• DOLAR
  $1.367,1500
  ( -₺5,81 )
 • EURO
  $0,4202
  %1,04
 • ALTIN
  $45.059,0000
  %-1,39
 • BIST
  90,9458
  ( ₺0,03 )
Saner: 5 adayın da partiyi daha ileriye götürmek için çalışacağına inanıyorum

Saner: 5 adayın da partiyi daha ileriye götürmek için çalışacağına inanıyorum

Kurultayda parti Genel başkanlığı için Dursun Oğuz, Faiz Sucuoğlu, Ünal Üstel, Hasan Taçoy ve Nazım Çavuşoğlu yarışacak…

Ulusal Birlik Partisi olağanüstü kurultaya gidiyor…

Kurultayda parti Genel başkanlığı için Dursun Oğuz, Faiz Sucuoğlu, Ünal Üstel, Hasan Taçoy ve Nazım Çavuşoğlu yarışacak…

Sabah saat 10:00 başlayacak kurultayın ilk turda salt çoğunluk sağlana-mazsa, seçim en çok oy alan iki aday arasında bir hafta sonra yani 7 Kasım’da tekrarlanacak.

Kurultayda oy kullanama işlemi ise akşam saat 20:00 de sona erecek.

Kurultayda genel başkanlık seçiminde oy pusulasındaki sıralama da belli oldu.
Buna göre, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ilk sırada yer alırken, Turizm eski Bakanı ve Girne Milletvekili Ünal Üstel ikinci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu üçüncü, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu dördüncü, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise beşinci sırada yer aldı.

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner, BRT’de yayınlanan “Haber Masası”nda kurultay sürecini değerlendirdi.

Genel Başkanı Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından partinin şu an için 20 milletvekili kaldığını dile getiren Saner, vekillerin de hepsinin genel başkanlık yapacak düzeyde olduklarını söyledi.

“Ancak bu tip kurultaylarda her ne kadar herkesin demokratik olarak bu yarışlara katılma hakkı olduğu gibi, partinin birlik ve bütünlüğü için de bir iki aday üzerinde ya da 3 aday üzerinde uzlaşı sağlayıp bu kurultaya sürecini atlatabilirdik diye düşünüyorum. Seçimde yarışacak 5 adayın da UBP’yi daha ileriye götürmek için çalışacağına yürekten inanmaktayım. Yarınki kurultayın da öncelikle ülkeye daha sonra da partiye hayırlı olmasını diledi.”
Saner, kurultay hazırlıklarının bir aksilik olmaması durumunda akşam saatlerinde tamamlanacağını kaydederek, UBP gibi büyük bir partinin bu hazırlıkları bir haftaya sığdırmasının çok kolay olmadığını ancak, büyük bir demokrasi şöleni havasında geçecek olan kurultayı da en az hatayla tamamlamak istediklerini söyledi.

Yarın sabah saat 10.00 da kurultayın açılışın yapılacağını kaydeden Saner, parti tüzüğü gereği üye sayısının bir fazlasına ulaşılması halinde açılışın yapılacağını eğer ulaşılamazsa kurultayın açılışının bir saat beklendikten sonra yapılacağını vurguladı.

Saner, seçime katılacak adaylarla varılan konsensüs gereği hiçbir adayın konuşma yapmayacağını vurgulayarak, tek konuşmacının genel başkanlığa vekalet etmesinden dolayı kendisi olacağını söyledi.

Konuşmanın ardından oylama geçileceğini belirten Saner, oy kullanma işleminin ise akşam saat 20.00 gibi tamamlanacağını kaydetti.

Saner, pandemi koşulları yüzünden elektronik oylama yapılabilmesi için tüm hazırlıkların da tamamlandığını ancak, birkaç adayın bu konuda tereddütleri olmasından dolayı oylamanın eski sistemle yapılacağını vurguladı.
Ersan Saner, UBP’nin Genel Başkanının aslında ülkenin başbakanı olacağını da vurguladı.

UBP’nin Genel Başkanının aslında ülkenin başbakanı olacağını da vurgulayan Saner, “Aslında biz bir genel başkan değil bir başbakan seçeceğiz yarınki kurultayda, bu bağlamda da bakıldığında UBP’nin sorumluluğu çok büyük” dedi.

Kurultay sonrasında hükümet kurma çalışmalarına da değinen Saner, UBP’nin 20 milletvekiline sahip olmasından dolayı tek başına bir hükümet kuramayacağını ve mutlaka bir koalisyon hükümeti kurmak için çalışacağını söyledi. Saner, tüm yolların denenip başarı sağlanamaması halinde ise Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın hükümeti kurabileceğine inandığı bir başka partinin liderine de hükümeti kurma görevi verebileceğini kaydetti.
Saner, “Biz parti olarak hükümet kurma çalışmalarında tüm şartları zorlayarak yapacağımız çalışmaların sonuç vermemesi halinde erken seçime gitmekten de çekinmeyeceğimizi çok net ifade etmek isterim” dedi.
        
        
                  

1 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM