Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

‘Hatalı ve kasıtlı kararlardan geri dönülsün’

 Koop-Sen, Koop-Süt Fabrikadaki “hatalı ve kasıtlı kararlardan” geri dönülmesi talebiyle bir günlük uyarı grevi yapıyor. Koop-Süt fabrikası önünde toplanan Koop-Sen üyelerine Sendikal Platform üyeleri de katılarak greve destek belirtti.  Grev sırasında Koop-Sen Genel Başkanı Mehmetali Güröz ve sendikal Platform Adına El-Sen başkanı Kubilay Özkıraç birer açıklama yaptı. GÜRÖZ  Koop-Sen Genel Başkanı Mehmetali Güröz, bu sabah […]

21 Eylül 2020 - 14:52 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi. A+A-

‘Hatalı ve kasıtlı kararlardan geri dönülsün’

 Koop-Sen, Koop-Süt Fabrikadaki “hatalı ve kasıtlı kararlardan” geri dönülmesi talebiyle bir günlük uyarı grevi yapıyor.
Koop-Süt fabrikası önünde toplanan Koop-Sen üyelerine Sendikal Platform üyeleri de katılarak greve destek belirtti. 
Grev sırasında Koop-Sen Genel Başkanı Mehmetali Güröz ve sendikal Platform Adına El-Sen başkanı Kubilay Özkıraç birer açıklama yaptı.
GÜRÖZ 
Koop-Sen Genel Başkanı Mehmetali Güröz, bu sabah başlatılan grev öncesinde Yönetim Kurulu üyelerinin gelerek fabrikanın kapılarını açmak istediğini belirtti.
Güröz, Koop-Süt’ün 2012 yılında batmış durumda olduğunu, personelini ödeyemediğini, 10 ton sütü ancak işleyebildiğini hatırlatarak, kendilerinin sendika ve çalışanlar olarak ellerini taşın altına koyduğunu ve kooperatifi yaşatmak için uğraştıklarını ve 2013 yılında 15 ortak bularak bağımsız ve siyasetten arınmış bir Koop-Süt yarattıklarını anlattı.
2013 yılında Koop-Süt’ün 23 milyon borcu olduğunu 12 milyon birikmiş zararı bulunduğunu vurgulayan Güröz, o dönemde KKTC tarihinde bir ilki gerçekleştirerek çalışanların maaşlarından yüzde 40 indirim yapıldığını ve kurumun idaresinde öyle başlayabildiklerini belirtti.
Güröz, 15 ortağın bağımsız bir Genel Kurul yaparak 6 temsilci ve bir de banka yöneticisinin yer aldığı bir Yönetim Kuruluyla 6 yıl bu kurumu yönettiklerini anlatarak, “2019 yılında UBP’nin tehdidi altında yapılan Genel Kurul’da UBP kökenli yöneticiler Yönetim Kurulu’na seçilene kadar bu kurumu biz çalışanlar yönettik” dedi.
Müşavir ve müsteşarların yönetime getirildiğine işaret eden Güröz, “Düşünün ki bu ülkede faaliyet gösteren 28 fabrikanın birliği olan sür imalatçıları birliğinin başkanı bu kuruma yönetici oldu. Bu nasıl özerkliktir, kooperatifçiliktir nasıl siyasetten arındırılmışlıktır”  dedi.
Güröz, 2019 yılında göreve gelen bu yapının o günden itibaren kurum için hiç adım atmadığını, geçen ay seçim amaçlı indirim yapıldığını savunarak, “Noldu, dolar, euro, sterlin, elektrik, su fiyatı mı düştü de indirime gidildi. 1 aylığına yapılan indirimin kime faydası oldu, 2.5 milyonluk zarar kimin içindi” diye sordu. 
Bunları görmeyen hesabını soramayan kişilerin yöneticilik yapmayıp “cadı avına çıktığını” söyleyen Güröz, kendi yönetimlerinin kurumun borçlarını kapatarak 17 milyon mevduat sağladıklarını, 6 yılda 7 milyonluk yatırım yaptıklarını belirtti.
Güröz, KKTC’de kooperatifler yasası altında yönetilen bir kurumun Yönetim Kurulu Başkanı’nın görev başında amir gibi yöneticilik yapamayacağını, çeklere imza atamayacağını ileri sürerek, siyasi kimlikleriyle gelen bu kişilere çalışanların güven duymadığını da ifade etti.
Süt İmalatçıları Birliği üyelerinin Koop Süt yönetiminde görev almasının sakıncalarına örnekler veren Güröz, 2019 yılında bir ilk yaşandığını ve Merkez Bankası’nın burada denetim yaptığını ve herhangi bir şey bulamadığını da hatırlattı.
Güröz, Kooperatifler yasası gereğince hırsızlık yapmadığı sürece kimsenin görevden alınamayacağını hatırlatarak, şu anki yönetimin keyfi uygulamalarla çalışanlara çamur atarak görevden almaya çalıştığını savundu.
Güröz, kurum yöneticilerinin bugünkü grevin nedenini dahi anlamadığına inandıklarını belirterek, gün içinde yönetimden birlerinin kendileriyle iletişime geçmemesi halinde yarın, öbür gün de greve devam edeceklerini hatta sonrasında, levazımda, Binboğa’da ve en sonunda da Kooperatif Merkez bankasında grev yapacaklarını belirtti.
“Burası dingonun hanı değildir, kooperatifler bizlerin, çalışanlarındır. Bu şirketi biz kurtardık onlar sonradan gelip siyaset yapmak için kullanıyorlar” diyen Güröz, bu mücadelelerinden vaz geçmeyeceklerini kaydetti.
ÖZKIRAÇ
Sendikal Platform adına konuşan El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç ise, sendikacılığın ilk kuralının öfkeli olmak olduğunu belirterek, “Buradaki insanları öfkeli görüyorum ben de öfkeliyim, 3-5 gündür trilyonlarca elektrik borcu olan sermaye kesiminin elektriklerini kesmeye başladık ancak emekçi polisleri üzerimize sürüyorlar bunun karşılığını çok ağır şekilde verecekler” dedi.
Bazı kurumların ülkenin öz değerlerini temsil etmesi sebebiyle büyük önemleri olduğunu, bu kurumları peşkeş çekmenin tehlikeli olduğunu hatta “vatan hainliğiyle eşdeğer” olabileceğini ifade ederek, “Ülkenin kanını emen ağa babalarına, soytarılara bu ülkenin sahipsiz olmadığını göstermek lazımdır. Ülkeyi seven vatanseverler vardır, pandemi sürecinde yapılan hırsızlıkları da görüyoruz Koop-Süt’e yapılmaya çalışanları da şiddetle kınıyoruz” dedi
Özkıraç,  bu işin bir bedeli olacaksa kendilerinin de Koop-Süt’ün, diğer kurumların da bu bedeli ödemeye hazır olduğunu ancak “derebeylerinin de en ağır bedeli ödemeye hazır olması gerektiği” uyarısında bulundu.
Özkıraç, “Bu kavga farklı bir kavgadır bu artık bir varoluş kavgasıdır kendi ülkemizde çalışanlar haricindekilerin de fedakarlık yapma sırası gelmiştir” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
UBP’de Kurultay Günü UBP’de Kurultay Günü

Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 10.00’da yapılacak açılışla başlayacak Olağanüstü kurultay, 20.00’de, oy verme işleminin so...

Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti. Yılmaz’ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrol...

Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duasını Alarak Başladı Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duası...

UBP sevgisi yanında, ailesine düşkünlüğü ile bilinen Taçoy, bu sabah anne- babasının hayır duasını alarak güne başladı. Ulusal Birlik P...

İmamoğlunun Testi Pozitif İmamoğlunun Testi Pozitif

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun testi pozitif çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs t...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
19. Devlet Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı 19. Devlet Fotoğraf Yarış...

Türkiye'de fotoğraf sanatçılarını...

Erhürman: Önümüzdeki 48 saat çok yoğun geçecek Erhürman: Önümüzdeki 48 s...

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) P...

Avrupa Parlamentosunda Maraş ve Kıbrıs müzakereleri konulu tasarı kabul edildi Avrupa Parlamentosunda Ma...

Bağlayıcılığı olmayan tasarıda ka...

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu 10. Uluslararası Suç ve C...

Bu yıl "Herkes için adalet" temas...

Polis uyardı: “Sahte 50 Euro’luk banknotlara dikkat!” Polis uyardı: “Sahte 50 E...

Piyasaya sürülen sahte 50 Euro’lar konusunda polis uyarı yap...

Ersin Tatar: “Bugün dünyada en güvenli yerlerden biri KKTC’dir” Ersin Tatar: “Bugün...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali ...

Dursun Oğuz: “Zeytin ve zeytinin yan ürünlerini geliştirmek için girişimlerimiz devam ediyor” Dursun Oğuz: “Zeytin ve z...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Dünya Zeytin Gü...

KTEV pandemi nedeniyle bu yıl yeni burs dağıtamıyor KTEV pandemi nedeniyle bu...

KTEV, geçmiş dönem burs alan ve kriterleri karşılayanlara bu...

Jale Refik Rogers: “Geniş tabanlı bir hükümet, toplumdaki kutuplaşmayı giderecektir” Jale Refik Rogers: “Geniş...

Ülkenin içinde bulunduğu pandemi, ekonomik kriz ve kutuplaşm...

UBP, “Başbakanlık şartıyla” elini taşın altına koymaya hazır UBP, “Başbakanlık şartıyl...

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, geniş tabanlı bir hüküm...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri