Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Rum basını: “Maraş’a hazırlanıyorlar…”

Türk tarafının, Yavuz sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nden (MEB) ayrılmasına karşılık, yeni planlar hazırladığı iddia edildi. Fileleftheros gazetesi, manşetten “Maraş İçin Hazırlanıyorlar… Türkiye, Yavuz’un Ayrılmasına Rağmen Yeni Gerginlik Başlığı Açtı” başlık ve spotuyla manşetten aktardığı haberinde, Yavuz sondaj gemisinin sözde “MEB”den ayrılmasının “doğru yönde atılmış bir adım” olduğunu ancak Ankara’nın, gerginliğin yatışması […]

06 Ekim 2020 - 13:30 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi. A+A-

Rum basını: “Maraş’a hazırlanıyorlar…”

Türk tarafının, Yavuz sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nden (MEB) ayrılmasına karşılık, yeni planlar hazırladığı iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi, manşetten “Maraş İçin Hazırlanıyorlar… Türkiye, Yavuz’un Ayrılmasına Rağmen Yeni Gerginlik Başlığı Açtı” başlık ve spotuyla manşetten aktardığı haberinde, Yavuz sondaj gemisinin sözde “MEB”den ayrılmasının “doğru yönde atılmış bir adım” olduğunu ancak Ankara’nın, gerginliğin yatışması hedefinin tam tersine planlar hazırlığı içinde olduğunu öne sürdü.

Gazete, Türk tarafının bu pazar yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Maraş’ın kapalı olan sahilinin açılması ve Türkiye’den gelen su için yapılacak törene Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelmesi gibi eylemler planlandığını iddia ederek, özellikle Maraş’ın, “oldu-bittiler yaratma oyununa” dönüştürüldüğünü ileri sürdü.

Haberde, 2017 yılının Ağustos ayında Crans-Montana’daki görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasının akabinde, Türkiye’nin bunu “kullanarak”, Maraş sahilinin coğrafi bakımdan Derinya’ya ait olan bölümünü açtığı anımsatıldı.

Gazete, Rum Hükümeti’nin Türk tarafının niyetleriyle ilgili bilgileri göz önünde bulundurduğunu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de bu çerçevede, geçtiğimiz günlerde yapılan Avrupa Konseyi toplantısının sonuç bildirgesinde, Maraş ile ilgili BM Güvenlik Konseyi kararından bahsedilmesini sağladığını kaydederken, Rum diplomatların Avrupa bölgesinde Türkiye’nin Maraş konusundaki eylemleriyle ilgili bilgilendirme yapmak için yoğun çalışma yürüttüğünü yazdı.

Anastasiadis’in, Avrupa Konseyi toplantısı sırasında Almanya Şansölyesi Angela Merkel’den, Türkiye tarafından gerginliğin yatışması hedefiyle bazı eylemlerde bulunulacağı konusunda teyit aldığını kaydeden gazete, gelen bilgilere göre Merkel’in Anastasiadis’ten Türkiye aleyhinde yaptırımlar konusunda ısrarcı olmamasını istediğini ve bunun, kendisinin aldığı inisiyatifi olumsuz etkileyeceğini söylediğini belirtti.

Haberde, Merkel’in çabasının, yeni bir NAVTEX yayınlanmaması ve Türkiye’nin bir veya iki sondaj gemisinin bölgeden ayrılmasıyla ilgili olduğu kaydedilirken; her ne kadar iki konu arasında net bağlantı bulunmasa da, Yavuz sondaj gemisinin Pazar günü, sözde “MEB”den ayrılmasının da bir gerçek olduğu ifade edildi.

Gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios’un, Yavuz sondaj gemisinin ayrılmasıyla ilgili ihtiyatlı bir açıklama yaparak, bu ayrılmanın kalıcı bir ayrılma olup olmadığını bilmediklerini ve Barbaros sismik araştırma gemisinin hala sözde “MEB” içerisinde bulunduğuna işaret ettiğini yazdı.

