• DOLAR
  $1.658,0000
  ( ₺1,51 )
 • EURO
  $0,4622
  %0,31
 • ALTIN
  $48.985,6000
  %0,37
 • BIST
  91,9531
  ( -₺0,03 )
YEŞİL BARIŞ HAREKETİ: “AYA NAPA MODELİ TRAVMA YARATIR”

YEŞİL BARIŞ HAREKETİ: “AYA NAPA MODELİ TRAVMA YARATIR”

Lefkoşa, 17 Kasım 16 (T.A.K): Yeşil Barış Hareketi, “Aya Napa modelinin belalı ve baş ağrısı yapısı nedeniyle ülkede toplumsal travma yaşatacağı” gerekçesiyle, böyle bir girişimin, uzun vadeli politikalar dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesini istedi. Yeşil Barış Hareketi Yönetim Kurulu’ndan  yapılan  yazılı açıklamada, “Turizm pastasından pay almak istiyorsak, gözümüzü en kaymaklı, en gelir getirici tarafa çevirmeli, pastanın […]

Lefkoşa, 17 Kasım 16 (T.A.K): Yeşil Barış Hareketi, “Aya Napa modelinin belalı ve baş ağrısı yapısı nedeniyle ülkede toplumsal travma yaşatacağı” gerekçesiyle, böyle bir girişimin, uzun vadeli politikalar dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesini istedi.

Yeşil Barış Hareketi Yönetim Kurulu’ndan  yapılan  yazılı açıklamada, “Turizm pastasından pay almak istiyorsak, gözümüzü en kaymaklı, en gelir getirici tarafa çevirmeli, pastanın yanmış dibini kemirir pozisyona düşmekten sakınmalıyız” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Aya Napa” modeli turizmin “güzel bir şeymiş” gibi lanse edilerek, iki tane yapılacağını söylemenin, ülkede turizme ne denli yüzeysel bakıldığının  göstergesi olarak değerlendirildi.

Yeşil Barış Hareketi, söz konusu modelin, “getirisi en alt düzeyde, sosyal tahribatı en üst düzeyde bir model” olduğunu kaydettiği açıklamada, “ülkede son kalan alanların bu şekilde heba edilmeye çalışmasının çok vahim olduğunu” ifade etti.

Turizm ve çevre açısından en alt düzeyde kabul edilen böylesi bir faaliyetin konumlandırılmasında “Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi”nin düşünülüyor olmasının “infial” yarattığı kaydedilen açıklamada, “Nerede yapılırsa yapılsın, yarattığı çevre sorunları ile bulunduğu bölgeyi kasıp kavuran bu modelin bir koruma alanında yer almasını hayal etmek hiçbir akla uygun değildir” denildi.

Açıklamada, “üniversite sektörüne ve öğrenci profiline de ciddi boyutlarda olumsuz yansımalar yaratacak” böyle bir girişimin, uzun vadeli politikalar dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

(RU/ÖK)

0 Kez Okundu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM