Reklamı kapat
Reklamı kapat
Merakli Gazete Haber Sitesi
turizm bakanlığı
Merakli Gazete Haber Sitesi

Tufan Erhürman: Pompeo’nun Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ziyaret etmemesi kabul edilemez

Cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun adayı ziyaretinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret etmemesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi. Erhürman, Pompeo’dan birkaç gün önce Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un da Kıbrıs’a geldiğini ve aynı şekilde Kuzey’e geçmediğini anımsatan Erhürman ‘acil aktif dış siyaset’ vurgusu yaptı. Tufan Erhürman Türkiye’den yayın […]

13 Eylül 2020 - 11:37 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi. A+A-

Tufan Erhürman: Pompeo’nun Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ziyaret etmemesi kabul edilemez

Cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun adayı ziyaretinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret etmemesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Erhürman, Pompeo’dan birkaç gün önce Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un da Kıbrıs’a geldiğini ve aynı şekilde Kuzey’e geçmediğini anımsatan Erhürman ‘acil aktif dış siyaset’ vurgusu yaptı.

Tufan Erhürman Türkiye’den yayın yapan Fox TV’de İlker Karagöz’ün hazırlayıp sunduğu ‘Çalar Saat’ programına katılarak değerlendirmelerde bulundu. Pazar sabahı yayımlanan programa görüntülü bağlanan Erhürman Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair önemli mesajlar verdi.

“BU ADA BİZİM DE ADAMIZ VE HAK SAHİBİYİZ”

Kıbrıs Türk halkının bu adada var olduğunu ve bu adanın sahiplerinden biri olduğunu vurgulayan Erhürman, “Şu anda Güney Kıbrıs Birleşmiş Milletler’in üyesi, Avrupa Birliği’nin üyesi ama bu üyeliklerin tamamı 1960 Anayasası çerçevesinde ve Zurih-Londra Antlaşması çerçevesinde gerçekleşen üyelikler. Bu metinler de Kıbrıs Türk halkını doğrudan doğruya da adanın iki sahibinden, iki kurucu ortağından biri olarak ilan ediyor” dedi.

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon çalışmalarında Kıbrıs Türk halkının bugüne kadar görmezden gelindiğini kaydeden Erhürman,  “Bu adanın etrafında ve üzerinde her ne varsa, biz burada hak sahibiyiz” ifadesini kullandı.

“ANASTASİADİS NE KADAR LİDERSE, BİZİM CUMHURBAŞKANIMIZ DA LİDERDİR”

Kıbrıs adasının Doğu Akdeniz’deki konumu dolayısıyla Pompeo ve Lavrov’un buralarda ilişki kuracaklarsa, Kıbrıs Türk halkının da burada varolduğunu bilmek ve Kıbrıs Türk halkının seçilmiş liderleriyle de ilişki kurmak zorunda olduklarını söyleyen Erhürman şunları söyledi:

“Bu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeyi’nin tanınıp tanınmamasından bağımsız bir durumdur. Çünkü Birleşmiş Milletler çatısı altında sürdürülen tüm görüşmelerde hep iki liderden bahsediyoruz. Anastasiadis ne kadar Kıbrıs Rum halkının lideriyse, bizim Cumhurbaşkanımız da Kıbrıs Türk halkının lideridir. İki toplum lideriyle de ilişki, mutlak suretle kurulmalıdır.”

“GÜNEY KIBRIS HER ZAMAN ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞTI”

Annan Planı referandumunda Kıbrıslı Türkler’in plana ‘evet’, Kıbrıslı Rumlar’ın ise ‘hayır’ dediğini hatırlatan Erhürman, Annan Planı’nın bir sene öncesinde Kıbrıs Rum Meclisi’nin Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili bir planı meclisten geçirdiğini ve deniz yetki alanları ile ilgili başka ülkelerle anlaşmalar yapmaya başladığını söyledi. Erhürman şöyle devam etti:

“Kıbrıs Rum liderliğinde ‘eğer müzakereleri sonlandırmaz ve zaman kazanırsak, müzakerelerde bu daha sonra lehimize olur, çünkü büyük devletleri arkamıza almak zuretiyle Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir denge kurabiliriz’ anlayışı hakim oldu. Amerika’nın silah ambargosunu kaldırması, Fransız savaş uçaklarının ve İsrail askeri helikopterlerinin adanın üzerinde uçmaya başlaması ve Baf Havaalanı’nın kullanımı konusunda çeşitli devletlerle Güney Kıbrıs Yönetimi’nin anlaşma imzalamış olması Türkiye’ye karşı bir güç dengesi arayışı olarak yorumlanabilir. KKTC tanınmamış olmasından dolayı, bölgede yaşanan gelişmelerde özne olmakta güçlük çekiyor olabilir. Ancak Kıbrıs Rum halkının da artık şunun farkına varması lazım; Türkiye’ye karşı bir denge oluşturacağım diye, ABD gibi, Rusya gibi, Fransa gibi ülkeleri arkasına alma çabası ilginç bir biçimde Kıbrıs Rum halkının da bölgede özne olma pozisyonunu ciddi zaafa uğratıyor.”

“ACİL ÇOK AKTİF DIŞ POLİTİKA İZLENMELİ”

Cumhurbaşkanlığı makamının Ekim ayının sonundan itibaren çok çalışması gerektiğini vurgulayan Erhürman, ‘içeride ve dışarıda acilen bir liderliğe ihtiyaç’ duyulduğunu ve ‘acil çok aktif dış politika’ izlenmesi gerektiğini söyledi.  AB ülkelerine Kıbrıslı Türklerin konumunu bir kez daha net bir şekilde anlatmak gerektiğinin altını çizen Erhürman, “Biz bu adada varız, biz Doğu Akdeniz’de de varız. Kimse de bizi görmezden gelemez. Biz buralarda yüzyılı aşkın süreden beri iki kurucu ortaktan biriyiz  ve biz bu adada özneyiz. Bütün bunları çok aktif bir dış politikayla anlatmalıyız. Çünkü maalesef unutuluyor, ya da unutulmuşluktan geliniyor. Ama burada Kıbrıs Türk halkının hem tarihi, hem de hukuki hakları vardır” şeklinde konuştu.

Erhürman, ‘hidrokarbon konusunda da, yetki alanları konusunda da, Maraş konusunda da, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümü konusunda da doğru yolun uluslararası hukuk, diyalog ve iyi diplomatik ilişkiler’ olduğunu vurguladı.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
UBP’de Kurultay Günü UBP’de Kurultay Günü

Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 10.00’da yapılacak açılışla başlayacak Olağanüstü kurultay, 20.00’de, oy verme işleminin so...

Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti. Yılmaz’ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrol...

Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duasını Alarak Başladı Taçoy Güne Anne Ve Babasının Hayır Duası...

UBP sevgisi yanında, ailesine düşkünlüğü ile bilinen Taçoy, bu sabah anne- babasının hayır duasını alarak güne başladı. Ulusal Birlik P...

İmamoğlunun Testi Pozitif İmamoğlunun Testi Pozitif

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun testi pozitif çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs t...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
GÜNEY KIBRIS’TA 152 YENİ KORONAVİRÜS TEŞHİSİ GÜNEY KIBRIS’TA 152 YENİ ...

Güney Kıbrıs’ta bugün 152 yeni koronavirüs teşhisi konuldu....

TÜRKİYE’DE 185 HASTA HAYATINI KAYBETTİ, 29 BİN 281 YENİ POZİTİF VAKA SAPTANDI TÜRKİYE’DE 185 HASTA HAYA...

 Türkiye'de son 24 saatte 168 bin 212 Kovid-19 testi yapıldı...

KORONAVİRÜS… 1093 TESTTE BİRİ YEREL 8 POZİTİF… KORONAVİRÜS… 1093 T...

 KKTC’de bugün yapılan 1093 Covid-19 testiyle biri yerel top...

Türkiye’den müthiş hamle: KKTC’ye trafik gözetleme istasyonları kurulacak Türkiye’den müthiş ...

Türkiye müthiş teknolojik bir ham...

Yıldız Savaşları’nın ‘Dart Vader’ı yaşamını yitirdi Yıldız Savaşları’nı...

Efsane “Yıldız Savaşları” serisin...

Lute Bu Gece Geliyor Lute Bu Gece Geliyor

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçic...

“KIB-TEK Artıya Geçmeyi Başardı” “KIB-TEK Artıya Geçmeyi B...

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs Türk Elektr...

Av Tüfeğini Araçlarında Taşıdılar Ve… Av Tüfeğini Araçlarında T...

Çayırova ve Güzelyurt’ta av tüfeğini araçta taşıdığı tes...

“Oy Avcılığı Yapan Partiler Var” “Oy Avcılığı Yapan Partil...

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Baş...

Kanunsuz Girdiler, Tutuklandılar.. Kanunsuz Girdiler, Tutukl...

Gazimağusa’da KKTC’ye kanunsuz giriş yaptıkları tespit e...

Foto Galeri
RUM BASINI HABERLERİ
Video Galeri