Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Rum basını: Diyalog başlıyor…

Politis “Atina-Ankara İstikşafi Temaslarda Anlaştı… Diyalog Başlıyor ve Kıbrıs, Yaptırımları ile…” başlığıyla manşetten “Zirve Toplantısı Ertelendi, Kıbrıs Yaptırımlarda Israr Ediyor” başlığıyla da iç sayfasından aktardığı haberinde ertelemenin, pazartesi günkü Dış Konular Konseyi sonuçlarından sonra, üye ülkeler arasındaki iklimin çok da iyi olmadığı bir zamana denk geldiğine dikkat çekti. Habere göre Rum yönetimi Berlin’deki Gymnich toplantısında […]

23 Eylül 2020 - 12:19 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi. A+A-

Rum basını: Diyalog başlıyor…

Politis “Atina-Ankara İstikşafi Temaslarda Anlaştı… Diyalog Başlıyor ve Kıbrıs, Yaptırımları ile…” başlığıyla manşetten “Zirve Toplantısı Ertelendi, Kıbrıs Yaptırımlarda Israr Ediyor” başlığıyla da iç sayfasından aktardığı haberinde ertelemenin, pazartesi günkü Dış Konular Konseyi sonuçlarından sonra, üye ülkeler arasındaki iklimin çok da iyi olmadığı bir zamana denk geldiğine dikkat çekti.

Habere göre Rum yönetimi Berlin’deki Gymnich toplantısında alınan; Türkiye’nin,  sözde “Kıbrıs MEB’i” içerisindeki tavrını zirve toplantısına kadar değiştirmemesi halinde Türkiye’ye yönelik yaptırımlar listesinin özel ve tüzel kişiler eklenerek genişletilmesi kararının uygulanmasında ısrar ediyor.  Aynı toplantıda Lukaşenko Beyaz Rusya’sı (Belarus) için de benzer bir sonuç çıkmıştı.

Rum yönetiminin, AB’deki çoğu ortağının karşıt görüşte olmasına rağmen Gymnich kararının uygulanmasında ısrar etmesinin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis’i Zirve toplantısında zor duruma düşürebileceği kaydedilen haberde Zirve’de,  Beyaz Rusya meselesinde yaptırımların derhal benimsemesi için (Anastaiadis’e) baskı yapılmasının beklendiği hatırlatıldı.

YUNANİSTAN ARTIK TÜRKİYE İLE DİYALOGLA DAHA ÇOK İLGİLENİYOR

Gazete Atina’nın, Başbakan Mitsotakis aracılığıyla Rum yönetiminin taleplerine destek olacağını açıklamış olmasına karşın “artık Türk-Yunan diyaloğu ile daha çok ilgilendiğine” vurgu yaptı, özetle şunları kaydetti:

“Lefkoşa’nın Dış Konular Konseyi’nde, Beyaz Rusya’ya yaptırımları Türkiye’ye yaptırımlara bağlamaktaki ısrarı, bu aşamada Türkiye yerine Beyaz Rusya’ya yaptırım uygulanması gerektiği görüşünde olan AB üyesi çoğu devleti memnun etmedi. 

RUM YÖNETİMİNE TAMAMEN FARKLI İKİ MESELE ARASINDA BAĞLANTI KURMAYA ÇALIŞIYOR SUÇLAMASI

Beyaz Rusya’ya yaptırımlar konusunda ortak bir karar alınamamasından bir dereceye kadar hayal kırıklığı belirtenler arasında Litvanya, Finlandiya ve Almanya var. Özellikle Finlandiya ve Litvanya Kıbrıs’ı, birbirinden tamamen farklı olan iki mesele arasında bağlantı kurmaya çalışmakla suçladı.

Bir kısım yabancı medya bu tavrı nedeniyle Kıbrıs Cumhuriyeti’ni pervasızlık ve kendi ulusal gündemini ileri götürmekle eleştirdi. Atina’nın Ankara ile diyaloğa girdiği bir konjonktürde Lefkoşa’nın Türkiye’ye yönelik yaptırımlar listesinin yeni isimler eklenerek genişletilmesinde ısrar etmesi, özellikle de listeye kilit noktadaki kişi ve şirket ismi eklenmesinin beklenmediği dikkate alındığında, çoğu kişi tarafından yadırganabilir.”

Fileleftheros “Istıraba Uzatma… Yunanistan ve Türkiye Diyaloğun Başlayacağını Açıkladı, Ankara Bir Navtex Daha Yayımladı… Yarınki Zirve Toplantısı Ertelendi”  başlıklı manşet haberinde Konsey Başkanı Charles Michel’in karantinaya girdiği mesajı ile Rum yönetiminin Avrupa Zirvesi’ni “ıstıraplı” bekleme süresinin uzadığına dikkat çekti.

TÜRKİYE’DEN LİMNİ’DE LOZAN İHLAL EDİLDİ NAVTEX’İ

Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlama konusunda uzlaştıklarını ancak tarih belirlenmediğini belirten gazete bunun, “Türkiye’nin Zirveden çıkacak sonucu önceden bilmek istemesinden kaynaklandığını” savundu, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye şimdilik Navtex teranaesine devam ediyor. Yunanistan’la diyalog açıklamasıyla neredeyse eşzamanlı olarak, Limni’nin askersizleştirilmesini talep ettiği bir Navex daha yayımladı: Limni adasının 1923 Lozan Antlaşması’nda belirtildiği şekliyle askersizleştirme statüsü ihlal edilmiştir.”

Alithia “Hızlı Gelişmeler… Yunanistan-Türkiye Yeni Türk Navtex’inin Gölgesinde Diyaloğa Başlıyor… Erdoğan-Macron Telefon Görüşmesi… Zirve Toplantısı 1-2 Ekim’e Ertelendi” başlıklı manşet haberinde Yunan Başbakanı Mitsotakis’in Dış Konular Konseyi toplantısının tamamlanmasının ardından dün gece (Salı) Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile uzun bir telefonda uzun bir koordinasyon görüşmesi yaptığını bildirdi.

MİTSOTAKİS ANASTASİADİS’LE UZUN BİR TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI

Gazeteye göre Mitsotakis-Anastasiadis telefon görüşmesiyle ilgili açıklamasında Yunan Başbakan’ın, Yunanistan’ın tam desteğini ve Rum yönetiminin Avrupa Dış Konular Konseyi’ndeki tavrını anlayışla karşıladığını ilettiğini iletti.

Rum Sözcü Kiriakos Kusios, AB Dış Konular Konseyi’nde cereyan edenlerin ele alındığı uzun telefon görüşmesinde Rum yönetiminin tezlerini detaylı şekilde aktaran Anastasiadis’in “ilke olarak, Dış Konular Konseyi’ndeki pozisyonumuzda ısrar ediyoruz” dediğini aktardı.

Kusios’a göre Anastasiadis Rum yönetiminin, sözde “MEB’inde Türkiye’nin saldırısına ve Maraş’ı açma tehditlerine maruz kaldığını, Avrupa’nın yaptırımları tercihli uygulayarak çifte standart güdemeyeceğini” iddia etti. Kusios Rum yönetiminin tavrına “mutlak anlayış gösterdiğini ve tam desteğini sürdüreceğini söyleyen Mitsotakis’in Türkiye ile istikşafi görüşmeler hakkında bilgi verdiğini, iki liderin temasta kalma konusunda anlaştığını ekledi.

Haravgi de manşet haberini “Türkiye – Yunanistan Diyalogda Anlaştı… Zirve Toplantısı 1-2 Ekime Ertelendi… İstikşafi Görüşmeler İstanbul’da Başlıyor… Erdoğan… Kıbrıslı Türklerin de Katılımıyla Bölgesel Konferans”  başlık ve spotlarıyla aktardı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İmamoğlunun Testi Pozitif İmamoğlunun Testi Pozitif

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun testi pozitif çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs t...

Amcaoğlu: Hedeflenen tarih 30 Ekim Amcaoğlu: Hedeflenen tarih 30 Ekim

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı 30 Ekim Cuma günü Bakanlar Kurulu’ndan Meclis’e sevk edilmesini hed...

Aytan Marketten Açıklama; Bir Çalışanımız da Covid-19 Tespit Edildi Aytan Marketten Açıklama; Bir Çalışanımı...

Gönyeli’de faalliyet sürdüren Aytan Market yetkilileri bir çalışanlarının COVID-19 testinin pozitif olduğunu açıkladı. Marketin s...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından Süpriz Karar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından S...

TCMB, beklentilere ters şekilde politika faizini %10.25’te sabit tuttu. Dolar 8, Euro 9.45, sterlin 10.50 TL’ye dayandı Türkiye C...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Meclis Toplandı Meclis Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

...

23 Göçmen Yakalandı 23 Göçmen Yakalandı

Sahil Güvenlik Yenierenköy açıklarında 23 düzensiz göçme...

İş kazası sonucu yüksekten düşen şahıs hayatını kaybetti İş kazası sonucu yüksekte...

Gazimağusa Sanayi Bölgesindeki ka...

Covid-19’a Yakalanan Futbolcular Kim? Covid-19’a Yakalanan Futb...

Hollanda Birinci Futbol Ligi (Eredivise) ekibi PSV’de fo...

Denize 3 Kişi Girdiler, 2 Kişi Döndüler! Denize 3 Kişi Girdiler, 2...

Saat 12,45 sularında Girne Acapulco Oteli sahilinden den...

Bingöl Sallandı! Bingöl Sallandı!

AFAD internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Bingöl şe...

Amanos’a Sonbahar Geldi! Amanos’a Sonbahar Geldi!...

Bölgenin yüksek kesimlerindeki ormanlar, yeşil ve kahver...

“Gücümüzü Türkiye’den Alıyoruz” “Gücümüzü Türkiye’den Alı...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, müzakere sürecine ilişkin “Ar...

“Türkiye İle Uyum, Etkinliğimizi Artıracak” “Türkiye İle Uyum, Etkinl...

UBP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan, katıldığı...

“Tatar’ın Bir Bakana Vekalet Vermesi Daha Şık Olurdu” “Tatar’ın Bir Bakana Veka...

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı Enve...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri