Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Tatar: Akdeniz, Türk gölüdür

Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs açıklarında Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Yunanistan, Fransa ve İtalya arasında gerçekleştirilecek askeri tatbikata ilişkin, “Bu yapılan tatbikat yanlıştır ve uluslararası hukuka aykırıdır.” dedi.   Tatar, 26-28 Ağustos’ta Rum yönetimi, Yunanistan, Fransa ve İtalya ortaklığıyla gerçekleşecek deniz ve hava tatbikatına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin Akdeniz’de yaklaşık 1800 kilometrelik kıyı şeridinin […]

26 Ağustos 2020 - 12:36 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi. A+A-

Tatar: Akdeniz, Türk gölüdür

Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs açıklarında Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Yunanistan, Fransa ve İtalya arasında gerçekleştirilecek askeri tatbikata ilişkin, “Bu yapılan tatbikat yanlıştır ve uluslararası hukuka aykırıdır.” dedi.

 

Tatar, 26-28 Ağustos’ta Rum yönetimi, Yunanistan, Fransa ve İtalya ortaklığıyla gerçekleşecek deniz ve hava tatbikatına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin Akdeniz’de yaklaşık 1800 kilometrelik kıyı şeridinin olduğunu söyleyen Tatar, KKTC’nin de kıyı şeridi olduğunu ve kimsenin bu bölgede faaliyet gösterirken bunu göz ardı edemeyeceğini kaydetti.

Tatar, uluslararası hukuka göre, Kıbrıs’ta iki eşit ortak olarak Rumlar ve Türklerin var olduğunu ve Rum kesiminin, Kıbrıslı Türklerin onay vermediği hiçbir anlaşmaya ve ortaklığa dahil olamayacağını kaydetti. Başbakan Tatar, şöyle devam etti: “Bu yapılan tatbikat yanlıştır ve uluslararası hukuka aykırıdır. Kıbrıs’ın Türkiye, İngiltere ve Yunanistan olmak üzere 3 garantörü var. Kıbrıs Rum kesimi ile diğer ülkelerin bir anlaşma hakkı yoktur. Bu garantörlerden başka ne Fransa ne de bir başkası buralara gelemez. Bu tatbikat neyin nesidir? Neyi ispat etmeye çalışıyorlar? Türkiye ile bir savaş durumunda, güya Türkiye’yi nasıl alt edebileceklerini mi test edecekler?” Tatar, bölgede bir savaşın kimsenin menfaatine olmadığını vurgulayarak her zaman barıştan yana olduklarını ve bölgede istikrar istediklerini söyledi. Doğu Akdeniz’in giderek daha önemli bir bölgeye dönüştüğünü belirten Tatar, bu bölgede Türkiye ile mücadeleyi sürdürdüklerini ifade etti.

Tatar, Kıbrıs ile Türkiye arasındaki uzaklığın 40 mil olduğunu ve Ada’dan Türkiye’nin dağlarının gözüktüğünü belirterek “KKTC ile Türkiye arasındaki deniz göldür, Akdeniz, Türk gölüdür. Türkiye bu kadar bize yakındır. Akdeniz bizim evimizin içidir, Türkiye’nin burada çok büyük hakları vardır, Kıbrıs Türk halkının da vardır.” dedi.

 

Türkiye’nin Akdeniz’de 1800 kilometrelik sınırı var dendiğinde Rum yönetimi ve ona destek çıkan devletlerin çok büyük sıkıntıya girdiğini kaydeden Tatar, “İtalya nerede Fransa nerede? Nasıl buraya geliyorlar ve hak iddia ederek tatbikat yapıyorlar? Yunanistan bile Kıbrıs’tan 400 mil uzakta ancak Türkiye hemen burada, Kıbrıs’ın burnunun dibinde. Dünyanın her yerinde bu hak ve çıkarlar biraz nüfusa, coğrafyaya ve yakınlığa bakar. Bütün bunlara bakıldığında buradaki hakların çoğu bizimdir.” diye konuştu.

 

Tatar, Türkiye ve KKTC’nin beraber hareket ettiğinde bölgede söz sahibi olabileceğini, Rum-Yunan ikilisinin bu oyunlarının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini ifade etti. AB’nin Kıbrıs’ta bir anlaşma olmadan, tek taraflı olarak Rum yönetimini 2004’te AB’ye kabul etmesinin de uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Tatar, o dönemde de hep bugünlerin hesaplarının yapıldığını hatırlattı.

Başbakan Tatar, şöyle devam etti: “Bazı AB ülkeleri, Doğu Akdeniz’deki bütün stratejik kavga ve zenginliklerin paylaşımında Türkiye’yi zayıf düşürmek için iş birliği içerisindedir. Rum-Yunan ikilisinin öncülüğünde bu şekilde adımlar atılmıştır. Bu adımlar hiç samimi değildir, hukuka, teamüllere, adalete ve vicdana aykırıdır. Türkleri Anadolu’ya hapsetmek, Kıbrıs Türklerinin elinden bütün haklarını almak suretiyle buradaki bütün çıkar ve menfaatleri Kıbrıslı Rumlara ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adı altında vermektir. Rum-Yunanistan ikilisi, AB içerisinde yaptığı tezgah ve oyunlarla bizleri buralardan dışlamak ve bu zenginlikleri elimizden almak istiyor.”

 

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti, Türkiye’nin kurum ve kuruşları ile silahlı kuvvetlerinin bu oyuna gelmediğini belirten Tatar, bunların, Kıbrıslı Türklerin haklarını koruduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de 320 milyar metreküplük gaz keşfettiğini açıklamasıyla ilgili de konuşan Tatar, “Karadeniz’de keşfedilen doğal gazdan sonra moralimiz daha da artmıştır. Bu milletimizin ve Türkiye’nin artık enerji hattı olma noktasındaki açılımlarının ilk başarısıdır.” dedi. Tatar, Doğu Akdeniz’de de aynı zenginliklerin bulunacağından hiç şüphesi olmadığını sözlerine ekledi.

 

(BRT/AA)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Devlet Tiyatroları temsillerini saat 18.00’de başlatacak Devlet Tiyatroları temsillerini saat 18....

Devlet Tiyatroları (DT), yeni tip koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamındaki kısıtlamalar dolayısıyla ha...

“Hükümete İvedi İhtiyaç Var” “Hükümete İvedi İhtiyaç Var”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, ülkenin hükümetsiz ve bütçesiz kaldığını, dolayısıyla ivedi bir şekild...

Şanslı Kutudan 2. Büyük İkramiye Şanslı Kutudan 2. Büyük İkramiye

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Piyangolar Birimi tarafından 1 yıldır satışı devam eden Kazı Kazan “Şanslı Kutu” şans oyunu ikinci bü...

Eğitim Bakanlığında Eylem! Eğitim Bakanlığında Eylem!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), kolej sınavlarının çağdaş bir ölçme değerlendirme sistemi olmadığı, öğrenciler arasında e...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Devlet Tiyatroları temsillerini saat 18.00’de başlatacak Devlet Tiyatroları temsil...

Devlet Tiyatroları (DT), yeni tip...

“Hükümete İvedi İhtiyaç Var” “Hükümete İvedi İhtiyaç V...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Sa...

TC Dışişleri’nden Yunanistan’a mesaj: “Türkiye ön koşulsuz diyaloğa açık yaklaşımını sürdürecektir” TC Dışişleri’nden Y...

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan'ın ist...

Şanslı Kutudan 2. Büyük İkramiye Şanslı Kutudan 2. Büyük İ...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Piyangolar Birimi tarafınd...

Eğitim Bakanlığında Eylem! Eğitim Bakanlığında Eylem...

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), kolej sınavlar...

Kasadan 645 Milyon TL Çıktı! Kasadan 645 Milyon TL Çık...

Maliye Bakanlığı’nın kasım ayında yaklaşık 645 milyon TL...

“Kanser Hastalarına Radyoterapi Uygulanmıyor” “Kanser Hastalarına Radyo...

Kamu-Sen, personel eksikliği nedeniyle kanser hastaların...

Bu Sefer En Çok Yapış Nerede? Bu Sefer En Çok Yapış Ner...

Meteoroloji Dairesi, son 24 saate en çok yağışı metrekar...

Kese Böcekleri İle Havadan Mücadele! Kese Böcekleri İle Havada...

Orman Dairesi, 2020 yılı ‘“Helikopter ile Havadan Biyolo...

Lute Cumhurbaşkanlığında Lute Cumhurbaşkanlığında...

Ersin Tatar Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Birleşmiş Mille...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri