• DOLAR
  $1.453,7600
  ( -₺5,81 )
 • EURO
  $0,4292
  %1,04
 • ALTIN
  $46.543,0000
  %-1,39
 • BIST
  90,9458
  ( ₺0,03 )
Sigara, Enfeksiyonunun Ağır Geçmesi Riskini Artırıyor

Sigara, Enfeksiyonunun Ağır Geçmesi Riskini Artırıyor

  Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Aydın Meriç, “Sigara ve koronavirüs hastalığı” ile ilgili açıklamalarda bulunarak, detaylı bilgiler aktardı.

  “Sigara, bağışıklık sistemini zayıflatarak yeni tip koronavirüs enfeksiyonunun ağır geçmesi riskini artırıyor. İnsan kök hücrelerinden solunum sistemi modelleri üzerinde yapılan laboratuvar çalışmalar, sigara içmek ‘interferon’ adı verilen bağışıklık sistemi moleküllerinin düzgün çalışmasını engellediğini ortaya koymuştur” diyen Meriç, interferon, vücut hücrelerinin çoğunluğunca sentezlenen ve bakterilere, parazitlere, virüslere ve urlara karşı etki gösteren çok önemli bir protein olduğunu ve  bu moleküllerin düzgün çalışmamasının istenmeyen neticeler doğurabileceğini ifade etti.

 Sigara içen kişilerin hava yollarındaki savunma mekanizmaları bozuluyor

  Meriç, bağışıklık sistemi koronavirüsü ile savaşmada önemli bir faktör olduğunu ve bağışıklık sistemi yaşlılarda, kronik hastalığı olanlarda, kanser hastalarında, iyi beslenemeyenlerde ve bedensel ya da ruhsal olarak aşırı yorgun kişilerde daha zayıf olduğunu belirterek, bu kişilerde virüs enfeksiyonlarıın daha ağır seyrettiğini vurguladı.

“Sigara, nargile, puro, pipo, elektronik sigara gibi tütün ürünleri beş binden fazla kimyasal madde (zehir) içeriyor. Bu kimyasal maddeler tüm hücrelerimize zarar veriyor ve hücrelerimizi yaşlandırıyor. Tütün kullanımından en çok etkilenen organların başında ise akciğerler, kalp ve damarlar geliyor”diyen Meriç, sigara içen kişilerin hava yollarındaki savunma mekanizmalarının bozulduğunu ve bağışıklık sisteminin zayıfladığını; bu nedenle de sigara içenlerde solunum yolu enfeksiyonlarının sigara içmeyenlere göre daha sık görüldüğünü ve daha ağır seyrederek ölüm riskini artırmakta olduğuna dikkat çekti.

Sigara doğal savunmayı azaltır ve virüsün yerleşmesine izin verir

  Meriç sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda neler olabileceğini söyle sıraladı;

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM