Yağmurdan Kaçarken Doluya Tutuldu

Yağmurdan Kaçarken Doluya Tutuldu

İskele Kaza Mahkemesi,  ülkesindeki savaştan kaçıp canını kurtarmak için kaçak yollardan KKTC’ye gelen Suriyeli kaptan Abdul Aal Teizini’yi 10 gün hapisle cezalandırdı Nadire BAHADİ Dipkarpaz Zafer Burnu bölgesinde bir balıkçı tarafından denizde tekne içerisinde bulunan Suriyeli kaçak göçmen Abdul Aal Teizini dün İskele Kaza Mahkemesi’nde yargılandı. Ülkesindeki savaştan kaçarak balıkçı teknesi ile KKTC’ye gelip canını […]

İskele Kaza Mahkemesi,  ülkesindeki savaştan kaçıp canını kurtarmak için kaçak yollardan KKTC’ye gelen Suriyeli kaptan Abdul Aal Teizini’yi 10 gün hapisle cezalandırdı

Nadire BAHADİ

Dipkarpaz Zafer Burnu bölgesinde bir balıkçı tarafından denizde tekne içerisinde bulunan Suriyeli kaçak göçmen Abdul Aal Teizini dün İskele Kaza Mahkemesi’nde yargılandı. Ülkesindeki savaştan kaçarak balıkçı teknesi ile KKTC’ye gelip canını kurtarmak isteyen Teizini KKTC’ye onaylanmış liman olmayan bir yerden yasadışı giriş yapmak suçlaması ile 10 gün hapis cezasına mahkum edildi. Teizini’nin cezasını tamamlamasının ardından Türkiye’ye ihraç edilmesi bekleniyor.

Canını kurtarmak için kaçtı

Sanık hakkındaki kararı okuyan İskele Kaza Mahkemesi Yargıcı Umut İnan kararında olayın olgularına değindi.  Sanığın 6 Kasım tarihinde Suriye’den balık avlayacağı gerekçesi ile izin alarak kendine ait tekne ile Suriye’deki savaştan kaçmak amacı ile liman olmayan bir yerden ülkeye giriş yaptığının tespit edildiğini kaydetti. Tekne içerisinde bulunan sanık Dipkarpaz Balıkçı Barınağı’na götürülerek ardından polise teslim edildi. Sanığın polise verdiği ifadesinde ülkesinde bulunan savaştan kaçtığını başka çaresinin olmadığını söylediğini belirten Yargıç İnan, sanığın ifadesinde teknesinin mazotunun bitmesi üzerine Mağusa açıklarına sürüklendiğini ardından bir balıkçının kendisine 20 litre mazot dökmesi ile Dipkarpaz’a yanaştığını yine mazotunun bitmesi üzerine Zafer Burnu’nda kayalar mevkiinde gemisini demirlediğini anlattığını belirtti.

Hapis cezasına mahkum edildi

Sanığı hakkındaki suçlardan suçlu bulduğunu açıklayan İskele Kaza Mahkemesi Yargıcı Umut İnan, yasa koyucunun bu tür suçlar için 3 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü kaydetti. Mahkemeye aktarılan beyan, ifade ve emarelerin çok iyi bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini kaydetti. Bu olayda sanığın ülkesindeki savaştan canını kurtarmak amacı için bu suçu işlediğinin görüldüğünü belirten İnan, bu unsurun ve sanığın sabıkasız oluşunun hafifletici neden olarak değerlendirildiğini ifade etti. Sanığın işlediği suçun çok yaygın bir suç olmadığını ancak kamu yararı gereği hapislik cezası verilmesinin uygun ve adil olduğu kanaatinde olduğunu ifade eden İnan, sanığın 10 gün hapislik cezasına mahkum edildiğini açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Dünya ABD başkanlarının hikayesini okudu

Dünya ABD başkanlarının hikayesini okudu

23 Nisan 2021, Dünya ABD başkanlarının hikayesini okudu için yorumlar kapalı
Ekonomi de bugün

Ekonomi de bugün

4 Ağustos 2020, Ekonomi de bugün için yorumlar kapalı
Teknoloji devi açıkladı! Ağa sızabilirler

Teknoloji devi açıkladı! Ağa sızabilirler

24 Mart 2017, Teknoloji devi açıkladı! Ağa sızabilirler için yorumlar kapalı
Spor camiası 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı

Spor camiası 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı

30 Ağustos 2021, Spor camiası 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı için yorumlar kapalı
Spor Camiası Yasta; Cenker Kaya Hayatını Kaybetti

Spor Camiası Yasta; Cenker Kaya Hayatını Kaybetti

14 Kasım 2020, Spor Camiası Yasta; Cenker Kaya Hayatını Kaybetti için yorumlar kapalı