• DOLAR
  $1.609,9600
  ( ₺2,07 )
 • EURO
  $0,4630
  %0,90
 • ALTIN
  $49.110,0000
  %0,50
 • BIST
  90,1719
  ( ₺0,08 )
ULUSLARARASI FİNAL ÜNİVERSİTESİ’NİN HİZMET BİNALARI KOMPLEKSİ VE 2016-2017 ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

ULUSLARARASI FİNAL ÜNİVERSİTESİ’NİN HİZMET BİNALARI KOMPLEKSİ VE 2016-2017 ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Lefkoşa, 15 Kasım 16 (T.A.K): Uluslararası Final Üniversitesi’nin hizmet binaları kompleksi ve 2016-2017 öğretim yılı açılış töreni gerçekleştirildi. Törene, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, milletvekilleri, […]

Lefkoşa, 15 Kasım 16 (T.A.K): Uluslararası Final Üniversitesi’nin hizmet binaları kompleksi ve 2016-2017 öğretim yılı açılış töreni gerçekleştirildi.

Törene, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, milletvekilleri, Aydın Üniversitesi ve Gelişim Üniversitesi mütevelli heyeti başkan ve üyeleri, kaymakamlar, belediye başkanları, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende sırasıyla Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Abdullah Öztoprak, Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel, Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dimağ Çağıner ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Uluslararası Final Üniversitesi’nin binasının açılışı gerçekleştirildi.

ÖZTOPRAK

Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Abdullah Öztoprak, Uluslararası Final Üniversitesi’nin Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından olan Final Eğitim Kurumlarıyla, Kıbrıs’ın önde gelen kurumlarından BMG Acapulco Grubu ortaklığında kurulduğunu belirtti.

Bugün gerçekleştirecekleri eğitim yılı açılışının yanında ilk binanın da hizmete gireceğini söyleyen Öztoprak, üniversitenin 7 bölüm ve 3 fakülte ile eğitime başladığını, bu yıl 12 ülkeden 80 öğrenci olmak üzere 100 öğrencileri olduğunu kaydetti.

Uluslararası Final Üniversitesi’ni hep birlikte yüceltmek için çalıştıklarını ifade eden Öztoprak, üniversitenin başlıca felsefesinin kalite olduğunu söyledi. Öztoprak, öğrencilerin ve çalışanların da uluslararası kriterlerle seçileceğini belirterek, eğitimde kalitenin yanında bireysel uygulamalar sağlayacaklarını anlattı.

TAŞEL

Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel ise, dünyanın farklı yerlerinden törene katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, 1980 yılında faaliyete başlayan Final Eğitim kurumlarının uzun zamandır Kıbrıs’ta üniversite açmak istediğini ve bu hayali 2015 yılında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Geçen 37 yıl içerisinde 400 eğitim kurumu oluşturduklarını ve 200 bin öğrencileri ve 12 bin personelleri olduğunu anlatan Taşel, Kıbrıs’la ilgili anılarını anlatarak ilk üniversitelerini burada açmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Kıbrıs’ta üniversite kurma hayallerinin felsefelerine uygun ortaklar bulmanın rahatlığıyla hayata geçtiğini ifade eden Taşel, amaçlarının bir dünya markası yaratmak olduğunu vurguladı. Taşel, “bütün üniversiteler bizimdir hepsine sahip çıkacağız, hepsini destekleyeceğiz” dedi.

ÇAĞINER

Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dimağ Çağıner ise, KKTC’nin 33. Kuruluş yıl dönümünde bu adanın eseri olarak Uluslararası Final Üniversitesi’ni açmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Uluslararası Final Üniversitesi’nin ileriki zamanlarda KKTC’nin ve TC’nin ve belki de dünyanın sayılı eğitim kurumlarından biri olacağına inandığını dile getiren Çağıner, Final Eğitim kurumlarıyla ilk günden uyumlu bir diyaloğları olduğunu bunun da doğru adımlar atmalarına sebep olduğunu ifade etti.

Çağıner, her 15 Kasım’da Uluslararası Final Üniversitesi’nin yeni bir açılışını gerçekleştirebilmeyi temenni ederek, bu topraklara sahip çıkabilmek için eğitim alanında yapılan her yatırımın kutsal olduğunu kaydetti.

BEROVA

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ise, KKTC’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle bugün mutluluğu ve gururu birarada yaşadıklarını anımsattı.

KKTC’nin var olması yolunda verilen mücadeleleri anlatarak, emeği geçen büyüklerini saygıyla anan Berova, ülkenin cumhuriyetin de kurulmasıyla eğitim adası olma yolunda önemli mesafeler katettiğini belirtti.

Berova, bu yolda geçen bunca sürenin sonucunda, ülkede eğitim ve öğretimde başarılı noktalara gelindiğini, bugün 93 binin üzerinde öğrenciye eğitim verdiğini anlattı. Bu öğrencilerin eğitiminde aslolanın kalitenin varlığı olduğunu vurgulayan Berova, herkesin hedefinin bu güzel ülkede mutlu ve huzur içerisinde yaşarken eğitim ve öğretim alanında daha iyiye gitmek olduğunu söyledi.

Berova, Uluslararası Final Üniversitesi’nin de adanın eğitim adası olmasına katkı sağlayacağından emin olduğunu belirtti.

Haber: Arzu Köprülü    Fotoğraf: Süleyman Önal

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM