• DOLAR
  $1.484,2900
  ( ₺0,07 )
 • EURO
  $0,4337
  %0,05
 • ALTIN
  $47.276,0000
  %0,02
 • BIST
  90,3091
  ( ₺0,00 )
Pamukkale’de beyaz traverten oluşumlu mağara keşfedildi

Pamukkale’de beyaz traverten oluşumlu mağara keşfedildi

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde daha önce kaçak kazı yapılan alanın yaklaşık 30 metre derinliğinde bir mağara keşfedildi. Beyaz traverten oluşumları ve sarkıtlarıyla dikkat çeken mağara koruma altına alındı.

Serinhisar ilçesinin kırsal Kızılhisar Mahallesi’nin ‘Sarp Deresi’ mevkii olarak bilinen Gavuralanı Tepesi’ndeki insan figürüne benzeyen kayanın yanında bir süre önce kaçak tarihi eser kazısı yapıldığı belirlendi.

Mağaraya iple iniliyor

Definecilerin kazdıkları yerden iple inildiğinde yaklaşık 30 metre derinliğinde bulunan Kızılhisar Mağarası’na ulaşıldı.

Dağlık alandaki 1 saatlik yürüyüşle ulaşılan mağaradaki odacıklarda, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale’deki gibi travertenler ile sarkıt ve dikitler bulundu.

Mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tabiat varlığı olarak ilan edilerek korumaya alındı. Mağarayı görmek isteyen maceraseverler iple içine inerek doğal güzelliği görebiliyor.

“İçinde travertenler ve sarkıtlar var”

Bölgede çobanlık yapan Mehmet Alabaş, mağaranın koruma altına alınmasına sevindiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Define avcıları kaya üzerindeki insan başı figürüne bakıp, yanında hazine bulmak amacıyla kaçak kazı yapmışlar. Kazdıkları sırada bu mağarayı bulmuşlar. Eskiden burada böyle bir mağara yoktu. Kaçak kazıyla ortaya çıkmış, ne zaman kazıldığı belli değil. Avcılar gizli cenneti ortaya çıkarmış. Mağaranın içinde hazine bulup, bulmadıklarını da kimse bilmiyor. Dar bir girişi var iple inilebiliyor. İçinde travertenler ve sarkıtlar var. Daha derin olan yerler var ancak girilemiyor. Mağaranın koruma altına alınmasına sevindik. Turizme kazandırılırsa bölge için iyi olur.”

TRT

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM