.

Fileleftheros gazetesi “Maskeler Hoşnutsuzluk Yarattı-İlk Günün Zorluklarında Ellerin Yıkanması, Çocukların Geliş Saatleri, Mesafeler, Yüksek Hava Sıcaklıkları” başlığıyla verdiği haberinde, orta eğitim okullarındaki öğretmenler ve öğrencilerin zorunlu maske takması, sınıflar içerisindeki yüksek hava sıcaklıkları, mesafenin korunması, teneffüs öncesi ellerin yıkanması, öğrencilerin giriş-çıkış saatleri gibi konuların ilk günün temel sorunları arasında yer aldığını belirtti.

Ders sırasında öğretmen ve öğrencilerin sürekli maske kullanmasının da sorun oluşturduğunu belirten gazete öğretmenlerin, maske kullanımının pratikte kolay olmadığına da dikkati çektiklerini yazdı.

Habere göre öğretmenler gazeteye yaptıkları açıklamada, maske kullanımından dolayı nefes almanın zaten zor olduğuna dikkati çekerken dersin maskeyle verilmesinin de birçok durumda mümkün olmadığını kaydettiler.

Haravgi gazetesi okulların açılmasıyla ilgili haberi “İlk Zil Bu Yıl Benzeri Görülmemiş” şeklinde verirken, Politis gazetesi “Okul Prömiyeri Maske ve Antiseptikle” başlığıyla duyurdu.

OKUL UYGUNSUZ DAVRANIŞLARLA AÇILDI

Fileleftheros gazetesi okulların ilk günün uygunsuz davranışlarla başladığını, öğrencilerin sis bombası, havai fişeklerle okula gittiğini  yazdı.

Habere göre Limasol polisi, tasarrufunda 30 adet havai fişek bulunduran 17 yaşındaki bir öğrenciyi tutukladı.

Gazete polisin, 16, 17 ve 18 yaşlarındaki üç öğrencinin tasarruflarında maytap bulundurması gibi bir başka olayı da  araştırdığını belirtti.

PARALİMNİ LİSESİ’NDE AKIL ALMAZ OLAY

Gazete Paralimni Lisesi’nde dün meydana gelen bir başka olayda ise öğrencilerin, pencerelerden alt kata canlı hayvanları fırlattığını yazdı.

Bazı öğrencilerin, pencerelerden alt kata tavuk ve tavşan fırlattığını, bunun soncunda bazılarının öldüğünü yazan gazete bu olayın, öğrenciler ve öğretmenlerde infiale neden olduğunu belirtti.

Habere göre Rum Eğitim Bakanlığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
EL-SEN eylem kararı aldı EL-SEN eylem kararı aldı

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Teknecik Elektrik Santrali’ndeki sekiz jeneratörün sadece dördünün hizmet v...

YDP Anayasa değişikliği için ‘yetmez ama evet’ kampanyası başlatıyor YDP Anayasa değişikliği için ‘yetmez ama...

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) 11 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte gerçekleştirilecek olan tek maddelik Anayasa değişikliği re...

Azerbaycan’da kısmi seferberlik ilan edildi Azerbaycan’da kısmi seferberlik il...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkede kısmı seferberlik ilan edilmesine yönelik kararı imzaladı. Karara göre Azerbaycan Seferbe...

Dağlık Karabağ sorununda bilinmesi gerekenler Dağlık Karabağ sorununda bilinmesi gerek...

1- Dağlık Karabağ sorunu ne zaman, nasıl başladı? Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni 20. yüzyılın başlarına dayanıyor. Sovyetler...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“YÜKSEKÖĞRENİMDE YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN GEREKEN YAPILMALI” “YÜKSEKÖĞRENİMDE YÜZ YÜZE...

“ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT YİTİRİLDİ....

EL-SEN eylem kararı aldı EL-SEN eylem kararı aldı...

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), ...

YDP Anayasa değişikliği için ‘yetmez ama evet’ kampanyası başlatıyor YDP Anayasa değişikliği i...

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) 11 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı seçi...

Azerbaycan’da kısmi seferberlik ilan edildi Azerbaycan’da kısmi...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkede kısmı seferber...

Dağlık Karabağ sorununda bilinmesi gerekenler Dağlık Karabağ sorununda ...

1- Dağlık Karabağ sorunu ne zaman, nasıl başladı? Azerbaycan...

Sterlin 10 TL’yi geçti Sterlin 10 TL’yi geçti

Sterlin tarihi rekora ulaştı, Dolar ve Euro son bir ayın en ...

İngiltere’de kuralları ihlal edenlere 10 bin sterlin ceza verilecek İngiltere’de kurall...

İngiltere’de bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni dü...

Trafik kontrolleri: Son bir haftada 649 sürücü rapor edildi Trafik kontrolleri: Son b...

Polis Basın Bülteni’ne göre, 21 – 27 Eylül tarihlerini...