Habere göre, Kusios, Rum hükümetinin durum değerlendirmesi yapabilmek için gelişmeleri beklediğini ve mevcut olguların müzakerelerin yeniden başlaması çabalarını zorlaştırdığını söyledi.

Alithia gazetesi ise “Yavuz’un Kıbrıs MEB’inden Ayrılması… Maksatlı Eylem mi?” başlığıyla manşetten aktardığı haberinde, Rum hükümetinin, Yavuz sondaj gemisinin sözde “MEB”den ayrılmasının ardından Türkiye’nin gerçek niyetinin ne olduğunu görmeyi beklediğini ve bu ayrılmanın, Türkiye’nin başta Almanya olmak üzere, AB’den gördüğü baskılardan kaynaklandığını yazdı.

Gazete, Türkiye’nin KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarını etkilemek maksadıyla Maraş ile ilgili bir eylemde bulunması olasılığına dair endişenin hakim olduğunu kaydederken, Anastasiadis’in dün Merkel ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştüğünü yazdı.

Haberde, Anastasiadis’in Merkel ve Michel ile yaptığı telefon görüşmelerinde, “Türk tehditlerini” detaylı şekilde ele aldıklarını ve özellikle Maraş’ın açılması ile kolonizasyonu yönündeki “tehditleri” irdeledikleri kaydedildi.

Habere göre, Anastasiadis, Merkel ve Michel’e Yavuz sondaj gemisinin ilk olumlu adım olduğunu ancak yeterli olmadığını ve diyalogun yeniden başlaması için Türkiye’nin tüm “tahriklerinden” vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
UBP’de Kurultay Günü UBP’de Kurultay Günü

Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 10.00’da yapılacak açılışla başlayacak Olağanüstü kurultay, 20.00’de, oy verme işleminin so...

Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti. Yılmaz’ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrol...

Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duasını Alarak Başladı Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duası...

UBP sevgisi yanında, ailesine düşkünlüğü ile bilinen Taçoy, bu sabah anne- babasının hayır duasını alarak güne başladı. Ulusal Birlik P...

İmamoğlunun Testi Pozitif İmamoğlunun Testi Pozitif

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun testi pozitif çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs t...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Dikkat! Yağmur Var… Dikkat! Yağmur Var…

Meteoroloji Dairesi, bu gece saat 21.00’den itibaren sağ...

Ev İçi Şiddet Yasa Taslağı Uluçay’a Sunuldu Ev İçi Şiddet Yasa Taslağ...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Kadına Yön...

“KKTC Ayakta Olmaya Devam Edecek” “KKTC Ayakta Olmaya Devam...

Yakın Doğu Bank’ın (Near East Bank) yeni genel müdürlük ...

Meteoroloji Dairesi uyardı: “Bu gece ve yarın sağanak yağış olacak” Meteoroloji Dairesi uyard...

Meteoroloji Dairesi, bu gece ve yarın için ‘sağanak’ uyarısı...

Cemal Özyiğit: “Kudret Hoca’yı bir şey olmamış gibi ‘hoş geldin’ deyip bağrımıza basamayız” Cemal Özyiğit: “Kud...

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit...

Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplandı…  Hür-İş: “Bizim isteğimiz evimize bir parça ekmek götürmek ama zamanında” Asgari Ücret Saptama Komi...

Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplandı. Görüşmede açıklama ...

Tatar: YDÜ’nin yaptığı yatırım, diğer yatırımcılara örnek olsun Tatar: YDÜ’nin yaptığı ya...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı açılış töreni bir ...

2 Ayrı Yer, 2 Ayrı Ölüm! 2 Ayrı Yer, 2 Ayrı Ölüm!...

Gazimağusa’da halı sahada rahatsızlanan 25 yaşındaki Edw...

CTP, DP İle görüştü CTP, DP İle görüştü

Hükümet kurma çalışmalarını sürdüren Cumhuriyetçi Türk P...

Bİ GİDİN ÖTEDE OYNAYIN! Bİ GİDİN ÖTEDE OYNAYIN!...

Şiddet mi? Bak ben sana taaa en başından şiddetin babasını a...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri