Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

“HALKIN İRADESİNE HERKES SAYGILI OLACAK”

CUMHURBAŞKANI VE BAĞIMSIZ CUMHURBAŞKANI ADAYI MUSTAFA AKINCI: “HALKIN İRADESİNE HERKES SAYGILI OLACAK”

16 Ekim 2020 - 10:42 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi. A+A-

“HALKIN İRADESİNE HERKES SAYGILI OLACAK”

Akıncı, “Türkiye ile ilişkilerde gönül bağımızın ötesinde karşılıklı yararlar da var. İlişkilerin her iki tarafın da yararına olacak şekilde yeniden tanımlanması gerekiyor. Kıbrıs Türk halkının iradesine duyulacak saygının tüm kapıları açacağına, seçim sonrasında bu fırsatın doğacağına inanıyorum” ifadelerini de kullandı.

Akıncı, “Bir yandan eşitlik, özgürlük ve güvenlikten vazgeçmeden iki eşit kurucu devletli federal çözüm yönünde kararlı bir uğraş verirken, diğer yandan da ekonomimizin ve demokrasimizin daha iyiye gitmesi için beraber hareket etmeliyiz” görüşünü de dile getirdi.

AKINCI, EKONOMİK ÖRGÜTLERLE GÖRÜŞTÜ

Mustafa Akıncı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, bugün ekonomik örgütlerin başkan ve temsilcileri ile biraraya gelerek görüş ve düşüncelerini ortaya koydu, soruları cevapladı.

Akıncı, bir yandan eşitlik, özgürlük ve güvenlikten vazgeçmeden iki eşit kurucu devletli federal çözüm yönünde kararlı bir uğraş verirken, diğer yandan da ekonomi ve demokrasinin daha iyiye gitmesi için birlikte hareket edilmesinin önemini vurguladı.

Ülkenin daha iyiye gitmesi, toplumun gelişimi için ekonomi ve demokraside bir bütün olarak gelişim sağlanması gerektiğini kaydeden Akıncı, bunun bugüne kadar yeterince sağlanamadığını kaydetti.

“MÜMKÜN OLAN BM PARAMETRELERİNDE ÇÖZÜMDÜR”

Rum tarafına tek başına tanınmış devlet sahipliği ünvanını bahşetmeye devam edilmemesi, çözüm doğrultusunda çabaların sürmesi gerektiğini kaydeden Mustafa Akıncı, iki eşit kurucu devletli federal çözümün alternatifinin tanınma değil, bağımlılığın artması, bölünmüşlüğün kalıcılaşması olduğunu ifade etti.

Akıncı, çözüm hedefinden vazgeçilmesinin dünya ve Kıbrıs gerçekleri ile ters düşme anlamına geleceğine dikkat çekti ve olduğu iddia edilen diğer seçeneklerin görünür gelecekte mümkün olmadığını, tanınmanın da olamayacağının çok açık olduğunu belirtti.

“HALKIN İRADESİNE HERKES SAYGILI OLACAK”

Seçim süresince yaşanan “müdahalelere” dikkat çekerek, Kıbrıs Türk halkının buna layık olmadığını belirten Akıncı, “Toplumumuz demokratik hoşgörüsü olan bir toplumdur, kendi kendini yönetme becerisine sahiptir ve kendi aklı ve vicdanı ile kendi geleceğini belirleme hak ve yetkisine sahip olduğu gibi, yeteneğine de sahiptir” dedi.

“KARŞILIKLI SAYGIYA DAYALI EŞİTLER”

Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkiler konusunda ise karşılıklı saygıya dayalı eşitler düzeyinde bir ilişki istediklerini, bu ilişki biçiminin her iki tarafın da yararına olacağına inandıklarını belirten Akıncı, “Burada Türkiye’ye olumsuz bakan bir çift göz olduğuna inanmam. Biz bunu aile ocağından öğrendik. Ancak bu Türkiye’yi yönetenler her zaman doğruyu yapar ve biz de her karara katılmak zorundayız anlamında değildir” dedi.

2016 yılında Türkiye’de sivil yönetime karşı darbe girişiminde bulunulduğunda, bunun sonucu daha belli olmadan Türk demokrasisine sahip çıkanın ilk kendisi olduğunu anımsatan Akıncı, “Nasıl ki biz Türk demokrasisine saygı duyduk, onların da Kıbrıs Türk halkının demokrasisine saygı duymalarını bekleriz” diye konuştu.

Halkın, Pazar günü iradesini ortaya koyacağını, buna da herkesin saygı duyacağını belirten Akıncı şunları kaydetti:

“Gerek bireysel, gerekse devletlararası her şey, karşılıklılık esasına göredir. Rum tarafına göre nüfusça az olmamıza rağmen, siyaseten mutlak eşitlik isteriz, bundan asla vazgeçmeyiz. Pazar günü verilecek karardan sonra da herkes dönüp bir daha bakacak ve Türkiye ile de karşılıklı saygıya dayalı, eşitler düzeyinde bir ilişki biçiminin kurulması yönünde yeni anlayışlar doğacak, buna inanıyorum.“

Akıncı, “Devletler arası sürekli dostluklar ve düşmanlıklar değil, karşılıklı yararlar geçerlidir” diplomasi prensibine atıfta bulunarak, Türkiye ile gönül bağımızın ötesinde karşılıklı yararların da olduğunu belirtti. Akıncı, ilişkilerin her iki tarafın da yararına olacak şekilde yeniden tanımlanması gerekliliği üzerinde durdu. Seçimler sonrasında bu fırsatın doğacağına inandığını belirten Akıncı, Kıbrıs Türk halkının iradesine duyulacak saygının tüm kapıları açacağını vurguladı.

Halk, iş insanları, çalışanlar ve yurttaşların özgür ve özgün kimliği ile yaşayacağı, ihalelerin bu topraklarda açılacağı, iş insanlarının da bu pazardan hak ettiği payı alabileceği bir yapıyı oluşturmak gerektiğini kaydeden Akıncı, bunun da Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda kendi ayakları üzerinde durarak, özgür ve özgün varlığı ile devam etmesiyle doğrudan ilişkili olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE ENERJİ DENKLEMİNİN DIŞINDA TUTULACAK BİR ÜLKE DEĞİL”

Mustafa Akıncı, Doğu Akdeniz politikasında Türkiye’nin bölgedeki enerji denkleminin dışında tutulacak bir ülke olmadığını, doğal gazın Türkiye üzerinden taşınmasının daha mantıklı, ekonomik ve sürdürülebilir olduğunu sürekli vurguladığını anımsatarak çıkış yolunun gerginlikte değil diyalog ve uzlaşmada olduğunu vurguladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Lefkoşalıların Dikkatine! Lefkoşalıların Dikkatine!

Orta gerilim  elektrik şebekesindeki proje çalışması nedeniyle yarın 09.00-15.00 saatleri arasında Lefkoşa’da birçok bölgeye elektr...

Tatar, Oktay’ı Kabul Etti Tatar, Oktay’ı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kabul etti.

...

Oktay: Yeni dönemde KKTC ile çok daha güçlü ve sıkı iş birliğinde çalışacağız Oktay: Yeni dönemde KKTC ile çok daha gü...

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk devleti ve mil...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mustafa Akıncı’dan görevi devraldı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mustafa Akınc...

Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ant içmesinin ardından Atatürk Anıtı’na, Dr. Küçük ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Lefkoşalıların Dikkatine! Lefkoşalıların Dikkatine!...

Orta gerilim  elektrik şebekesindeki proje çalışması ned...

Tatar, Oktay’ı Kabul Etti Tatar, Oktay’ı Kabul Etti...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaş...

Tatar Görevi Devraldı Tatar Görevi Devraldı

KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün düzenlenen ...

Oktay: Yeni dönemde KKTC ile çok daha güçlü ve sıkı iş birliğinde çalışacağız Oktay: Yeni dönemde KKTC ...

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı ...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mustafa Akıncı’dan görevi devraldı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar...

Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhuriyet M...

İşte, Özersay’ın Seçim Harcamaları İşte, Özersay’ın Seçim Ha...

Kudret Özersay Seçim Ofisi, bağımsız Cumhurbaşkanı adayı...

Pazar Günü Start Veriliyor Pazar Günü Start Veriliyo...

Büyük av sezonu pazar günü başlıyor. Avcılar 3 Ocak’a ka...

“Türkiyesiz Bir Gelecek Mümkün Değil” “Türkiyesiz Bir Gelecek M...

 Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Kıbrıs Tür...

Hem Kaçak Geçiş, Hem Uyuşturucu Hem Kaçak Geçiş, Hem Uyuş...

Askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Güney Kıbrıs’tan ülkey...

“Salgının İşgücüne Etkileri de İncelenecek” “Salgının İşgücüne Etkile...

İstatistik Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türel Özer Öksüz...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri