Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Hristodulidis: Ankara, diyalog öncesi Atina’yı zor duruma sokmak istiyor

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in bu konuyu Avrupalı ortaklarının önüne koymaya hazır olduğunu ancak Türkiye ile Yunanistan arasında beklenmekte olan diyalog arifesinde Güney Kıbrıs’a baskı yapılması beklendiğine işaret eden gazete “Alman hükümetinin, inisiyatifini güçlendirmek için Ankara-Atina diyaloğunda ve diyaloğun başlaması için gerekli şartların yaratılmasında ısrar edeceği hissi hâkim” ifadelerine yer verdi. “Ankara diyalog öncesinde Atina’yı […]

21 Eylül 2020 - 16:26 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi. A+A-

Hristodulidis: Ankara, diyalog öncesi Atina’yı zor duruma sokmak istiyor

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in bu konuyu Avrupalı ortaklarının önüne koymaya hazır olduğunu ancak Türkiye ile Yunanistan arasında beklenmekte olan diyalog arifesinde Güney Kıbrıs’a baskı yapılması beklendiğine işaret eden gazete “Alman hükümetinin, inisiyatifini güçlendirmek için Ankara-Atina diyaloğunda ve diyaloğun başlaması için gerekli şartların yaratılmasında ısrar edeceği hissi hâkim” ifadelerine yer verdi.

“Ankara diyalog öncesinde Atina’yı zor duruma sokmak istiyor” yorumunu da yapan gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis “iefimerida.gr” isimli yunan haber sitesine verdiği röportajda Türkiye’nin “Oruç Reis örneğinin aksine, gerilimi tırmandırmak için Kıbrıs’ı seçtiğini” iddia etti.

Hristodulidis Navtex’lerini 12 Ekim’e kadar uzatmasının “Ankara’nın niyetinin göstergesi olduğunu” savundu. Yaptırımlar meselesinin iki ayağı bulunduğunu, bunlardan birinin Kıbrıs adası etrafında devam etmekte olan faaliyetleriyle, diğerinin de Yunanistan “aleyhine faaliyetleri” ile ilgili olduğunu da söyleyen Hristodulidis  “yaptırımların, Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki faaliyetleriyle ilgili ayağı derhal uygulanmalıdır” dedi.

TÜRKİYE, YUNANİSTAN’I VE GÜNEY KIBRIS’I ZOR DURUMA SOKUYOR

Türkiye’nin Oruç Reis sismik araştırma gemisini Antalya Limanı’na çektikten sonra Yavuz ve Barbaros Hayreddin Paşa gemileri için mevcut Navtex’lerini uzatarak, AB Dış Konular Konseyi ve Avrupa Konseyi toplantılarının yapılacağı bu kritik haftada Yunanistan’ı ve Güney Kıbrıs’ı zor duruma sokmakta olduğu bildirildi.

Fileleftheros “Tırmandırma İle Diyalog… Doğu Akdeniz’deki Gerilime İlişkin Gelişmeler Açısından Belirleyici Hafta… Ankara’dan Taktik Hareketler” başlığıyla manşete çektiği haberinde Rum yönetimi açısından zor bir diplomatik hafta olacağına işaret ederek Türkiye’nin bu hareketi ile Rum yönetimine, yaptırımlar konusunda ısrar etmekten başka seçenek bırakmadığını” iddia etti.

“AB’NİN DESTEĞİNİ KARARLI EYLEMLERİYLE GÖSTERMELİ”

Gazete Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis’in Doğu Akdeniz’de şekillenmekte olan durumun “hafife alınmaması, AB’nin desteğini kararlı eylemleriyle ifade etmesi gerektiğini” söylediğini yazdı.

Habere göre Petridis “Kithrea” (Değirmenlik)  kökenliler anısına düzenlenen törende yaptığı konuşmada “duruma gerekli dikkat gösterilmeli ve Türkiye’ye, faaliyetlerini göğüslemede AB’nin birlik içerisinde olduğu mesajı verilmesi için derhal kararlılıkla eyleme geçilmesi gerektiği” iddiasında bulundu.

Petridis “çözüm çabasına bağlıyız. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini ve kapalı Maraş’ı açma projelerine son vererek diyalog için uygun ortam yaratılmasına katkıda bulunması kaydıyla Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması yönünde sistemli şekilde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARINI ÇOĞU ZOR DİYOR KİMİLERİ İHTİMAL VERMİYOR”

Alihtia da manşet haberine “Türkiye’ye Yaptırımlar Konusunda Avrupa Zamanı, Ama… Bugün Dışişleri Bakanları Bilgilendiriliyor, Perşembe ve Cuma Günleri AB Liderleri Karar Verecek  – Erdoğan: Diplomasiye Alan Açacağız” başlık ve spotlarını attı.

Gazete “AB, Kıbrıs MEB’indeki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım kararı verecek mi? Çoğu, zor diyor. Kimileri ihtimal vermiyor. Çünkü Almanya başta olmak üzere, bu tür yaptırımları reddeden, gerilimin düşürülmesi ve diyalog karşı önerisinde bulunan üye devletler var” ifadelerini kullandı.

Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis’in Yunan haber sitesine verdiği röportajı iç sayfasında “Hristodulidis’in Türkiye’nin Tavrıyla İlgili Değerlendirmesi… Kıbrıs Gerilimi Düşürme Denkleminin Dışında… Avrupa Yaptırımlarının, Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki Faaliyetleriyle İlgili Ayağı Uygulanmalı” başlığıyla aktardı.

KIBRIS SORUNU-BEŞLİ KONFERANS

Habere göre Kıbrıs sorunuyla ilgili soruya karşılık “Lefkoşa müzakerelerin Crans Montana’da kalınan noktadan yeniden başlamasını istiyor” diyerek BM Genel Sekreteri’nin, olumlu sonuç perspektifi olması için müzakerelerin uygun ortam içerisinde, gerilimden uzak yapılması gerektiği sözünü yineledi.

Hristodulidis beşli konferans toplanması ihtimali olup olmadığı sorusuna da “Lefkoşa, Crans Montana’daki oluşumla özlü müzakere istiyor.  Hatırlatırım; son müzakere prosedüründe Kıbrıs sorununun gerek iç yönleri gerek dış yönleri ile ilgili AB’nin de katıldığı görüşmeler vardı.  Bunun, önemli yakınlaşmalar olmasında belirleyici şekilde yardımcı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
UBP’de Kurultay Günü UBP’de Kurultay Günü

Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 10.00’da yapılacak açılışla başlayacak Olağanüstü kurultay, 20.00’de, oy verme işleminin so...

Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti. Yılmaz’ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrol...

Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duasını Alarak Başladı Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duası...

UBP sevgisi yanında, ailesine düşkünlüğü ile bilinen Taçoy, bu sabah anne- babasının hayır duasını alarak güne başladı. Ulusal Birlik P...

İmamoğlunun Testi Pozitif İmamoğlunun Testi Pozitif

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun testi pozitif çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs t...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
O Suriyeliler Güney’e İade Edildi! O Suriyeliler Güney’e İad...

Bir süredir KKTC’de tutuklu bulunan ve Güney Kıbrıs’ta c...

Sallandık! Sallandık!

Antalya ile Kıbrıs arasında, denizde, 5.2 büyüklüğünde d...

Tatar, DP ve YDP İle Görüştü Tatar, DP ve YDP İle Görü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümet kurma çalışmaları çer...

DP’ye Katılımlar Sürüyor DP’ye Katılımlar Sürüyor...

Demokrat Parti, Genel Başkan Fikri Ataoğlu’nun ‘Birlik v...

“.. Artık Bu Halka Daha Fazla Saygısızlık Edilmesin” “.. Artık Bu Halka Daha F...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümet kurma çalışmaları kap...

Bu Sefer Neresi? Bu Sefer Neresi?

Meteoroloji Dairesi, son 24 saatte en fazla yağışın 33kg...

İznik’teki zeytinlikte yeni mezar odaları bulundu İznik’teki zeytinli...

Bursa’nın İznik ilçesinde, daha ö...