• DOLAR
  $1.649,4200
  ( ₺1,51 )
 • EURO
  $0,4621
  %0,31
 • ALTIN
  $48.683,8000
  %0,37
 • BIST
  91,9531
  ( -₺0,03 )
İKİ TOPLUMLU “SİYASİ LİDERLERE DESTEK MİTİNGİ” DÜZENLENDİ

İKİ TOPLUMLU “SİYASİ LİDERLERE DESTEK MİTİNGİ” DÜZENLENDİ

İki toplumlu Barış İnsiyatifi ve Rum PEO Sendikası’nın ortaklaşa düzenlediği, bazı siyasi partilerin de destek verdiği, “Siyasi Liderlere Destek Mitingi”nde, karşılıklı kabul edilebilir, federal bir çözüme varılması için liderlere çağrıda bulunuldu.

İki toplumlu Barış İnsiyatifi ve Rum PEO Sendikası’nın ortaklaşa düzenlediği, bazı siyasi partilerin de destek verdiği, “Siyasi Liderlere Destek Mitingi” ara bölgede yapıldı.

Çetinkaya Sahası’nda akşam saat 19.40 sıralarında, barış için şiirler ile Türk ve Rum Karma Korosu’nun seslendirdiği şarkılarla başlayan mitinge, Türk ve Rum kesimlerinden yaklaşık  bin beş yüz  kişi katıldı.

Türk ve Rum polisleri yanında, Birleşmiş Milletler de bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Mitinge katılanlar, “Çözüm Masada, Barış Sokakta” ve “Her şey için Ortak Mücadele” yazılı pankartlar açtılar.

MİTİNGDE OKUNAN ORTAK BİLDİRİDE, KARŞILIKLI KABUL EDİLEBİLİR, FEDERAL BİR ÇÖZÜME VARILMASI İÇİN LİDERLERE ÇAĞRIDA BULUNULDU

Lefkoşa, 21 Kasım 16 (T.A.K.): İki toplumlu Barış İnsiyatifi ve Rum PEO Sendikası’nın ortaklaşa düzenlediği, bazı siyasi partilerin de destek verdiği, “Siyasi Liderlere Destek Mitingi”nde, karşılıklı kabul edilebilir, federal bir çözüme varılması için liderlere çağrıda bulunuldu.

Çetinkaya Sahası’nda saat 19.40 sıralarında, barış için şiirler ile Türk ve Rum Karma Korosu’nun seslendirdiği şarkılarla başlayan mitinge, Türk ve Rum kesimlerinden 1500 civarında kişi katıldı.

Türk ve Rum polisleri yanında, Birleşmiş Milletler de bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Polisin sınır kapılarında daha çok personelle yer almasından dolayı her iki tarafta da geçişlerin çok hızlı bir şekilde yapılması dikkati çekti.

Mitinge katılanlar, “Çözüm Masada, Barış Sokakta” ve “Her şey için Ortak Mücadele” yazılı pankartlar açtılar, “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” sloganları attılar.

Geceye ilk olarak Neşe Yaşın ve Popi Avraam’ın şiirleri ve Türk-Rum karma korosunun şarkılarıyla başlandı.

Daha sonra gökyüzüne balonlar ve barış güvercinleri bırakıldı ve “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganları atıldı. Daha sonra ortak bildiri okundu.

“ARA BÖLGEYİ ÇÖZÜM VE BARIŞ İÇİN ORTAK EYLEM ALANINA ÇEVİRDİK”

Aralarında bazı Kıbrıslı Türk ve Rum partilerin de bulunduğu, gençlik, kadın örgütleri ve İki Toplumlu  Barış İnisiyatifini oluşturan toplam 120 kuruluşun hazırladığı belirtilen ortak bildiride, Lefkoşa’daki Çetinkaya (Taksim) Sahasının olduğu bölgenin adeta “Kıbrıs’ın kalbi” olduğuna ve ara bölgenin Kıbrıslı Türkler ve Rumlar tarafından ortak eylem alanına çevrildiğine dikkat çekildi.

Türkçe ve Rumca olarak okunan bildiride, Latin, Maronit ve Ermeni yurttaşların da miting alanında olmasına dikkat çekilerek, Mont Pelerin’de yoğun görüşme ve “pazarlıkların” devam ettiği bir sırada halkın da meydanlarda liderlerine destek için bir araya geldiğine işaret edildi.

LİDERLERE ÇAĞRI…

Yurdunun geleceği için kaygısı olan herkesin mücadele ortaya koyması ve Kıbrıs’taki iki lidere destek vermek amacıyla bir araya gelindiği kaydedilen açıklamada, karşılıklı kabul edilebilir, federal bir çözüme varılması için liderlere çağrıda bulunuldu.

Hoşgörüsüzlüğü tarihe gömmenin tam sırası olduğunu, sürecin olumlu şekilde sonuçlanmasının beklendiğini vurgulamak için miting alanında toplanıldığı kaydedilen açıklamada, herkese birleşik demokratik vatana gidecek yaratıcı ve yapıcı şekilde çalışma çağrısında da bulunuldu.

Ortak açıklamanın okunmasının ardından gece iki toplumlu folklor ekibi ve Kıbrıs Havaları Derneği’nin gösterileriyle devam etti.

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM